Wi-Fi Çekim Gücünü Arttıran 5 Pratik İpucu!

Evinizde ortak alanlarda kullandığınız kablosuz internet yani wi fi çekim gücü nasıl arttırılabilir? 5 pratik ipucu, haberimizde...

Pek çoğumuzun evinde özellikle de şu dönemlerde kablosuz internete yani wi-fi ağına bağlanan cihaz sayısı arttı. Akıllı telefonlar, tabletler, laptoplar, oyun konsolu ve TV gibi cihazlar nedeniyle hızlı ve kararlı bir internet alamadığımız zamanlar oluyor. İnternet artık hayatımızın bir parçası ve hızı ne kadar yüksek olursa bizim için o kadar değerli bir konuma geldi. Kullandığınız kablosuz internet ağının yani wi fi hızı ve wi fi çekim gücü arttırmak için pratik ipuçları, haberimizde…

Evinizdeki Wi Fi çekim gücü nasıl arttırılır?

1- Wi-Fi güçlendiriciler kullanın

Bu ağa engel olan kalın duvarlar ve uzun koridorlar kapsama alanını yetersiz kılıyor. Wi-Fi güçlendiriciler bu noktada araya giriyor. Bu cihazlar genellikle priz üzerinde çalışıyor. İlk bakışta ise ürün tasarımlarıyla, anten güçleri ve sayılarıyla birbirlerinden ayrılıyorlar. Wifi hızı deneyiminizi arttıracak uygulamalar wi-fi güçlendiricinizin kontrollerinden geçiyor.

2- Ürün yazılımını yükseltin

Yazılımını güncelleyerek kablosuz internetinizin daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz. Üretici firmalar bu ürünlerin sahiplerine iyi bir performans vermek için yazılımlarını sıklıkla yükseltir ve güncel tutarlar. Bunlar ürünün markasına ve modeline bağlıdır.

Şu an piyasada ki son modeller, arayüzünde bir güncelleme süresi sunuyorlar. En son modellerinde son güncellemeyi indirmek için bir düğme bulunurken; eski modellerinde ise üretici firmaların web sitesindeki son sürümünü indirerek Wi-Fİ performansınızı arttırabilirsiniz.

wi fi cekim gucu moblobi

3- Kontrol kalitesi

Yeni Wi-Fi güçlendiricilerin çoğu QoS veya Hizmet Kalitesi aracıyla gelir. Her zaman kullandığınız uygulamaların veri akışı hızlandırırken kullanmadığınız uygulamalara sınır koyacaktır.

Siz önemli bir şey yaparken; kardeşinizin oyun indirdiğini düşünün. Bu durum ortak wifi kullanırken çoğunlukla sinir bozucu yavaşlıklar yaşanmasına sebep olabilir. Qos sahibine daima hangi uygulamaların daha çok kullanıldığı belirleme ve belirli saatlerde indirme hızını arttırır. Eğer sizin işinizde internetten ise bu size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

4- Yönlendirici antenlerini değiştirin

Priz üzerinden çalışan bu ürünler için harici antenler ekleyerek daha verimli Wi-Fi sinyalleri alabilirsiniz. Birçok yönlendirici firma, bölgenin her tarafına giden çok yönlü antenleri sunuyor. Çoklu antenlerin yöneldiği yerde zayıf sinyaller olabilir. O yüzden tek yönlü anten alıp zayıf noktaya yönlendirirseniz daha verimli ve güçlü bir sinyal alabilirsiniz.

5- Kablosuz bir menzil genişletici alın

Zayıf sinyallerin odanızın ebatıyla ilgilidir. Bu da mesafe ne kadar artarsa sinyalin o kadar zayıf olmasını olanak sağlar. O yüzden odanız ne kadar büyük olursa olsun sinyali daha uzak odalara taşımak için bir menzil arttırıcı satın almanız gerekir.

Wi-Fi güçlendirici ile aynı ürün zannedebilirsiniz fakat büsbütün farklı bir iş ortaya koyar. Wi-Fi ağını güçlendirerek ulaşmayan noktalara iletme ilkesi ile çalışır. Bu noktada cihazın doğru konumlandırılması çok önemlidir. Bu noktada şunu hemen belirtelim: Ürünüzü, Wi-Fi ağının yani kablosuz internetin hiç çekmediği herhangi bir noktaya koymanız durumunda faydalı olmayacaktır.

Peki siz kablosuz internet yani wifi çekim gücü arttırma ve wifi hızını arttırma için ne gibi ipuçlarından yararlanıyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • İnternet Hakkındaki 20 Şaşırtıcı Bilgi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • IP Adresi Nasıl Değiştirilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İnternet Hızınızı Arttırmak için 5 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı