WhatsApp Kurucusu ve İlginç Hikayesi!

Hakkında çıkan onca söylentiye rağmen hızla büyümeye devam eden Whatsapp kurucusu ve ilham veren ilginç hikayesi, haberimizde...

Günümüzde birçok başarılı şirketin arkasında kurucularının ilham verici hikayeleri bulunuyor. WhatsApp’ın kurucu ortağı Jan Koum da bunlar arasında yer alıyor. Hakkında çok konuşulsa ve kimi zaman güvenlik sorunları ile gündeme gelse de WhatsApp, halen daha en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olarak sayılıyor. Jan Koum ise 10 Milyar doların üzerinde bir değere sahip olabilir. Fakat bu her zaman böyle değildi. Peki, bu başarı hikayesinin arkasında yatan bilinmeyen adımlar neler? WhatsApp kurucusu ve ilham veren ilginç hikayesi, haberimizde…

Whatsapp kurucusu ve ilk yıllarda başına gelenler:

whatsapp kurucusu moblobi

Kiev, Ukrayna doğumlu olan Jan Koum, hükümetin düzenlediği bir destek programı araçlığıyla çocuk yaşlarında ailesiyle birlikte California’ya göç etti. Kendisini ve ailesini geçindirmek için bakkalda temizlikçi olarak çalışmaya başladı. 18 yaşına geldiğinde ise teknolojiye olan ilgisini keşfetti. Bu yönde kendini geliştirmek isteyen Jan Koum, bilgisayar ağını kendi kendine öğrendi. Daha sonra ise becerilerini arttırmayı hedefleyerek 1996 yılında “w00w00” isimli bir hacker grubuna katıldı.

Yükseköğrenimine devam etmeyi isteyen Koum, San Jose Eyalet Üniversitesi’ne gitti. Üniversitede öğrenciyken yarı zamanlı Ernst&Young’da çalıştı. Burada çalışırken 1997 yılında WhatsApp’ın kurucularından bir diğeri olan Brian Acton ile tanıştı.

20’li yaşlarındayken Jan Koum anne ve babasını kaybetti. Yalnız kalan Koum arkadaşı Acton ile birlikte Ernst&Young’dan ayrılarak Yahoo!’da işe başladı. Burada altyapı mühendisi olarak çalışan Koum tüm dikkatine işe vermek için üniversiteyi de terk etti. Acton ile birlikte kendi işini kurmadan önce ise Jan Koum ve Brian Acton’un Yahoo!’daki iş macerası 9 yıl sürdü.

WhatsApp’ın ilk adımları ve dönüm noktası:

whatsapp kurucusu jan koum moblobi

2009 yılında Jan Koum App Store’da bir mesajlaşma uygulaması için boş alanın olabileceğini keşfetti. Rusya’da mobil uygulama geliştiricisi olarak çalışan Igor Solomennikov ile iletişim kurdu ve bir mobil mesajlaşma uygulaması geliştirmeye başladılar.  Mayıs 2009 yılında yayınlanan uygulamaya Koum, “Naber” anlamından yola çıkarak WhatsApp ismini verdi.

Fakat WhatsApp beklenilen başarıyı elde etmedi. Kullanıcı sayısı çok az olmakla birlikte uygulama sürekli çöküyordu. Öyle ki Jan Koum, hayalinden vazgeçmenin eşiğindeydi. Ancak arkadaşı Acton’un motivasyon ve teşviki sayesinde Koum geri adım atmadı.

Apple, WhatsApp’a bir mesaj geldiğinde kullanıcılara bildirim göndermesine izin verdiği zaman ise Koum beklediği başarıya ulaştı. WhatsApp, kullanıcıların ücretsiz olarak global çapta iletişim kurabilecekleri bir şekilde uyarlandı. Bunun üzerine WhatsApp kullanıcı tabanı hızla büyümeye başladı.

2019 itibarıyla günlük 2 milyon yeni kayıt elde eden WhatsApp uygulaması günümüzde 2 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip. WhatsApp, Facebook tarafından 2014 yılında satın alındı. Hakkında çıkan birçok habere rağmen, her geçen gün ise büyümesini sürdürüyor..

Peki siz Whatsapp kullanıyor musunuz? Whatsapp kurucusu ve hikayesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “WhatsApp’ta Toplu Mesaj Nasıl Gönderilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “WhatsApp’ta Memoji Nasıl Gönderilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “WhatsApp’ta Silinen Fotoğraflar Nasıl Kurtarılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Songül Dursunova

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı