Podcast Yapmak İsteyenlerin İhtiyacı Olan Cihazlar!

Günümüzün en popüler konularından biri de podcastler. Podcast yayınlamak için hangi cihazlara gereksinim var? 5 pratik ipucu, haberimizde...

Amerika’da yıllardır ciddi bir pazar haline gelen Podcast’ler son yıllarda ülkemizde de ilgi görmeye başladı. Podcast aslında orijinal ses ve görüntü kayıtlarının belli periyodlarla dijital platforma yüklenmesi demek oluyor. Podcast’ın başlı başına bir platform ve diğer kanallar gibi bir abonelik sistemi de bulunuyor. Özellikle zamanı değerli olanlar için güzel bir alternatif oluşturuyor. Dinlemek kadar Podcaster olup içerik üretmek de ilgi görüyor. Podcast yapmak için nelere ihtiyacınız olabilir? İpuçları, haberimizde…

Podcast yapmak için nelere ihtiyaç var?

Podcast içerik yayınlamak ve podcaster olmak isteyenlerin sahip olması gereken bazı temel cihazlar var. Bu cihazlardan bazıları şöyle:

1- Kulak üstü kulaklık

Podcaster olmak isteyenlerin ihtiyaç duyduğu ürünlerin başında kulak üstü kulaklık geliyor. Kulaklık olarak yayıncıların en çok tercih ettikleri seçeneklerden biri ise Sennheiser Momentum 3 Wireless Headphones. Özellikle tasarımı, rahat oturuşu ve diğer birçok kullanıcı dostu özelliği ile kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Fiyat ve performans açısından da oldukça iyi bir kulak üstü kulaklık olarak görülüyor.

Kulaklık, yaklaşık 17 saat süren pil ömrüne sahip. Ayrıca gürültü engelleme özelliği sayesinde harici gürültüleri dışarıda tutabiliyor; ayarlanabilen modlar sayesinde de maksimum sessizlik sağlayabiliyor. Stüdyo kalitesinde derin ve hassas bir ses deneyimi sunduğu iddia ediliyor. Ayrıca Bluetooth özelliği ile kulaklığınızı bulmanızı da sağlayabiliyor.

podcast cihazlar moblobi

2- Prodüksiyon yazılımı

Podcast yapmayı düşününenler, Mac’lerde Audacity ve Garageband gibi pek çok ücretsiz yazılımın yanı sıra Adobe Audition yazılımı da kullanılabiliyor. Adobe Audition’un gürültü azaltma, ses izolasyonu gibi özellikleri bulunuyor. Bunun dışında hem video hem de ses post prodüksiyonu ve restorasyonu için de kullanılabiliyor.

3- Mixer

Podcaster olmak isteyenlerin ihtiyacı olan şeylerden biri de mixer. Bu konuda tercih edilen markalardan biri Focusrite Scarlett 18i8 Mixer. Bu model, Podcast kaydı sırasında dört mikrofonu ve mikrofonların seslerini manuel olarak kontrol etmeyi sağlıyor. Kontrol edilen mikrofon sayısı iki veya sekiz olarak ayarlanabiliyor. Sıcak ve net bir ses üretmenizi sağlayabiliyor.

4- Mikrofon

Podcast yapmak için olmazsa olmazlardan biri de mikrofon. Podcast üreticilerin tercih ettiği alternatiflerden biri Rode Procaster Microphone olabilir.  Podcast ses çalışmaları düşünülerek tasarlanmış olduğu için sesi ön plana çıkarmayı sağlıyor. Ortamdaki diğer gürültüleri de dışarıda tutuyor. Gürültülü ortamlarda kayıtların net ve düzgün olmasına olanak tanıyor.

Mikrofon izolasyon cihazı da mikrofona yardımcı olan teknolojilerden arasında bulunuyor ve Podcast üretiminde ses kalitesi açısından oldukça önemli. Bu konuda Monoprice Microphone Isolation Shield alternatiflerden biri. Özellikle, One Sided özelliği sayesinde kişi sesine odaklanabiliyor. Bu sayede diğer sesleri ve yankıları izole ederek engelleyebiliyor.

5- Bilgisayar tercihi

Podcast yayını yapmak için elbette kullandığınız bilgisayar da önemli. Bu noktada alternatiflerden biri Microsoft Surface Pro olabilir. Özellikle Apple gibi pahalı seçeneklerden önce akla gelebilecek orta seviyede bilgisayarlar arasında yer alır.

En büyük avantajı, hem dizüstü bilgisayar hem de tablet olarak işlev görmesi. Ayrıca ince ve hafif olması ortamdan bağımsız kullanımlar için büyük avantaj. Uzun pil ömrü nedeniyle uzaktan çalışmaya da uygun. İnce olmasına rağmen, USB-C kadar gelişmiş olmasa da çoğu podcast aksesuarı için daha işlevsel olan bir USB 3 bağlantı noktasına sahiptir.

Peki siz Podcast yayınlıyor ya da dinliyor musunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Spotify’a Podcast Nasıl Yüklenir ve Yayınlanır? ” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Apple Podcast Nedir? ” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En Çok Dinlenen 10 Teknoloji Podcasti! ” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlayda Tokuçcu

İlayda Tokuçcu

Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum. Teknolojinin hızına yetişmek ve güncel kalmak için Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı