Bill Gates’in Herkesin Okumasını Önerdiği 10 İlginç Kitap!

Bill Gates’in mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde neler var? Haberimizde...

Dünyada iz bırakan kişilerin pek çoğu kendi kişisel gelişimlerinde önemli olan ve herkesin mutlaka okunması gereken kitapları listelerler. Bu kişilerden biri de Microsoft’un kurucularından Bill Gates. Peki Bill Gates’in mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde neler var? Kitapların içerikleri neler? İşte detaylar…

Bill Gates hangi kitapların mutlaka okunması gerektiğini düşünüyor?

Bill Gates dünyaca bilinen Microsoft’un kurucularından ve CEO’su olan bir girişimci. Aynı zamanda dünyanın en zengin insanlarından… Haftada bir tane kitap bitirmeye çalışan Bill Gates’in herkes için önerdiği mutlaka okunması gereken kitaplar var. Bu kitapların çoğu Bill Gates ’in iş hayatı ve yaşamına yön veren kitaplardan oluşuyor. İşte Bill Gates’in mutlaka okunması gereken kitaplar listesinden 10 kitap:

 • Doğamızın İyilik Melekleri-Şiddet Neden Azaldı?

Bill Gates ’in mutlaka okunması gereken kitaplar listesinin en başında  “Doğamızın İyilik Melekleri-Şiddet Neden Azaldı?” kitabı yer alıyor. Bu kitabının yazarı ise Steven Pinker. “Doğamızın İyilik Melekleri-Şiddet Neden Azaldı?” adlı kitapta ise geçmişten günümüze kadar olan süreç herhangi bir teoriye dayandırılmadan, insanoğlunun daha az şiddete başvurduğunu iyimser bir dille anlatıyor.

 •  Başlangıç Hikayesi

“Başlangıç Hikayesi” kitabının yazarı ise David Christian. Bill Gates ‘in mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde olan “Başlangıç Hikayesi” kitabında Büyük Patlama’nın gerçekleşmesinden sonraki on üç milyar yıla değiniliyor. Şu an nerede olduğumuz, nereye gittiğimiz ve nereye gideceğimiz heyecanlı bir dille aktarılıyor.

 • Altıncı Yok Oluş

Altıncı Yok Oluş” kitabının yazarı ise Elizabeth Kolbert. Kitapta insanların doğayı ve gezegeni nasıl mahvettiğini, belki de “Altıncı Yok Oluş”un insanlar yüzünden gerçekleşeceği anlatılıyor.

 • İş Dünyası Maceraları

“İş Dünyası Maceraları” kitabının yazarı ise John Brook . Bill Gates’in tavsiye ettiği kitaplar listesinde olan “İş Dünyası Maceraları” kitabı Wall Street Dünyasında on iki kısa öykü şeklinde karşımıza çıkıyor. İş dünyasına girmiş, nasıl yükselmiş, yaşının fazlalığına rağmen nasıl hükmünü devam ettirebilmiş gibi konular kısa hikayeler şeklinde anlatılıyor.

 • İstatik ile Nasıl Yalan Söylenir?

Bill Gates ‘in tavsiye ettiği ilginç bir kitap ta “İstatik ile Nasıl Yalan Söylenir?” adlı kitap. Bu kitabın yazarı ise Darrell Huff. “İstatik ile Nasıl Yalan Söylenir?” kitabı, sayısal verilere inanılan bir ülkede istatiksel verilerle kişilerin nasıl manipüle edilebileceğini anlatıyor.

 • Ayakkabı Gurusu

“Ayakkabı Gurusu” kitabı Bill Gates ’in mutlaka okunması gereken kitaplarından biri. Kitabının yazarı ise Nike’ın kurucusu Phil Knight . “Ayakkabı Gurusu” kitabında yazar nasıl bu işe başladığını, hangi zorluklardan geçip Nike şirketini büyüttüğünü, logosunu ve şirkete ne kadar emek verdiğini anlatıyor.

 • Gen

Gen” isimli kitabın yazarı ise Siddhartha Mukherjee. Kitapta Siddhartha Mukherjee, ailesinden gelen şizofreni geçmişini, “Gen”lerin nasıl insanların geleceğini etkilediğini ve soydan soya devam ettiğini anlatıyor.

 •  Farz Edelim Ki

Bill Gates ‘in okunması gereken kitaplar listesinde bulunan kitaplardan biri de “Farz Edelim Ki” adlı kitap… “Farz Edelim Ki“kitabında yazar Randall Munroe, olmayan bir şey olsaydı ya da farklı şekilde gerçekleşseydi sorularını yanıtlıyor. Soruların çoğu ise bilimle alakalı konulardan oluşuyor.

 • Bir Buçuk Abartı

“Bir Buçuk Abartı” kitabının yazarı Allie Brosh. Aslında bu kitabın içerisinde bir grafik roman var. “Bir Buçuk Abartı” adlı kitapta; talihsiz durumlar, kusurla başa çıkma çabaları, kargaşa ve hayatın bir alanında karşımıza çıkabilecek diğer durumlardan bahsediliyor.

 •  Eşyanın Tabiatı

Bill Gates’in mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde yer alan kitaplardan biri de “Eşyanın Tabiatı” kitabı. “Eşyanın Tabiatı” kitabının yazarı olan Mark Miodownik, okuyucuları malzemelerin iç dünyasına kadar götürüyor ve bir nevi aydınlatıyor.

Bill Gates ’in mutlaka okunması gereken kitaplar listesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu kitaplardan daha önce okuduğunuz bir kitap var mı? En çok hangi kitap sizde merak uyandırdı? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • Teknoloji Devleri ve Kurucularının İlginç Hikayeleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Okumaktan Sıkılmayacağınız Teknoloji Kitapları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Gelecekten Haber Veren Bilim Kurgu Filmleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Özcan

Sude Özcan

Ben Sude. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, öğrenmeyi,araştırma yapmayı, yazmayı ve yazdıklarımı sizinle paylaşmayı çok seviyorum. Yazdıklarımı okumak için Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum: https://moblobi.com/author/sude-ozcan/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı