Yaşlı İnsanlarin Hayatını Kolaylaştıran 8 Mobil Uygulama!

Mobil uygulamalar her yaştan insanın hayatını kolaylaştırıyor, buna yaşlılar da dahil. Yaşlı insanlar için yararlı olan 8 mobil uygulama, haberimizde...

Telefon ve internet kullanımının artmasıyla birlikte mobil uygulamaların sayısında artış görülmeye başlandı. Artık mobil uygulamalar hayatımızın büyük bir bölümünü kapsıyor ve günlük aktivelerimizi çok daha kolay hale getiriyor. Her yaş grubundaki insanın işine yarayan uygulamaların bazıları ise özellikle yaşlı insanlar için çok önemli ve kullanışlı. Yaşlıların hayatını kolaylaştıracak 8 mobil uygulama, haberimizde…

Yaşlı insanlar için yararlı mobil uygulamalar:

1- Googreads

2007’de piyasaya sürüleren ve Otis Chandler tarafından geliştirilen Googreads uygulaması, günümüzün en popüler kitap uygulamaları arasında yer alıyor. Uygulama özellikle, kitapseverler için çok kullanışlı. Halihazırda da 35 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Başlangıçta uygulamanın size sorduğu soruları yanıtlıyorsunuz ve böylelikle uygulamanın sizin kitap zevkinizi test etmesine izin veriyorsunuz. Uygulamanın kütüphanesi oldukça geniş. Okumak istemiş olduğunuz kitapları kategorilerine ayırabiliyor ve işinizi de kolaylaştırabiliyorsunuz. Ayrıca uygulamada puanlama ve yorum sistemi bulunduğu için hangi kitabı okuyacağınıza da kolaylıkla karar verebilirsiniz.

2- Medisafe

MediSafe uygulaması özellikle de yaşlıların hayatını kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir ilaç hatırlatma uygulaması. Kullanımı yaşlılar için oldukça kolay olan bu uygulama, düzenli ilaç kullanması gereken kişiler için ilaç alma yönetimine yardımcı oluyor. Uygulamada ilaç alınması gereken saatler için hatırlatıcılar ekleniyor. Ve söz konusu saatlerde telefonunuza ilaç almanız gerektiğine dair bildirimler geliyor. Ayrıca aile üyelerinizle ya da arkadaşlarınızla da bu hatırlatma bildirimlerini paylaşmanız mümkün.

3- Find My Phone

Find My Phone uygulaması, cihazınızı uzaktan takip etmeniz için geliştirilmiş bir uygulama. Özellikle de hem kurulumu hem de kullanımı yaşlı insanlar için oldukça kolay. Ayrıca telefon konumu tespitinde de işe yarıyor. Telefonunuz kaybolduğunda veya çalındığında başka bir cihaz aracılığıyla uygulama üzerinden bilgilerinizi girerek telefonunuzun konumunu kolaylıkla takip edebiliyorsunuz. Find My Phone, özellikle telefon takibi yapmak için oldukça iyi bir yöntem. Ayrıca kayıp telefonların uzaktan verilerinin silinmesi işlemini de gerçekleştirebilmek mümkün.

yasli insanlar mobil uygulamalar moblobi

4- Loan Colculator Pro

Yaşlılar için en iyi mobil uygulamalar listesindeki bir diğer uygulama, ödeme planları için geliştirilmiş. Loan Colculator Pro uygulaması kredi ödemeleri için güvenilir hesaplamalar yapmanıza imkan veriyor. Uygulama size bir ödeme programı da oluşturabiliyor. Böylece, ödemelerinizi çok daha düzenli bir hale getirebiliyor ve ayrıca faiz hesaplamasına da kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca uygulamada tüm kart bilgilerinizi saklayabildiğiniz için kafa karışıklığı da yaşanmamış oluyor.

5- NPR One

NPR One uygulaması, aslında bir radyo uygulaması. Radyo severler için ideal olan bu uygulama özellikle de yaşlılar tarafından tercih edilebilir uygulamalar arasında yer alıyor. Uygulama aracılıylığıyla, hem yerel hem de ulusal haberlere tek tıkla ulaşılabiliyor. Ayrıca son dönemlerin popüler uygulamalarından olan podcast uygulamalarında olduğu gibi NPR One uygulamasında da yüzlerce podcast bulunuyor. Böylelikle birçok şova ve hikayeye yalnızca telefonunuz üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

6- The Weather Channel

Hemen hemen herkes evinden çıkmadan önce hava durumuna bakıyor olabilir. Hava durumuna bakmamız gereken durumlarda ise yardımımıza hava durumu uygulamaları koşuyor. The Weather Channel da en güvenilir hava durumu uygulamalarından biri. Uygulama aracılığıyla,  hava durumu tahminlerini görebiliyor; havada bulunan nem oranına ve rüzgar durumuna bakabiliyorsunuz. Böylelikle günün geri kalanını da rahatça planlamış olursunuz.

7- Park ‘N’ Forget

Yaşlılar için günlük hayatın sıkıntılarından biri de araçların park edilmesi konusunda yaşanıyor. Park ‘n’ Forget uygulaması araçların park yerlerinin unutulması durumunda işe yarıyor. GPS tabanlı söz konusu uygulama, aracın konumunun bulunmasına yardımcı olan bir sistem bulunduruyor. Unutkanlıktan şikayet edenlerin de işine yarayacak bu uygulama ile aracınızın park yerine tek bir tıkla ulaşabiliyorsunuz. Böylelikle aracınızı park ederken endişelenmenize de gerek kalmıyor.

8- WebMd

WebMD uygulaması, istediğiniz zaman istediğiniz yerden Android cihazınızla sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanız için geliştirilmiş bir uygulama. Söz konusu uygulama; ilaçlarla ilgili detayları, ilk yardım  bilgilerini, hastalıklarla ilgili çeşitli bilgileri içeriyor. Sağlık durumuzla ilgili önemli bir detaya acilen ulaşmanız gereken durumlarda yardımınıza koşan bu uygulama özellikle de sağlık durumu konusunda endişe eden yaşlılar için oldukça kullanışlı bulunuyor.

Peki yaşlı insanlar için sizin bildiğiniz veya önerdiğiniz başka hangi mobil uygulamalar var? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Telefonu Kaybolanlar için 8 Pratik Çözüm Önerisi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Hayatınızı Kolaylaştıracak 6 Yaşam Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Satın Alabileceğiniz 10 İlginç Telefon Aksesuarı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı