Telefon Bildirimlerini Gözünüze Yansıtan Lens!

Artırılmış gerçeklik lensi ile gelen bildirimler, çağrılar gözünüze yansıtılabilecek. Akıllı kontak lens hakkındaki ilginç detaylar, haberimizde...

Bilim kurgu filmlerinde görüp gerçek hayatta olmasını istediğimiz pek çok teknoloji var. Pek çoğumuz bu filmleri izlerken orada yaşananların asla gerçek hayatta olmayacağına inanıyorduk. Fakat, günümüz teknoloji şirketleri insanlara süper güçler vermek için harekete geçti. Mojo Vision isimli bir şirketin geliştirdiği kontak lens sayesinde telefonunuza gelen bildirimler gözünüze yansıyor. Bu ilginç lens nasıl kullanılıyor? Haberimizde…

Artırılmış gerçeklik lens, nasıl göz takibi yapıyor?

Facebook ve Apple gibi devler uzun zamandır artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerinde çalışıyorlar. Mojo isimli teknoloji şirketi ise gözlük fikrini es geçerek mikro bileşenleri kontakt lenslere aktarmanın peşine düştü. Fikrin ana noktası ise ameliyata gerek kalmadan insanlara daha rahat bir görüş olanağı sağlamak.

Mojo, 70 bin pikseli yarım milimetreden çok daha küçük bir alana sıkıştırmış. Ve bu ekran sözkonusu akıllı lensin tam merkezinde yer alıyor. Işık retinanın bir alanına yönlendiriliyor. Burada, gözün arkasında fovea isimli bir retina alanına odaklanıyor. Bu sayede nesnelerin en ince ayrıntılarını dahi görebilmek mümkün.

mojo akilli lens moblobi

Ekranın yanı sıra bu akıllı lesnler, destekleyici mikro bileşen içeriyor. Lenslerin ilk sürümü ARM tabanlı işlemci ve görüntü sensörüne sahip. Bir üst sürümde ise iletişim çipi ve göz izleme sensörünün olması planlanıyor. Başlangıçta lensler, katı hal pil ile çalışacak. İlerleyen ürünlerde ise şarj işlemi için AirPods kasasına benzer bir şarj girişi yer alacak. Ayrıca, kontakt lensler veri alma ve gönderme için cihazların internetine bağlanabilecek.

Mojo Vision isimli bu artırılmış gerçeklik lensi taktığınız zaman gerçek dünya dışında hiçbir şey görmeyeceksiniz. Hatta gerçek dünyaya dair daha fazla veriye erişim sağlayabileceksiniz. Mesela, çevreye bakarken bir sarı nokta görürseniz bu bir hava durumu simgesini gösteriyor olacak. Bunun gibi sürüş rotaları ve hatta zevkinize göre müzik listesi gibi bir çok şey de yer alacak.

Akıllı lensler özellikle itfaiyeciler için de geliştiriliyor olacak. Hatta bunun için bir prototip demo da yapılmış. Bu demoda, VR kulaklık ile yanan bir binanın içine giriyorsunuz. Sizin için hemen ortam planı çıkarılıyor. İtfaiyecilerin yeri işaret ediliyor. Oksijen seviyeniz ölçülüyor, iletişim için sinyal gücünüz ve daha birçok veriniz yer alıyor. Dayanma gücünüze göre binadan çıkmanız için sinyal veriliyor.

Peki siz artırılmış gerçeklik teknolojileri ve akıllı kontak lensler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Spor Severlerin Hayatını Kolaylaştıracak 5 Digital Saat!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Koronavirüs Yapay Zeka Algoritmalarını Karıştırdı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Bilmeniz Gereken 10 İlginç Giyilebilir Cihaz!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı