5G Teknolojisi ile 2025 Yılında Neler Olacak?

Hayatımıza girmeye hazırlanan 5G teknolojisi etkisini tam anlamı ile 2025 yılında gösterecek.Peki 2025 yılında bizi neler bekliyor? İpuçları, haberimizde…

Teknolojinin diğer alanları gibi iletişim teknolojileri de hızla gelişiyor. GSM teknolojisi ile başlayan bu serüven 5G teknolojisi ile devam ediyor diyebiliriz. Her geçen gün yeni haberleri ve gelişmeleri olan 5G teknolojisi henüz hayata geçmiş sayılmaz. Fakat insanlarda merak uyandırdığı da bir gerçek. Uzmanlara göre hayatımıza girmeye hazırlanan bu teknoloji etkisini tam anlamı ile 2025 yılında gösterecek. Peki 5G teknolojisi ile birlikte 2025 yılında bizi neler bekliyor. İpuçları, haberimizde…

Bildiğiniz üzere teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte zaman kavramımızda bazı değişiklikler oldu. Teknoloji sayesinde her işimizi hızlıca halledebilir duruma geldik. Fakat gelişen teknoloji ve bu teknolojilere alışan insanlar daha hızlı bir iletişim alt yapısına ihtiyaç duymaya başladı. Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte internet hızı da önemini arttırdı. Bunun üzerine 4G alt yapısı ile tanışmıştık. Fakat 4G’nin verimlilik açısından beklentileri karşılamadığını ve ihtiyacı tam olarak gideremediğini hemen belirtelim. Şimdi ise hız konusunda bizi heyecanlandıran 5G ile karşı karşıyayız.

5G teknolojisi ile 2025 yılında hayatımızda neler değişecek?

5G teknolojisi dünya genelinde alt yapısını henüz oluşturmadı. Bunun sebebi ise iletişim teknolojilerinde ki dönüşüm sürecinin zaman alması. 5G ilk olarak Güney Kore’de kullanılacak ve bu teknolojinin öncülüğünü Güney Kore üstlenecek. Fakat uzmanlara göre olan bu teknoloji etkisini 2025 yılında gösterecek ve hayatımızda birçok şeyi değiştirecek. Bu değişimlerden bazıları ise şu şekilde;

  • Daha akıllı arabalar

Birçok ürünün akıllı versiyonları ile tanışmıştık. Bunlardan biri de akıllı arabalar. Sensör teknolojisinin gelişmesi ile birlikte otomotiv sektöründe de bazı değişiklikler yaşanmıştı. Bu sensörler ile park özelliği, otomatik sürüş gibi özellikleri olan arabalar üretilmişti. 5G teknolojisi ile birlikte akıllı arabalar çok daha akıllı olacak desek yanılmış olmayız. Çünkü arabalar birbiri ile iletişim kurup trafik yönetimi sağlayabilecek. Tam otonom yani insansız olarak çalışacak bu arabalar büyük şehirlerdeki trafik problemini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

  • Daha akıllı şehirler

Gelişen yapay zeka teknolojisi için güçlü bir iletişim alt yapısına ihtiyaç vardı. Bu ihtiyacı karşılayacak olan 5G teknolojisi ile birlikte akıllı şehirler ve evler gündemde olacak. Şehirleri trafik yönetiminden kaynak planlamasına kadar yapay zekalı sistemler yönetecek. Hatta şehirlere kurulan akıllı güç şebekeleri ile tüketim planlaması yapılarak enerji verimliliği sağlanacak. Şehirlerin güvenliği yine benzer sistemler tarafından sürekli olarak denetim altında tutulacak.

  • Ultra hızlı telefonlar

Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası diyebiliriz. Telefondan video izlerken ya da oyun oynarken yaşanan hız problemleri ise oldukça can sıkıcı bir durum. 5G teknolojisi ile birlikte akıllı telefon sektöründe de radikal değişimler yaşanacak. Mobil cihaz anlayışını baştan aşağı değiştirecek olan bu teknoloji ile birlikte düşük gecikme süresi, yüksek bant genişliği, ultra hızlı veri aktarımı gibi birçok yenilik söz konusu olacak. Veri aktarım hızının ise saniyede 10 gigabit olması bekleniyor. Günümüzde kullanılan iletişim alt yapısının sahip olduğu hızın her ne kadar bu hıza erişemesekte saniyede 1 gigabit olduğunu hemen belirtelim. Özellikle görüntülü konuşma esnasında ya da sosyal medya üzerinden yapılan canlı yayınlarda yaşanan gecikme, görüntünün donması gibi problemlerin de ortadan kalması bekleniyor.

  • Artırılmış gerçeklik uygulamaları artacak

Artırılmış gerçeklik kısacası AR uygulamaları oldukça yüksek çözünürlüğe sahip uygulamalar. Bu sebeple hız faktörü bu uygulamalar için oldukça önemli. 5G teknolojisinin kullanılmaya başlaması ile birlikte AR uygulamalarının da kullanım alanları artacak. Neredeyse bütün eşyalarımızda küçük kameralar bulunacak. Bu kameralardan elde edilen veriler 5G teknolojisinin sağlayacağı hız sayesinde saniyeler içerisinde işlenip 3 boyutlu görüntüler oluşturacak. Bu sayede AR uygulamaları birçok alanda kullanılabilir hale gelecek.

  • Sağlık alanında gelişmeler yaşanacak

5G teknolojisinin etki edeceği sektörlerden biri de sağlık sektörü olacak. Hızlı iletişim alt yapısı sayesinde doktorlar robotik cerrahi cihazları gerçek zamanlı olarak uzaktan kontrol edebilecek. Sağlık sektöründe devrim yaratacak olan bu uygulamalar ile günümüzde tedavisi olmayan birçok hastalığa da çözüm getirilmesi bekleniyor. 5G teknolojisinin sağlık sektöründeki engelleri kaldırma ve kaliteli sağlık hizmeti sunma potansiyeli olduğu düşünülüyor.

Türkiye’nin 5G teknolojisini ne zaman etkin bir şekilde kullanmaya başlayacağı henüz belli değil. Bunun için gerekli olan iletişim alt yapısının henüz oluşturulmadığını hemen belirtelim. 2025 yılında yaşanması beklenen gelişmeleri sizinle paylaştık. 5G teknolojisi bu vaatleri gerçekleştirecek mi yoksa 4G teknolojisinde olduğu gibi hayal kırıklığı mı yaşatacak bilinmez. Ama görünen o ki dünya genelinde kabul görecek ve çok yakın zamanda hayatımızda olacak bir teknoloji.

Peki siz 5G teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu teknolojinin yararları ve zararları ne olabilir? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Wi-Fi’ın yerini Li-Fi Alıyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Corona Virüs Salgınına 5G Teknolojisi Mi Sebep Oldu?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Google’ın İlginç Hikayesi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatmanur Gömbeci

Fatmanur Gömbeci

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor ve gönüllü eğitmenlik yaparak bu inancımı sürdürüyorum. İçerik yazarlığı ise benim için bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ediyorum. Güncel kalmanın motivasyonumu arttırıyor ve dijitalleşen dünya beni heyecanlandırıyor. Bu heyecana ortak olmak isteyen okurlarımı köşeme bekliyor olacağım. https://moblobi.com/author/fatmanur-gombeci/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı