Karanlık ve Ürkütücü 10 Teknoloji Senaryosu!

Teknolojinin evrimi ile hayatımıza girebilecek ürkütücü bazı olasılıklar da mevcut. Başımıza gelebilecek 10 korkutucu senaryo, haberimizde...

Teknoloji günümüzde olmazsa olmaz bir duruma geldi. Her gün yeni teknolojiler hayatımıza girmeye hızla devam ediyor. Teknolojinin evrimi ile insanlığın her zaman ileriye taşıdığını düşünürüz. Yine de bunun çok aşina olduğumuz bir karanlık tarafı mevcut. Ya biz teknolojiyi kullanacağımıza teknoloji bizi kullanmaya başlarsa? Bunun hakkında sayısız film çekildi ve kitaplar yazıldı. Birçok örneğini ezbere biliyorsunuzdur. Matrix, Terminatör, Ex-Machina bunlardan bazı örnekleri. Bunlar dışında fazla bilmediğimiz ama düşünürsek bulabileceğimiz bazı kötü senaryolar da mevcut. Teknoloji ile birlikte gelebilecek 10 kötü senaryo, haberimizde…

Teknolojinin evrimi ile başımıza gelebilecek 10 ürkütücü Teknoloji Senaryosu

1- Tahribat

İnsansız hava araçları artık hepimizin ulaşıp kullanabildiği bir şeye dönüştü. Aynı zamanda ilk çıktıkları kadar büyük değiller artık. Gittikçe küçülebiliyorlar. Yakında neden bir sivrisinek boyutuna kadar inemesinler ki? Aynı zamanda bu insansız hava araçlarına bir şeyler yerleştirilebiliyor. Herhangi bir terörist rahatlıkla bu araçlara bomba yerleştirip yüzlercesini bir şehre salabilir. Patlayan insansız hava araçlarının yaratabileceği yıkımları tahmin edebiliyor musunuz?

2- Gizlilik

Yine insansız hava araçlarının neden olabileceği durumlardan biri ise bu araçların üzerlerinde kamera ve mikrofon bulunması. Yani siz evinizde ya da en rahat olduğunuz gizli yerinizde bulunurken sizi takip eden birisi bu insansız hava aracı ile sizi bulup özelinizi kaydedebilir ve sizin bundan haberiniz bile olmaz.

3- Ataç Teorisi

Yapay zeka teknolojisinde yapay zekanın insanlara olan ihtiyacı gün geçtikçe azalıyor. Artık kendi başlarına karar alma seviyesine bile geldiler denebilir. Zor gözüken bir teori olsa bile ortada şöyle bir teori mevcut. Bir yapay zekaya sadece ataç yapmasını söylerseniz eğer kötü niyetle olmasa bile ataç yapmak için farkında olmadan insanlığı katletmeye başlayıp yine de görevini yapmaya devam edebilir. Böyle bir durumda bu yapay zeka suçu sayılır mı?

4- Araçlar Hacklenebilir

Artık bazı araçların sürücüsüne ihtiyacı kalmadı. Kendi kendilerine gidebiliyorlar. Bu araçların kötü yanı ise artık bir bilgisayar mantığı ile çalışmalarıdır. Yani bu da demek oluyor ki uzaktan hacklenebilirler. Arabanızda güvenle giderken bir anda kapılarınız kitlenip, arabanın kontrolü ele geçirilerek kaçırılabilirsiniz yani.

karanlik teknolojinin evrimi moblobi

5- Fidye Yazılımı

Büyük bir hacker grubunun tüm bilgisayarların içindeki dosyaları şifrelediğini düşünün. Bu şifreleri vermek için ise yüklü miktarda bir fidye isteyebilirler herkesten. Tahmin edilene göre bunun sonucu toplamda 193 milyar dolarlık bir maliyete neden olabilir.

6- 5G Ağları

5G ağına katılmak için dünya da büyük bir savaş olacak. Herkes bu sektörde yerini almak için hırsla saldıracaktır. Böyle bir durumda ise 5G’ye aşırı yükleme olabilir. Bu yüzden güvenlik ihlalleri oluşabilir. Bu da hackerlara yol açarak siber saldırıları arttırabilir.

7- CRISPR

CRISPR son dönemlerde ortaya çıkan DNA’yı kolayca ve doğrulukla düzenlemeyi sağlayan bir keşif. Bu keşif henüz sivrisineklerde kullanılsa bile, insanlar üzerinde de kullanılmaya başlandığında doğmamış çocuklara virüsler enjekte ederek dünya üzerinde büyük sorunlara neden olacak hastalıklar ortaya çıkabilir.

8- Deepfake

Deepfake videolar ile videodaki yüzler değiştirilip sizin yüzünüz haline getirilebiliyor. Bunun sonucunda ise sizi tehdit etmek için sizin suratınızı bir videoda kullanıp karşılığında para istenebilir.

9- Hedef Reklam

Şu an bile telefonunuzun yanında konuştuğunuz bir ürün 5 saniye sonra bir uygulama üzerinde size reklam olarak çıkabiliyor. Bu ileride daha da artabilir. Bunu yararlı buluyor olabilirsiniz. İstediğiniz ürüne daha rahat ulaşabiliyorsunuz. Charlie Cabot’a göre bu reklamlar ileride oldukça manipülatif olabilir sizi gerçekten istemediğiniz şeylere daha çok itebilir hatta bu reklamlar siyasi olarak bile ilerleyebilir.

10- Protez

Protez günümüzde oldukça işe yarayan bir teknoloji. Engelli bireylerin sıkıntılarını büyük çoğunlukla giderebiliyor. Peki ya bu protezler engeli olmayan insanların ilgisini çekecek kadar gelişirse. İnsanlar kendi istekleriyle proteze geçebilirler. Hala kötü bir şey göremiyorsanız eğer psikopat bir adamın süper güçlü kollara kavuştuğunu düşünmeniz yeterli olacaktır. Bu protezler suç ve şiddet açısından insanların isteklerini karşılayacaktır.

Peki sizce teknolojinin evrimi ile başımıza gelebilecek en kötü senaryo ne olabilir? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Teknolojik Tekillik Bildiğiniz Herşeyi Nasıl Değiştirecek? haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Son 10 Yılda Teknolojinin Evrimi ile Gelen 11 Yenilik! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “NASA’nın Üzerinde Çalıştığı 10 Çılgın Uzay Teknolojisi! haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

Kadri Aydın

Merhaba, ben Kadri. Tiyatroyla, uzayla, oyunlarla ve teknoloji ile ilgilenen bir “Reklamcılık” mezunuyum. Umarım bu maceramızdaki yazılardan memnun kalırsınız. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı