NASA'nın Milyon Dolarlık Uzay Tuvaleti! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

NASA’nın Milyon Dolarlık Uzay Tuvaleti!

NASA uzay yolculuğunda astronotların günlük ihtiyaçlarını giderebilmesi için milyon dolarlık bir uzay tuvaleti geliştirdi. İlginç detaylar, haberimizde...


Astronotların yer çekimsiz ortamda günlük ihtiyaçlarını gidermeleri oldukça önemli bir konu. NASAuzay yolculuğunda astronotların kullanması için yeni bir uzay tuvaleti tasarladı. 23 milyon dolarlık bu tuvalet, test edilmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderiliyor. Peki uzay tuvaleti nedir? Astronotlar uzayda tuvalet sorununu nasıl çözüyor? İlginç detaylar, haberimizde…

Uzay tuvaleti nedir?

Uzay tuvaleti Ay’a gidecek astronotların kullanması için tasarlanmış bir tuvalet. NASA tuvaletin şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kullanılanlardan daha gelişmiş bir tuvalet olduğunu belirtiyor. 45kg ağırlığında olan tuvalet bundan önce kullanılanlardan yüzde 65 daha küçük ve yüzde 40 daha hafif. Evrensel Atık Yönetimi Sistemi (UWMS) olarak adlandırılan tuvaletin maliyeti ise 23 milyon dolar. Tuvaletin ilk olarak 10 günlük bir Ay yolculuğunda Orion uzay aracında kullanılması planlanıyor.

Uzay tuvaleti ne işe yarar?

NASA’nın daha önce kullandığı tuvalet çözümleri kullanışlılık ve sterilite anlamında yetersizdi. Çeşitli cihazlar, tuvaletler ve kıyafetler kullanılsa da yöntemler yetersiz ve tehlikeli kalıyordu. Kadın ve erkek astronot için farklı cihazlar gerektiriyordu. Yeni uzay tuvaleti uzay araçlarında tuvalet ihtiyacının steril bir şekilde giderilmesi için tasarlandı. NASA en iyi tuvaletin geliştirilmesi için bir yarışma bile düzenledi ve 30.000 dolarlık bir ödül koydu. Dr. Thatcher Cardon, bir prototip geliştirerek birinci oldu.

Astronotlar uzayda tuvaletini nasıl yapıyor?

Uzay tuvaleti bir kabin içinde yer alıyor. Yerçekimsiz ortamda kullanılacağı için idrarı vücuttan çeken bir fan ve hava akışına sahip bir vakum kullanılıyor. Kapak kaldırıldıktan sonra hava vakumlanmaya başlıyor. İdrarın yüzde 98’inin geri dönüştürülmesi planlanırken diğer atıklar plastik bir torbanın içine kapatılarak Dünya atmosferine girerken yakılıyor. Sadece astronotların sağlığını değerlendirmek için gereken miktar tutuluyor. Bu yeni tuvalette koku kontrolü de daha iyi sağlanıyor.

Uzay’da yaşam konusunda gittikçe gelişen bu teknolojiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Nasa uzay istasyonu için tasarlanan milyon dolarlık tuvalet konusundaki görüşleriniz neler? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Uzay Yolculuğu Yapan İnsanlara Olan Tuhaf Şeyler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • SpaceX’in Starlink Fırlatması İptal Oldu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Karadelik Hakkındaki 10 İlginç Bilgi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı