Yapay Zekalı Trafik Kameraları Arabanızı Gözetleyecek!

Büyük şehirlerde yaşayanlar bilirler ki trafik bu güzel şehirleri çekilmez kılan tek şeydir. Bir çoğumuz yola çıkmadan önce mutlaka hangi yollarda trafik var hangi yollar daha açık kontrol eder öyle rotamızı belirleriz. Çoğu zaman da trafik çilesine bir de trafik kurallarını ihlal eden sürücüler eşlik ettiğinde durum daha da çekilmez bir hal almaya başlar. Şu günlerde pek çok sıradan şeyi akıllandıran yapay zeka teknolojisi bu sorunumuzu da çözmeye hazırlanıyor. Teknoloji trafiği an ve an izleyen trafik kameralarına da giriyor ve bakın neleri tespit etmeye başlıyor olacak. İşte detaylar…

Şehir merkezlerinde bulunan yollar bildiğiniz üzere güvenlik kameralarıyla sürekli olarak takip edilebiliyor. Bu kameraların aracınızın içerisini sandığınızdan daha çok görebiliyorlar. Şehirlerdeki bu güvenlik kameraları yapay zeka teknolojisiyle donatılmaya başlıyor olacak. Bu sayede pek çok soruna çözüm bulunmuş olabilecek.

Arabanızın içerisinde telefonla oynadığınızda sizi görecekler…

Örneğin bugün şehir merkezlerinde trafik ışıklarında duran araçlara bir köşeden baktığınız zaman neredeyse her sürücünün ışıklarda durduğu andan itibaren hatta bazen durmadan dahi elini telefonlarına attıklarını görebiliyoruz. Bu araç sürücüleri ellerindeki telefonlarına o kadar dalıyorlar ki ne önlerine çıkan yayayı ne de yeşil ışığın yanmasını fark edemiyor ve pekçoğu arkalarında ki sürücülerin kornaya basmasıyla kendilerine gelebiliyorlar.

Bu yapay zekatrafik kameraları sayesinde örneğin trafikte araç kullanırken telefonda konuşan ya da telefonlarıyla oynayan bu tip sürücüler de tespit edilebiliyor olacak. Bunun gibi trafikte güvenliği tehdit eden ve kurallara uymayan sürücüleri de tespit edilerek; bu sistem sayesinde hemen uyarılabilecek ve cezalandırılabilecek.

Günümüzde birçok sürücü her gün takip ettiği bir yolda gitmiyorsa veya o yolu daha önce hiç kullanmadıysa GPS sistemlerinden ve navigasyon uygulamalarından faydalanıyorlar. Hele bir de bulunduğunuz şehir çok fazla kalabalık ve büyük bir şehirse yolların acemisi olan sürücülerin GPS ve navigasyonla mücadeleleri trafiğin daha çok kapanmasına ve karışmasına yol açabiliyor.

Pek çok paylaşımlı araçlar veya taksi şoförleri de müşterilerini istedikleri yere ulaştırmak için GPS’ten ve navigasyon uygulamalarından faydalanıyorlar. Sözün kısası akıllı telefonlarımız trafikte sürücülerin dikkatini bir hayli dağıtıyor. Yapay zekagüvenlik bu güvenlik kameraları işte bu yol bulma telaşına ve navigasyonlarına fazlasıyla dalan ve kuralları ihlal eden, yola ve yayalara dikkat etmeyen, ters yönlere giren sürücüleri de yakalıyor olacak.

Göremeyen sistemler ise kızılötesi teknolojisi sayesinde desteklenerek sürücüleri tespit edebilme yeteneğine sahip. Yapay zeka sistemi ise tam da bu noktada devreye girecek. Yola bakmayan veya trafiğin tıkanmasına sebep olan veya diğer sürücüleri riske atan kişiler belirlenebilecek.

Peki bu sistem trafikte nasıl işleyecek, sürücüleri kimler nasıl uyaracak? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı