Teknoloji Devleri ve Kurucularının İlginç Hikayeleri! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Teknoloji Devleri ve Kurucularının İlginç Hikayeleri!


Teknolojideyince aklımızda direkt olarak birçok şirket, marka, ürün ve bunların hepsinin kurucusu ve yaratıcısı olan insanlar geliyor. Appleve Steve Jobs, Microsoftve Bill Gates, Amazon ve Jeff Bezos ve daha yakın zamanda trend olan bir örnekten bahsedecek olursak Netflixve Reed Hastings. Bu insanlar ve şirketleri, günlük hayatımızda çok sık karşımıza çıkabiliyor artık. Televizyonumuzda Netflix, elimizde Appleve bilgisayarımızda ise Microsoft. Peki hiç bu kurucu ve yaratıcıların bu şirketleri ve projelerini hayata geçirmeye başladıklarında kaç yaşında ne nasıl olduklarını merak ediyor musunuz? Bazılarının yaşlarını görünce oldukça şaşırabilirsiniz. İşte detaylar…

Teknoloji devi markaları nasıl kuruldu?

Bill Gates – Microsoft

Bill Gates ve Paul Allen, Altair adlı mikrobilgisayar için BASIC programlama diliyle bir yazılım yazdılar. Ardından da bu bilgisayarın yapımcısı olan MITS, programı dağıtmayı ve yayınlamayı kabul etti. MITSo zamanların teknolojisektöründe hatırı sayılır yere sahipti. Dolayısıyla bu iki arkadaşın MITSile yaptığı anlaşmanın sonrasında, tarih 4 Nisan 1975’i gösterirken, Microsoft kuruldu. Microsoft kurulduğunda Bill Gates, yalnızca 19 yaşındaydı.

Apple – Steve Jobs

Apple’ın ilk bilgisayarı olan AppleI, Steve Jobs’un garajında üretildi. Zaten bu efsanevi hikayeyi az çok da olsa duymuşsunuzdur. Sadece anakart olarak satışa sunulan bilgisayardan yaklaşık 200 adet üretildi. Bu anakart 1 Mhz hızında bir işlemciye sahipti. O zamanlar için bu hızın gayet yüksek ve dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. İlk bilgisayarın çıkışıyla 1 Nisan 1976 yılında Applekurulmuş oldu. Applekurulduğunda Steve Jobs, 21 yaşına yeni girmişti.

Amazon – Jeff Bezos

Dünyanın en büyük teknolojişirketlerinden biri olan Amazon, aslında ilk başta yoluna bir çevrimiçi kitapçı olarak çıktı. Şirketin ilk kurulduğunda adı da Amazon değil, Cadabra’ydı. Zaman içinde dünyanın en büyük elektronik ticaret şirketi haline gelen platform, sonrasında sadece elektronik ticaret sektöründe kalmamış birçok teknolojialanında çalışmalar yapmaya başlamıştı. Şimdiyse bu şirketi neredeyse devlerin en tepesinde konumlandırabiliyoruz. 1995 yılında hizmete başlayan şirket kurulduğu zaman Jeff Bezos ise 30 yaşındaydı.

Netflix – Reed Hastings

Netflix, televizyon dünyasını tamamen değiştiren ve dizi-film sektörüne servis sistemini getirmeyi başaran ilk kuruluşlardan biri. DVD kiralama şirketi gibi oldukça basit bir vizyonla işe başlayan şirket, şu an birçok dizinin de yapımcılığını üstlenebilecek seviyelere gelmiş durumda. Platformun adını sık sık kullansak da yaratıcısı olan Reed Hastings’in adını diğer teknolojigirişimcileri kadar anmıyoruz. Bu başarılı iş adamı şirketini kurduğunda 36 yaşındaydı ve birçok başarıya çoktan imza atmış durumdaydı.

Peki Intel’in ilginç kuruluş hikayesi ne? Robert Noyce kim ve hangi çok kullandığımız teknolojiyi hayatımıza soktu? Teknoloji devleri ve kurucularının ilginç kuruluş hikayeleri haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı