En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları!

Her gün saatler geçirilen internete bağlanmak ve daha kolay gezinmek için kullanabileceğiniz popüler internet tarayıcıları, haberimizde...

Bilgisayarda ve mobil cihazlarda internete bağlanmak ve aradığımız bilgiye ulaşmak için internet tarayıcılardan yararlanıyoruz. Genellikle kullandığımız cihazlara göre tercih ettiğimiz tarayıcılar değişebiliyor. Örneğin Apple kullananlar çoğunlukla Safari’yi tercih ederken; Android ve masaüstü kullanıcıları Chrome gibi tarayıcılardan yararlanabiliyor. Peki dünyada en çok hangi internet tarayıcıları kullanılıyor? Kullanabileceğiniz 8 farklı internet tarayıcısı, haberimizde…

En çok kullanılan popüler internet tarayıcıları:

1- Google Chrome

2008 yılında kullanılmaya başlanılan Google Chrome, 47 dilde kullanılabiliyor. Android, IOS, Linux ve macOS sürümlerinde de rahatça kullanılan arama motoru ücretsiz.

2- Opera

Google Chrome ile aynı altyapıya sahip olan Opera; Linux, macOS ve Windows işletim sisteminde olan cihazlarda kullanılabiliyor. 1995 yılında Opera Software ile geliştirilmiş web tarayıcısı, eskiden FreeBSD işletim sisteminde de kullanılıyordu. Fakat günümüzde FreeBSD işletim sisteminde kullanılmıyor.

3- Yandex

Yandex, Rusya’da geliştirilmiş ve Rusya’nın en çok kullanılan arama motoru. En çok kullanılan internet tarayıcıları listesinde ise 3. sırada yer almaktadır. Arama motoru olmasının yanında, navigasyon ve mobil uygulama gibi hizmetleri de içinde barındırır.

en cok kullanilan internet tarayicilari moblobi

4- Vivaldi

Vivaldi, Opera’nın eski CEO’su tarafından geliştirilmiş. Chromium altyapısına sahip olan, 53 dil destekleyen bir internet tarayıcısı. Windows, Android, OS X ve Linux’da ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

5- Safari

Apple tarafından oluşturulan Safari web tarayıcı, sadece Apple’ın ürünlerinde yani macOS ve IOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabiliyor.

6- Microsoft Edge

Internet Explorer yerine oluşturulmuş Microsoft Edge; Xbox One, Windows 10 ve Windows 10 Mobile’da kullanılmak üzere geliştirilmiş bir internet tarayıcısı. Microsoft Edge tarayıcısının özelliklerinden biri de kullanıcıların sayfa üzerine not alabiliyor olması.

7- Microsoft Internet Explorer

Eski adı ile Windows Internet Explorer olan Microsoft tarafından oluşturulmuş ve 95 dilde kullanılabilen bir web tarayıcısı. İsminden kaynaklı Microsoft Edge ile benzerlik gösterse de aralarında farklılık bulunduğunu belirtelim.

8- Avant Browser

Opera web tarayıcısının ikizi diyebileceğimiz Avant Browser, Internet Explorer’ın altyapısını kullanıyor. Dolayısıyla Avant Browser’da hem Internet Explorer’ın hem de Opera’nın özellikleri bulunuyor.

Peki siz hangi internet tarayıcısını kullanıyorsunuz? Sizce en iyi tarayıcı hangisi? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • İnternet Trollerini Nasıl Anlarsınız?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En İyi İnternet Hızı Ne Olmalı?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İnterneti Kim Buldu, Nasıl Bulundu?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Özcan

Sude Özcan

Ben Sude. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, öğrenmeyi,araştırma yapmayı, yazmayı ve yazdıklarımı sizinle paylaşmayı çok seviyorum. Yazdıklarımı okumak için Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum: https://moblobi.com/author/sude-ozcan/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı