Koronavirüs Telefonlarda Ne Kadar Süre Canlı Kalıyor?

Gün içerisinde elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar, koronavirüs taşıyabilir. Peki korona telefonlarda ne kadar canlı kalabiliyor? Haberimizde...

Her ne kadar hayatlarımız biraz normale dönse bile; koronavirüs salgını hayatımızda hala var olmaya devam ediyor. Koronavirüs belli ortamlarda belli bir süre hayatta kalabilen bir virüs. Yani maalesef temiz olduğunu düşündüğümüz bir yerde beklemediğimiz bir anda bu virüs bize geçebilir ve hasta olabiliriz. Bu virüsün bulaşma yerlerinden en tehlikeli olanlardan birisi akıllı telefonlarımız. Gün içinde en çok onlarla vakit geçiriyoruz. Bazen farklı mekanlara koyarak; bazen de dışarda olduğumuz zamanlarda elimizle dokunarak mikrop taşımalarına sebep olabiliyoruz. Peki koronavirüs akıllı telefonlar üzerinde ne kadar süre hayatta kalabiliyor? İlginç detaylar, haberimizde…

Koronavirüs belirtileri neler?

Neredeyse hepimiz Koronavirüs’ün belirtilerini biliyoruz ama yine de hayatımızdaki bu gerçeği hatırlatmak anlamında bunları tekrar etmekte fayda var. Bu sayede hastalık size bulaşsa bile erken teşhis ile çevrenize zarar vermeden tedavi olabilirsiniz.

En yaygın semptomlar:

 • Ateş
 • Kuru öksürük
 • Yorgunluk

Daha seyrek görülen semptomlar:

 • Ağrı ve sızı
 • Boğaz ağrısı
 • İshal
 • Konjunktivit
 • Baş ağrısı
 • Tat alma veya koku duyusunun kaybı
 • Ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi

Eğer bu semptomları gösteriyorsanız mutlaka çevrenizdeki en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekiyor. Sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

koronavirus telefon moblobi

Koronavirüs akıllı telefonlarda ne kadar hayatta kalıyor?

Gelelim bu hastalığın artık bir organımız olarak kabul ettiğimiz akıllı telefonlar üzerinde ne kadar hayatta kalabildiğine… Avustralya hükümetinin Ulusal Bilim Ajansı’nın yaptığı son bulgulara göre Koronavirüs; metal yüzeyler, akıllı telefonlar gibi yerlerde grip virüsünden daha uzun süre yaşayabiliyor. Bu süre ise ortalama olarak 28 gün gibi bir süreye denk geliyor.

Araştırmacılar bu bulguları elde etmek için akıllı telefon yüzeyinde testler yaptılar. Karanlıkta ve oda sıcaklığında bulunan bu virüs tam 28 gün hayatta kaldığı gözlemlendi. Bu yüzden dışarıdayken veya eve geldiğimizde kendi temizliğimize dikkat ettiğimiz gibi yanımızdaki eşyaların temizliğine de dikkat etmeliyiz. Akıllı telefonlarımızı eve gelir gelmez mutlaka temizlemeliyiz. Telefonlarınızı nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek isterseniz “Telefonlarımızı Koronavirüs’e Karşı Nasıl Temizlemeliyiz?” haberimize göz atabilirsiniz.

Peki siz telefonunuzun hijyeni konusunda ne gibi önlemler alıyorsunuz? Önerilerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • Akıllı Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Arabanızda Akıllı Telefonunuz ile Yapabileceğiniz 9 İlginç Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Akıllı Telefonunuz Nasıl Akılsız Hale Gelir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Kadri Aydın

Kadri Aydın

Merhaba, ben Kadri. Tiyatroyla, uzayla, oyunlarla ve teknoloji ile ilgilenen bir “Reklamcılık” mezunuyum. Umarım bu maceramızdaki yazılardan memnun kalırsınız. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı