En Yaygın 3 Akıllı Telefon Sorunu ve Çözme İpuçları!

Akıllı telefon kullanıcılarının her an karşılaşabileceği en yaygın 3 sorun ve bu sorunları çözmeniz için pratik ipuçları, haberimizde....

Elimizden gün içerisinde bir an olmasın düşürmediğimiz akıllı telefonlarımız; maalesef zaman geçtikçe hatalar, çökmeler ve benzeri sorunları yaratmaya başlayabiliyor. Birçok sorun için telefon servisi veya profesyonellerden yardım almanız gerekebilir. Ancak bazı en yaygın sorunları kendi başınıza da halledebilmeniz mümkün. Akıllı telefon kullananların yaşadığı en yaygın 3 sorun ve bu sorunları nasıl ortadan kaldırabileceğinize dair pratik ipuçları, haberimizde…

Her an karşılaşabileceğiniz en yaygın akıllı telefon sorunları ve çözme ipuçları:

1- Zayıf Pil Ömrü

Akıllı telefon kullanan herkes pil ömrü konusunda mücadele vermiştir. Eğer şarjınız sadece birkaç saat içerisinde yarı yarıya düşerse bu bataryanızın eskidiği ve değiştirilmesi gerektiği anlamına geliyor. Fakat yeni batarya almadan önce pil ömrünüzü olabilecek en yüksek seviyeye çıkartmak için birkaç yöntem kullanabilirsiniz:

  • Öncelikle uygulamalarınızın pil ömrünü tüketim miktarlarına bakın. Android ve IOS’deki uygulamalar ve bildirimler menüsünden her bir uygulamanın ne kadar şarj tükettiğini kontrol edebilirsiniz. Böylece uygulamalar arasında şarjınızın çabuk bitmesine neden olanları telefonunuzdan kaldırarak pil ömrünüzü biraz olsa da yükseltebilirsiniz.
  • Pil ömrünü geçici olarak da olsa uzatmak için yapabileceğiniz diğer şey de periyodik olarak telefonunuzu uçak moduna almaktır. Ayrıca ekran parlaklığını da en aza indirerek konum izleme servisini de kapatabilirsiniz. Bunların yanı sıra Android’lerde pil tasarrufunu kullanabilir IOS’lerde de düşük pil modunu aktif hale getirebilirsiniz.

2- Zayıf Sinyal Bağlantısı

Eğer telefonunuzdan Wi-Fi’ya bağlanma veya hücresel sinyal yakalamaya zorlanıyorsanız sorunu her zaman telefonunuzda aramak yanlıştır. Belki hiçbir sinyalin çekmediği bir kör noktasındasınızdır. Ya da evdeki diğer cihazlarda da aynı sorun varsa operatör veya internet servis sağlayıcı hizmetlerine ulaşmanız gerekiyor.

Fakat bu tür sorunun telefonunuzdan kaynaklandığına eminseniz birkaç basit işlem yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. İlk önce basit bir yeniden başlatma işlemini yapabilir veya telefonunuzu uçak moduna alıp birkaç saniye sonra uçak modundan çıkmayı deneyebilirsiniz. Bu durumlarda telefonunuzun tüm kablosuz bağlantıları silinmiş olacak ve yeniden bağlantı kurduğunuzda sorun yaşamayacaksınız.

en yaygin akilli telefon sorunlari moblobi

Diğer bir çözüm yolu ise telefonunuzdaki tüm Wi-Fi, Bluetooth ve mobil veri bağlantılarını sıfırlamanızdır. Bunun için telefonunuzdan şu ayarları yapmalısınız:

  • Android kullanıcısıysanız: Telefonunuzdan “Ayarlar” bölümüne girin. Buradan “Sistem” seçeneğine tıklayın. Ardından “Gelişmiş” bölümünde yer alan “Seçenekleri Sıfırla” seçeneğine giderek Wi-Fi, Bluetooth ve Mobil veri bağlantısını sıfırlayabilirsiniz.
  • IOS kullanıcısıysanız: Bu işlemi yapmak için telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne gidin. Burada yer alan “Genel” sekmesine tıklayın. Ardından “Sıfırla” seçeneğinden “Ağ Ayarlarını Sıfırla”

3- Telefonun Yavaşlaması

Eğer telefonunuz yavaş çalışmaya başladıysa bazen sorun genel telefondan kaynaklanmayabiliyor. Bu durumda telefonunuza yüklemiş olduğunuz bazı uygulamalar telefonunuzun yavaşlamasına neden olabilir. Bunun için de bu uygulamaları silmenizi gerekiyor. Yapmanız gerekenler şöyle:

  • Android kullanıcısıysanız: Öncelikle “Ayarlar” bölümüne gidin. Buradan “Uygulamalar ve Bildirimler” menüsü içerisine giderek hatalı uygulamayı seçmelisiniz. Ardından karşınıza iki farklı seçenek çıkacak. İlk seçeneğe göre uygulamanın telefonunuzda depoladığı geçici dosyaları silmeniz gerekiyor. Bunun için de “Önbelliği Temizle”yi seçin. Önbelleği temizlemek uygulamaya zarar vermez. Fakat sorunu çözmek için her zaman yeterli olmayabilir. Bu durumda ikinci seçeneği uygulamanız gerekiyor. Bu seçeneğe göre de uygulamanın tüm bilgilerini silmek ve sıfırdan başlamak gerekiyor. Bunun için “Verileri Temizle”yi seçebilirsiniz.
  • IOS kullanıcısıysanız: Veri temizleme seçeneklerine sahip olmadığınız için uygulamaları tamamen kaldırmanız ve yeniden yüklemeniz gerekiyor.

Yukarıda yer alan yaygın sorunların yanı sıra karşınıza yine kendinizin halledebileceği farklı sorunlar da çıkabilir. Eğer burada belirtilmeyen sorunlarla karşılaştıysanız bu sorunları internet üzerinden araştırıp çözüm yollarını bulabilirsiniz. Fakat araştırma yaparken sorun ve telefonunuzun modeli hakkında anahtar kelimeleri içeren kelimeleri seçtiğinizden emin olun. Böylelikle sizi ilgilendirmeyen binlerce farklı sorunla karşı karşıya kalmak zorunda olmazsınız.

Peki sizin sıklıkla karşılaştığınız diğer akıllı telefon sorunları neler? Bu sorunlar için hangi çözüm yollarından yararlanıyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Tarihteki İlk Akıllı Telefon Hangisiydi?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kendinize Uygun Akıllı Telefonu Nasıl Seçebilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Arabanızda Akıllı Telefonunuz ile Yapabileceğiniz 9 İlginç Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Songül Dursunova

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı