Bir Zamanların Popüler Teknolojileri!

Teknolojinin her alanda tabiri yerindeyse etinden sütünden faydalanıyoruz. Hem iş hem günlük hayatımızı kolaylaştırmaya hızına yetişemediğimiz bir süratle de devam ediyor. Teknoloji, yerinde ve doğru kullanıldığı zaman sağladığı faydaları sayılarak bitirilmez. Günümüz dünyasında artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan teknolojinin kimimiz içine doğduk; kimimizin ise büyüdüğümüz zaman diliminde teknoloji doğdu ve birçok gelişim gösterdi.

Eskiden ait olduğu kişiyi ayrıcalıklı bir konuma yükselten birçok teknoloji ürününün şu an yüzüne bile bakmıyoruz. Bulunduğumuz teknoloji çağında hangi aşamalardan geçtiğimizi görebilmek adına gelin bir zamanların popüler teknolojilere bir göz atalım. İşte çok uzak olmayan yakın bir dönemin popüler teknolojileri:

Eskiden kullanana popülerlik katan, şimdi kullanılmayan teknoloji ürünleri:

1. Renkli Telefonlar

Özel melodi seçenekleriyle arkadaş grubumuzda biraz hava attığımız ve snake yani yılan oyunuyla yarışlar düzenleyebildiğimiz telefonlar bir dönemin en ayrıcalıklı teknolojileriydi. Giysilerimize göre kapaklarını değiştirdiğimiz o yeşil ekranlı telefonlar şimdilerde yerini akıllı telefonlara; yılan oyunu ise yerini çevrimiçi ve çok boyutlu oyunlara bıraktı bile. Artık elimizdeki akıllı telefonlar ile kendi müziğimizi ve oyunumuzu oluşturabileceğimiz yeni teknolojiler mevcut.

2.Tüplü Televizyon Teknolojisi

Uzun yıllar boyunca evlerimizde özel bir köşe edinen CRT TV bilinen ismiyle tüplü televizyonlar ilk kez 1920’li yıllarda piyasaya çıktı. Kökeni ise 19. yüzyıla kadar dayanıyor. Ancak LED ekran ve plazma teknolojisinin evlerimize girmesi CRT TV’lerin eski teknoloji grubunda yerini almasına neden oldu.

Peki bir döneme damgasını vuran eski teknolojilerin diğerleri neler? Hangi teknoloji yazarlar ve medya kuruluşlarının vazgeçilmeziydi? Depolamanın ne olduğu ilk kez bize öğreten teknoloji hangisiydi? Bir döneme damgasını vuran ancak şimdi nostalji sevenlerin sakladığı o teknoloji ne? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Esra Kansız

Esra Kansız

Merhaba. Ben Esra. İletişim mezunuyum. Dijital medya ile ilgileniyorum. Ayrıca sosyal medya uzmanlığı işi ile meşgulüm. Hızına yetişemediğimiz teknolojinin bize sunduklarını öğrenerek sizlere duyurmak için buradayım. İçerik editörlüğünün hayatımın bir vazgeçilmezi olduğunu ayrıca belirtmek isterim. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esra-kansiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı