Walkman’in 40 Yıllık İlginç Hikayesi

Pek çok kişinin gençlik anılarında olan Walkman ile taşınabilir müzik devri başladı. Walkman'in geçmişten günümüze 40 yıllık ilginç hikayesi, haberimizde...

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte istediğimiz her an her yerde müzik dinleyebiliyoruz. Fakat 70’lerde 80’lerde yaşayanlar için bu mümkün değildi. Hatta o zamanlar insanlar sadece evden müzik dinleyebiliyorlardı. 80’li yılların sonuna doğru Walkman adı verilen bir cihaz geliştirildi. Pek çok kişinin gençlik anılarında olan bu cihaz ile taşınabilir müzik çalar devri başladı. İşte Walkman’in geçmişten günümüze 40 yıllık ilginç hikayesi…

Walkman serüveni nasıl başladı?

Müzik her dönemde insanların ilgisini çekmeyi başardı. Müziğin bu büyülü dünyasını yanı başımıza taşıyan müzik aygıtı şüphesiz ki Walkman’di. İlk Walkman 1978 yılında Sony tarafından geliştirildi. Fakat ülkemize gelmesi 80’li yılları buldu. Çünkü o yıllarda ithalat yasaktı. Walkman’i sadece gurbetçiler getirebiliyordu. Bu müzik çalar pek çok kişinin hayaliydi ve o zamanlara damga vurmuştu.

İlk walkman Sony TPS-L2 modeliydi. 1979 üretilen TPS-L2 model numaralı serisi; stereo kasetçaları, kulaklığı ve çift kulaklık girişi ile piyasaya büyük giriş yaptı. Hatta müzik çalarda  yer alan turuncu tuş ile kaset sony üzerinde ses kaydı da yapılabiliyordu.

Walkman’in 2.modeli ile satışlar patladı

Walkman’in 2.modeli WM-D6C PRO ile satışlar epey artmıştı. 1984 yılında çıkarılan bu modelde aydınlatmalı kayıt seviye göstergesi, yüksek kalite ses kaydı ve kaliteli ses çıkışı vardı. Neredeyse profesyonel kasetçalarlarla yarışabilecek duruma getirmişti. Ama tüm bu yenilenmelere rağmen Walkman pek çok kişiye göre yine de gelecek vaat etmiyordu.

Sonraları Sony mühendisleri yepyeni bir projeyle ilk CD çalarlı Walkman’i üreterek piyasaya sürdüler. Model D-50 Diskman ismiyle anılıyordu. Müzik sektöründe çok önemli başarılar edindiler. Ama hedeflenen tüketici sayısına ulaşılamıyordu.

1985’lere gelindiğinde tüm dünyada duyulan ve satın alınan bir Walkman çılgınlığı doğmuştu. Sony Walkman üzerindeki yatırımını arttırarak daha büyük projelere adım atmak adına çalışmalarda bulundu. Güneş enerjisiyle çalışan Walkman’lerden tutun da su altı Walkman’lerine kadar birçok nitelikteki müzik çaları piyasaya çıkarmaya başladı. 1985 yılına gelindiğinde grafik ekrana sahip ürünlerin varlığı ses kalitesinin güçlenmesini sağladı.

Walkman dünya müşterileri tarafından ilgi odağı olurken bu Sony’nin en önemli motivasyonu oldu. Ve TV kumandalı GV-8 modelinden 24 saat pil ömrü vaad eden MZ-N10’lara 2000’lerin modern cihazları olan NW-MS7’lere kadar birçok modele imza attı.

Son çıkarılan Walkman aynı zamanda telefondu

Son çıkarılan walkman olan Yendo, Sony Ericsson’ın en son kullandığı walkman telefonu oldu. Bir çok renk seçeneği barındıran ve full dokunmatik ekrana sahip ilk cihaz oldu.

Hem telefon hem de müzik dünyasında söz sahip olan Sony, aldığı bir kararla bu pazardan çekilme kararı aldı. Bir dönemin Walkman efsanesi de böylece son bulmuş oldu.

Peki siz hiç Walkman kullandınız mı? Geçmişten günümüze müzik dünyasındaki gelişimin sebebi sizce de bu taşınabilir müzik çalar mı?  Yorumlarda paylaşınız.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Kaset gibi Eski Cihazlardaki Verilerinizi Nasıl Alabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bir Zamanların Popüler Teknolojileri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Youtube Akıllı İndirmeler ile Nasıl Müzik İndirilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı