Arabanızda Akıllı Telefonunuz ile Yapabileceğiniz 9 İlginç Şey!

Arabanızı bazı mobil uygulamalar sayesinde akıllı arabalar haline getirebilmeniz mümkün. Bunun için 9 pratik ipucu, haberimizde...

Akıllı teknolojiler hayatımıza girmişken, en son trendlerden biri de akıllı arabalar. Şerit takip sistemleri, dokunmatik ekranlar, ışığa duyarlı farlar ve ileri sürüş kontrol sistemleri ile akıllı arabalar geleceğin taşıtları olma yolunda hızla ilerliyorlar. Henüz bir akıllı araba sahibi değilseniz; telefonunuzdaki uygulamalarla da aracınızın potansiyelini keşfedebilmeniz mümkün. Arabanızda akıllı telefonunuzla gerçekleştirebileceğiniz 9 ilginç özellik, haberimizde…

Akıllı telefonunuz ile arabanızı akıllı arabalar haline nasıl getirebilirsiniz:

1- Motoru uzaktan başlatıp/durdurma

Uzaktan motorunuzu çalıştırma gerçekten zaman kazandırıcı bir özellik olabiliyor. Mobil uygulama aracınızın motorunu çalıştırdıktan sonra size aracınızın sıcaklığını düzenleme özelliğini de sunuyor. Ayrıca bazı arabalarda pencerenin camını indirme ve camlardaki buzu çözmenize imkan sağlayacak kontroller de bulunuyor. Eğer aceleniz varsa bu özellikler son derece faydalı oluyor ve böylece zamandan kazanıyorsunuz.

2- Aracınızı izleme ve konumunu belirleme

akıllı telefonunuz ile otomobilinizin nerede olduğunu öğrenmeniz mümkün. Otomobil konumunu izleyebilir ayrıca hızını da görebilirsiniz. Ayrıca hız uyarıları da belirleyebilirsiniz. Aracınızı valeye verdiğinizde ya da arkadaşınıza veya akrabanıza ödünç verdiğinizde artık endişelenmenize gerek yok. Dahası birisi arabanızı çaldığında bunu öğrenebilirsiniz.

3- Yol yardımı

Bazen aracımız bozulduğu için yolda kaldığımız talihsiz zamanlar oluyor. Böyle durumlarda telefonunuzun tek bir tuşuyla yardım çağırabilirsiniz. Yol yardım uygulaması TheAA’yı indirerek yakınınızdaki servis sağlayıcılarından yardım isteyebilirsiniz. Arızayı bildirerek en kısa sürede tekrar yollara dönebilirsiniz.

akilli arabalar akilli telefon moblobi

4- Arabanızı park edin ya da yanınıza çağırın

Bazı akıllı arabalar tuşa bastığınızda otomatik park etme veya sizin yanınıza gelme özelliğine sahip. Bunun en bilinen örnek ise akıllı telefonunuzla hareket ettirebildiğiniz Tesla arabaları. Hatta sınırlı bir şekilde telefonunuz ile uzaktan arabayı bile sürebilirsiniz.

5- Aracınızın servis bakımına ihtiyacı olup olmadığına bakın

Uygulamanız ile aracınızın iç sıcaklık, lastik basıncı ve gaz seviyesi gibi birçok bilgiyi görüntüleyebilirsiniz. Böylece aracınınız sorununun ne olduğunu görüp servis bakımına ihtiyacı var mı yok mu karar verebilirsiniz.

6- Güzergahınızı aracınıza gönderin

Birçok uygulama rotanızı aracınızın GPS’ine yükleme olanağı sunuyor. Gideceğiniz adresi seçip aracınıza göndererek rotanıza doğru yola koyulmaya başlayabilirsiniz.

7- Aracınızın bagajını veya kapısını uzaktan açıp/kapatabilirsiniz

Eğer aceleniz var ve direkt arabanıza binip yola koyulmak istiyorsanız bu noktada da akıllı telefonunuzdaki uygulamalar yardımınıza yetişiyor. Artık eliniz doluyken kapıyı ya da bagajı nasıl açacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok. Ek olarak, bazı uygulamalarda bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için şifre, uzun basma veya pin girme gibi ek güvenlik önlemleri gerekebiliyor.

8- Çalınan aracınızı bildirin

Neredeyse tüm akıllı otomobil uygulamalarında aracınızı çalınmış olarak bildirebilme seçeneğiniz var. Bu özellik hemen harekete geçmenin ve güvenlik güçlerine olayı bildirmenin elzem olduğu araba çalınması durumunda çok işimize yarıyor.

9- Aracınızı Wi-Fi noktasına dönüştürün

Akıllı arabalar basit aksesuarlar veya hali hazırda kendi bünyesindeki özellikler aracılığıyla bir Wi-Fi noktasına dönüştürülebiliyor. Uygulama size kablosuz bağlantı noktasını uzaktan kontrol etme özelliğini sağlıyor. Wi-Fi’yı açıp kapatma şifreyi değiştirme gibi birçok özelliği gerçekleştirebilirsiniz.

Peki siz akıllı arabalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Akıllı telefonunuz ile başka nasıl arabanızı akıllandırabilirsiniz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Akıllı Arabalar Hakkındaki 5 Efsane!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Uzay Araçları Hakkında 20 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Şehirlerde Bekleyen Tehlikeler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Serhat Dadak

Serhat Dadak

Merhaba ben Serhat. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İşletme okuyorum. Dijital pazarlamaya ilgim var ve bu konuda kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Bunun dışında eski müziklere ve filmlere büyük bir ilgim var. Ayrıca psikoloji ve 2. Dünya Savaşı hakkında okumalar yapmayı seviyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı