Robotlar Havalimanlarında Araba Park Edecek! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Robotlar Havalimanlarında Araba Park Edecek!

Havaalanında park sorununu çözmek için robot valeler geliştirildi. Geliştirilen bu robotlar nasıl çalışıyor? İpuçları, haberimizde...


Robotlar hayatımızı kolaylaştırma konusunda epey ustalaştılar. İnsanoğlunun yapabildiği pek çok şeyi kusursuz bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Kısa bir süre önce de robot dünyasına araba park edebilen robotlar da eklendi. Yakında havalimanlarında arabalarımızı park edecek olan bu robotlar hakkındaki ilginç detaylar, haberimizde…

Araba park eden robotlar nasıl çalışacak?

Araç park etme konusunda her zaman başarılı olamayabiliyoruz. Hele ki acelemiz varsa ve uygun park alanı bulamadıysak iyice elimiz ayağımıza dolaşıyor. Hepimizin bildiği üzere, park etme sorunu özellikle havalimanlarında yaşanıyor. Bu yüzden genelde havalimanına gittiğinizde kendiniz park edersiniz ya da insan valelere arabanızı teslim edersiniz. Fakat, arabamızın anahtarını vermekten çoğu zaman çekiniyoruz. Fransa’nın Charles de Gaulle ve Lyon havalimanlarında arabanızı sizin yerinize park eden robotlar hayata geçti. Üstelik bu robotlara arabanızın anahtarını vermenize de gerek kalmıyor.

Stanley Robotics tarafından geliştirilen robotun adı Stan. Sözkonusu robot, en küçük alanlara dahi sahip olduğu yapay zeka sayesinde rahatlıkla arabayı yerleştirebiliyor. Kendiliğinden çalışan forklift görünümüne sahip ve aracın altına bir platform koyuyor. Aracı yukarı kaldırarak yerinden oynatıyor ve bu şekilde arabayı park ediyor.

6 metreye kadar olan ve 3 ton ağırlığındaki arabaları kaldırabiliyor. Robotun en işe yarar özelliklerinden biri ise zamandan tasarruf sağlıyor olması. Stan insanlara göre park alanını da daha verimli kullanıyor. Bir alana normale göre yüzde 50 oranında daha fazla araba sığdırabiliyor.

Gelen müşteriler araba markasının ve modelinin tarandığı ve kaydedildiği bölgeye geçiyorlar. Müşterinin kaç gün sonra geleceğine bağlı olarak arabayı Stan isimli bu robot park ediyor. Müşterinin gün ve geliş saatine göre araç hazırda bekletiliyor.

Peki siz araba park etme konusunda sorun yaşıyor musunuz? Bu robot valelere güvenip, arabanızı park ettirir misiniz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Görünüşü İnsana En Çok Benzeyen 5 İnsansı Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Arabalar Hakkındaki 5 Efsane!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Hayatımızı Kolaylaştıran 5 Akıllı Robot! haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı