1700’lü Yıllardan Gelen 9 İlginç İcat!

Hikayesi 1700'lü yıllara dayanan, hatta ilk örneklerine o yıllarda rastlanan; şimdilerde kullandığımız 9 ilginç icat, haberimizde....

Günümüzdeki inanılmaz teknolojilerin pek çoğunun ilham kaynağı 1700’lü yıllardaki icatlar. 1970’lerde teknolojide büyük gelişmeler yaşandı. İnanması zor olsa da şimdilerde kullandığımız pek çok teknolojik cihaz ve hatta sosyal platformun aslında 1700’lerden temelleri atılmıştı. 1700’lü yıllarda ilk örneklerine rastlanılan 9 ilginç icat, haberimizde…

Hikayesi 1700’lü yıllarda başlayan 9 icat:

1- Email

Tomalinson ve Bolt Beranek Arpanet interneti aracılığıyla “@” sembolünü kullanarak bilgisayarlar arası metin bazlı yazışmayı icat ettiler. Roy Tomlinson ilk e postayı 1971’de gönderdi.

Fakat bu hikaye hakkında bazı tartışmalar var. 14 yaşında olan Shiva Ayyadurai 1978’de elektronik yazışma platformunu kurdu. Bu kurduğu şey University of Medicine’da bulunan iletişim sistemine bağlıydı. Bu genç mucit sonunda e-mailin haklarını almakla ödüllendirilse de hala bu teknolojiyi kimin icat ettiği hakkında tartışmalar sürüyor.

2- Cep Telefonu

1973’te Motorola tarafından ilk cep telefonu icat edildiğinde yaşlı mühendis Martin Cooper rakip telekomünikasyon şirketi olan Bell laboratuvarlarını aradı. Onlara mobil telefon üzerinden ulaştıklarını bildirdi. Şu an elinizdeki telefonlara benzemeyebilir fakat o zaman için cep telefonu muhteşem bir buluş olarak kabul ediliyordu.

The Motorola DynaTAC 8000 x yaklaşık 1 kg ağırlığında ve yaklaşık bir ayak uzunluğundaydı. Arkadaşlarınızı arayıp 30 dakika konuşabiliyordunuz ancak 10 saat boyunca şarj etmeniz gerekiyordu.

3- Intel 4004

1971’de Intel ilk programlanabilir makro işlemcilerini piyasaya soktu ve adını Intel 4004 koydular. Stanley Mazo, Federico Faggin ve Ted Hoff tarafından yaratılan ilk programlanabilir ticari işlemciydi. Bu buluşları için National Medal of Technology and İnnovation madalyası eski ABD başkanı Barack Obama tarafından teslim edildi.

4- Apple 2

Apple ürünlerini bazı insanlar tarafından çok seviliyor fakat sevmeyen aşırı pahalı bulanlarda çoğunlukta. Apple şirketinin yıllar yıllar önce ürettiği, Apple 2 şirketin bir dönüm noktası haline geldi.

5- The Sony Walkman

Walkman 1980’lerde büyük etki yarattı. Akıllı telefonlardan, Mp3 çalarlardan ya da CD çalarlardan önce yaz için bütün şarkılarını toplayabildiğin yer Sony Walkman’di. 1979’da piyasaya ilk girişinden sonra bu ürüne benzer taşınabilir müzik aletleri ortaya çıkmaya başladı.

6- Rubik Küpleri

Rubik Küpleri tarihteki en popüler oyuncaklardan biriydi. Küp, Bulgar bir mimar ve profesör olan Erno Rubik tarafından üretildi. İlginç olan rubik küplerinin kullanılmasındaki amaç öğrencilere nesnelerin uzayda nasıl konumlanacağını daha ilginç ve daha ilgi uyandıran şekilde anlatmaktı.

Rubik küplerinin asla en çok satan oyuncak olma gibi istekleri yoktu. Hatta Erno Rubik kendi icadını bir çeşit sanat olarak görüyordu.

7- Dijital Kamera

Dijital kamera şu an kullandığımız kameraların temelini oluşturuyor. Kodak mühendisi, Steven Sasson tarafından icat edilen ilk dijital kamera iri ve büyük. Yaklaşık 3,5 kilo ağırlığında 0,01 megapiksel siyah-beyaz fotoğraflar çeken ve bunu kasa teyibe kaydeden bir icattı. Daha sonra ise fotoğrafı almak ve televizyon setine bağlamak için 23 saniye gerekiyordu.

8- Diskler

Eğer 90’larda veya öncesinde doğduysanız diskleri kesinlikle hatırlarsınız. Hatta belki de ilkokul projelerini kaydetmek için kullanmış olabilirsiniz. 1971’de IBM tarafından icat edilen diskler, öncelikle yazılım dağıtmak, data transfer etmek ve yedekleme yapmak için kullanılıyordu, fakat 1,41 MB hafızaya sahiplerdi.

9- Görüntülü Hesap Makinesi

Görüntülü hesap makinesinin ilk çıkış amacı ofislerde ve okulda insanların matematik işlemlerini yapmasını kolaylaştırmaktı. Fakat ilk hesap makinesi ucuz değildi, 395 dolar değerindeydi.

Peki siz bu güne ilham olan başka hangi icatları biliyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Bir Zamanların Popüler Teknolojileri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bill Gates’in Herkesin Okumasını Önerdiği 10 İlginç Kitap!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İnternet Hakkındaki 20 Şaşırtıcı Bilgi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı