Telefon Şarj Kablosunun Kopmasını Nasıl Engellersiniz? - Moblobi.com
Yaşam

Telefon Şarj Kablosunun Kopmasını Nasıl Engellersiniz?


Telefonlarımızın dayanmayan ve çabucak biten şarjları günümüz dünyasının yeni problemlerinden biri. Bu sebeple de şarj cihazlarımızı genellikle yanımızda taşıyoruz. Ancak günlük hayatta sıklıkla ihtiyaç duyduğumuz ve kullandığımız şarj kablosu çok çabuk kopabiliyor. Peki telefonşarj kablosunun kopmasını nasıl engelleyebilirsiniz? İşte size ipuçları…

Telefonunuzun şarj kablosu nun kopmasını engelleme yolları!

Telefonlarımızın şarj kablosunun kopması ya da kırılması çok sık karşılaştığımız bir problem. Kopan ve yıpranan kablolar ise elektrik çarpması riskini artırıyor ve potansiyel tehlikeli oluşturuyor. Bazı küçük önlemleri alarak telefonşarj kablolarınızın daha fazla dayanmasını sağlayabilirsiniz.

1- Şarj kablosunu fişten çıkarırken kabloyerine mutlaka fişi tutun.

2- Şarj kablosunu sarıp kaldırırken, uçlarına yakın yerlerden bükmemeye özen gösterin. Çok fazla sıkarak ya da baskı uygulayarak sarmayın.

3- Kablolarınızın düğümlenmemesine dikkat edin. Çünkü oluşan düğümler, kablodaki hassas tellerin bükülmesine, ezilmesine ve tahrip olmasına sebep olacaktır.

4- Kabloyu çantanıza açık halde atmanız, elbette ki çantanızda karmaşaya yol açabilir. Eğer çantanızda taşıyacaksanız onu sıkıca sarmaktan ve düğümlemekten kaçının. Çünkü bu durum kablonun içerisindeki ince tellerde ayrılmalara sebep olur. Zaman içerisinde şarj kablosunun aralıklı olarak çalışmasına ve daha sonra da hiç çalışmamasına neden olur. Bu sebeple kabloyu sararken şu şekilde yapın: Kabloyu kendi üstüne üç veya dört kez hafifçe döndürün ve ardından her bir ucu ilmek içine sokun. Bu şekilde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Ancak ne kadar başarılı sarmış olursanız olun, kablonuzun her taşıma işleminde hasar görme ihtimalinin arttığını da unutmayın. Bu sebeple şarj kablosunu taşımak yerine powerbank yani taşınabilir şarj cihazı kullanmayı düşünebilirsiniz.

5- Kablo koruyuculardan yardım alabilirsiniz. Bu koruyucular kablonun fişe bağlandığı noktayı koruma altına alırlar. Böylece en fazla kopmaların meydana geldiği bu noktayı koruyarak, şarj cihazınızın ömrünün uzamasını sağlarlar.

Peki telefonunuzun şarj kablosunun daha fazla dayanması için hangi önlemleri alabilirsiniz? Şarj kablolarınızın kopmaması için evde uygulayabileceğiniz pratik yöntemler neler? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı