Akıllı Arabalar Hakkındaki 5 Önemli Gerçek!

Akıllı arabalar gelecekte hayatımızı kolaylaştıracak en önemli teknolojilerden biri. Bu arabalar hakkındaki 5 önemli gerçek, haberimizde...

Akıllı arabalar gün geçtikçe yaygınlaşıyor ve teknoloji çağı olarak adlandırdığımız 21.yüzyılda geleceğin mihenk taşlarından biri olmaya doğru gidiyor. Hayatı daha kolay yaşanılabilir kılmak için pratikleştiren teknolojinin bu etkiyi otomotiv sanayinde eksik tutması elbette ki beklenemezdi. Peki akıllı araba serüveni nasıl başladı ve nereye eviriliyor? Bu arabaları akıllı yapan 5 önemli özellik ne? İlginç detaylar, haberimizde…

Akıllı araba serüveni nasıl başladı?

Akıllı arabalar, hakimiyeti kendi ellerinde tutan ileri seviye teknoloji kullanılan taşıtlar olarak tanımlanabilir. Bu hakimiyet ileri sürüş kontrol sistemleri, şerit takip sistemleri ve otonom sürüş ile daha güvenli ve konforlu bir yolculuk imkanı sağlıyor. Ayrıca neredeyse onunla iletişime geçeceğiniz bir şekilde tasarlanıyor. Hal böyle olunca akıllı araba teknolojisinin tercih edilme durumu da kaçınılmaz oluyor.

Akıllı otomobil başlangıç yılı itibariyle 1970’lere kadar dayanıyor. Mercedes-Benz Mühendisi Johann Tomforde o yıllarda “şehir otomobili” adıyla birkaç konsept yaratmıştı. Bu süreç kendi ekibini kurup daha kapsamlı çalışmalar yapmasıyla da devam etti. Bu çalışmalar daha çok kullanışlı otomobilin nasıl olması gerektiği, genel sürüş tekniklerinin nasıl daha pratik hale geleceği ve buna bağlı olarak verimin nasıl en üst seviyede tutulacağı ile ilgiliydi.

Yakın geçmişte durum böyleydi. Uzak geçmişe gidersek: Edison’un ampulü bulmasıyla otomobillerin elektrikle şarj edilmesi ve araç aksamlarının kontrol edilmesiyle ilgili çalışmalar yapılmış. Ancak o dönemler bu projenin devamı ne yazık ki gelmemiş. O zamanlardan günümüze bu teknoloji gelişerek gelseydi elektrikli akıllı otomobiller şu an ne durumda olurdu merak konusu.

Akıllı arabalar hakkında bilmeniz gereken gerçekler:

Akıllı otomobillerde olmazsa olmaz olduğunu düşündüğünüz ve duyunca şaşırma ihtimalinizin olduğu birtakım özellikler mevcut. Bu özellikler ilk duyduğumuzda ilginç ve şaşırtıcı gelse de aracı kullanırken bize sağladığı konfor ve güven bu arabaları vazgeçilmez yapıyor. Şimdi bu özelliklerin ne olduğuna bakalım:

akilli arabalar ozellik moblobi

1- Otonom sürüş:

Bu sürüş tekniği akıllı otomobillerin akıllı olmasında en göze çarpan özellikler arasında. Teknik olarak bir aracın kendi kendine sürücü müdahalesi olmadan hızını koruması ve gerektiği zaman artırması pek mümkün değil. Benzer şekilde sollama yaparken sensör algılayıcılarla çevresindeki arabaların kendisine olan uzaklığını hesaplayıp; şerit takip sisteminin dışına çıkmadan araba sollaması da çok uzak bir gerçekmiş gibi görünüyor olabilir. Ancak artık bunların hepsi otonom sürüş teknolojisi olan tüm akıllı araçlarda kullanılabilecek.

2- Batarya:

Batarya aracın tüm elektriksel sistemine güç kaynağı olarak kullanılan ve aracın hareket etmesini sağlayan en önemli parçalardan biridir. Bataryayı bu araçlarda özgün kılan şey ise diğer benzinli ve dizel araçların önüne yenilik olarak açık ara fark atmış olmasıdır. Akıllı araba bataryaları, aracın performansını daha iyi yapmak ve verimlilik açısından daha kullanılır kılmak için geliştirilmiş. Tüm soruları aracın bataryasına sormak bu bataryaları özel kılıyor.

Bunun için General Electric’deki bilim adamları batarya üzerine kontrol mekanizmaları ve sensörler kurdu. GE led batarya bölümünden bilim adamı Aaron Knoclop ve beraberinde kurduğu ekip dört yılın sonunda konuşabilen bir araba bataryası yapmayı başardı. Yaptıkları batarya sürekli olarak veri depolayıp geri bildirimlere göre hava koşulları ve yol durumunu bilgileri işleyerek tamamıyla değiştirebiliyor.

3- Hologrofik Asistan Teknolojisi:

Bu teknoloji ise yolda giderken aracın gittiği yolun tüm ayrıntılarını direkt olarak sürücünün göz bebeğine ışınlayıp daha dikkatli bir sürüş deneyimi sunuyor. Henüz yaygınlaşma aşamamasında olan bu teknolojinin, akıllı araçların büyük bir çoğunluğunda kullanılması bekleniyor.

4- Akıllı Ulaşım Sistemi:

Akıllı ulaşım sistemi gelişen teknolojinin son safhasına yakın diyebileceğimiz bir örnek olarak gösterilebilir. Zira akıllı şehirleşmenin de yaygınlaşmakta olduğu bu dönemde akıllı arabaların bu sisteme entegre olması beklenen bir durumdur. Akıllı ulaşım sistemiyle eş zamanlı olarak gerçekleşen akıllı trafik sistemleri zamanla yolun tümüyle kullanılmasını ve trafiğin sürücüsüz, hatta direksiyonsuz bir şekilde otomatik olarak akmasını sağlayacak.

5- Yuri yapay zeka:

Yuri yapay zeka diğer teknolojik sistemlerden oldukça farklı. Akıllı arabalarda kullanılan bu sistem sürücüyle araç arasında duygusal bir bağ kurulmasını sağlıyor. Sağlık durumunuzu kontrol altına alabilen, sizin duygu değişimlerinizi algılayan ve buna yönelik iyileştirici eylemlerde bulunan bu teknoloji aracınızla aranızda çok daha kuvvetli bir bağ kurulmasına neden olabilir.

Peki siz en çok hangi akıllı otomobil özelliğini seviyorsunuz? Akıllı otomobilleri gerçekten akıllı yapan ve olmazsa olmaz dediğiniz bir özellik var mı? Görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Akıllı Arabalar Hakkındaki 5 Efsane!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Arabanızda Akıllı Telefonunuz ile Yapabileceğiniz 9 İlginç Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Şehirlerde Bekleyen Tehlikeler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı