Google Haritalar Artık Canlı Görünüm Sunuyor! - Moblobi.com
Mobil

Google Haritalar Artık Canlı Görünüm Sunuyor!


Teknolojidevi Google‘ın hizmeti Google Haritalar, son birkaç yıl içerisinde yaygın kullanılmaya başlandı. Temel işlevi navigasyonolan harita hizmeti, ulaşım konusunda büyük kolaylık sağlıyor.

Google Haritalar uygulamasına her geçen gün yeni bir özellik ekleniyor ve kullanımı da giderek kolaylaşıyor. Harita uygulaması, şimdi de yeni özelliğini kullanıcılarla tanıştırmayı hedefleniyor. Yeni özellik, artırılmış gerçeklikteknolojisinin kullanıldığı görüntü hizmeti. İşte detaylar…

Google Haritalar uygulamasında artırılmış gerçeklik nasıl kullanılabilir?

Son dönemlerin en yaygın teknolojilerinden biri de artırılmış gerçeklik. Giderek gelişen artırılmış gerçeklikteknolojisinin farklı alanlarda kullanımıyla karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Apple da artırılmış gerçeklikteknolojisini araçlarda kullanacağı sistem için patent başvurusunda bulunmuştu. Google ise yayalar için bu sistemi hayata geçirdi.

Söz konusu yeni özelliğin adı “Canlı Görünüm“. Canlı görünüm özelliği, telefonun arka kamerası ile kullanılıyor. Kullanmak için ilk olarak artırılmış gerçeklik özelliğini telefonunuzda aktif hale getirmeniz gerekiyor. Ardından Google Haritalar‘ı açıp gideceğiniz yeri haritaya yazıyorsunuz ve yol tarifi seçeneğine tıklıyorsunuz. Kamerayı kısa süreliğine aktif hale getirmeniz yeterli oluyor. Artırılmış gerçeklik sistemi sayesinde gideceğiniz yeri, döneceğiniz sokakları canlı görünüm moduyla izleyebiliyorsunuz.

Canlı görünüm özelliği, gidilecek yeri kamerada göstererek hedefe ulaşmanızı sağlıyor. Yani harita üzerinde hangi yöne gideceğinizi anlamaya çalışmanıza gerek kalmıyor. Sokakları, caddeleri telefon ekranından izleyebiliyorsunuz ve hangi yöne dönmeniz gerektiğini kolaylıkla anlayabiliyorsunuz. Sistem, gerçek görüntü üzerine yerleştirilmiş oklarla hızlı yönlendirme sağlıyor. Ayrıca görüntü üzerine cadde adlarını ve diğer yararlı işaretçileri de ekleyerek kullanıcılar için kolaylık sağlıyor. Yani dönmeniz gereken noktaları biliyorsunuz ve varış noktasına kaybolmadan ulaşabiliyorsunuz.

Peki Google Haritalar uygulamasında artırılmış gerçeklik sağlayan canlı görünüm özelliği şu an kullanılabiliyor mu? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı