Bitcoin Sanat Dünyasına Sızdı!

Kripto paralar sanat dünyasında da sızdı ve sanat eserleri Bitcoin ile alınıp satılmaya başlandı. Bu durum neleri değiştirecek, ilginç detaylar haberimizde

Sanat dünyası Bitcoin ve temelini oluşturan blockchain teknolojisine heyecan duymaya başlamıştı. Yakın zamanda da bazı sanat eserleri kripto para ile alınıp satılmaya başlandı. Bu durum birçok şeyi değiştirebilir. İlginç detaylar, haberimizde…

Sanat eserlerinin alım satımında Bitcoin nasıl kullanılıyor?

Londra’da bir sanat galerisi sahibi, eski Formula 1 yarış arabalarının egzozlarından yapılmış bir heykel sergisi açtı. Sergide güçlü alaşım malzemeden yapılmış kreasyonlar yer alıyordu. Hatta sergide yer alan parçalardan biri altın kaplamalı ve yaklaşık 35.000 pound değerindeydi. Fakat bu sergiyi diğer sergilerden ayıran çok daha önemli bir özellik bulunuyordu. Çünkü eserleri satın almak isteyen sanatseverlerin kripto para birimi olan bitcoin ile ödeme yapabiliyorlardı.

Bu yenilik Londra’nın geleneklerine bağlı sanat camiası için radikal bir gelişme olarak görüldü. Aslında bu uygulama talep odaklı bir uygulama değildi. Sözkonusu sanat galerisi işletmecisinin sezgisel yaklaşımı ve teknolojiyi yakından takip etmesi sonucunda hayata geçirilmişti. Kripto para birimleri ile ödeme yapmanın klasik yöntemlere göre daha ilgi çekici ve güvenilir olduğunu düşünüyorlardı. Hatta bu uygulama ile geleneksel olmayan birçok sanat yatırımcısının da ilgisini çekmeyi başardı.

Blockchain yapısını gerçekleşmiş olan tüm Bitcoin işlemlerini kayıt altında tutan bir kayıt defteri olarak düşünebilirsiniz. Bitcoin transferlerinde hiçbir şekilde aracı yok. İşlem tamamen alıcı ve satıcı arasında gerçekleşiyor. Ama en önemli özelliği merkezi bir yapısının olmaması. Yani herhangi bir ülkeye ya da resmi kuruma bağlı değil. Bu da insanlara ekonomik bir özgürlük sunuyor diyebiliriz. Çünkü tamamen evrensel bir altyapı. Yani ülkelerden bağımsız yeni nesil bir ekonomi oluşmuş oluyor.

Kripto paralara olan ilgi artarken sanal parayı daha güvenli ve esnek bulan bir kitle oluşmaya devam ediyor. Londra’da gerçekleşen bu sanat etkilinliği de, bu yeni kitleyi sanat dünyası ile tanıştırarak sanatı daha ulaşılabilir kılmak için gerçekleştirilmiş. Çünkü gelecek blockchain teknolojisinin katkılarıyla şekillenecek. Bu dijital dönüşüme uyum sağlayanların evrensel anlamda büyüme sağlayacağı ise kaçınılmaz bir gerçek.

Bitcoin sanat dünyasında neleri değiştirecek?

Kripto para ile sanat eseri satın almanın en güzel tarafı vergi yükümlülüğünün ve komisyonların ortadan kalkması. 60 milyar dolarlık mevcut sanat piyasasında sanal para birimi kabul görmeye başlamış durumda. Birçok sanatçı eserlerini blockchain tabanlı ödeme sistemleri üzerinden satıyor. En dikkat çekici örnek ise çevrimiçi bir galeri olan Cointemporary’ nin uluslararası modern sanatçıların sadece Bitcoin ile satın alınabilecek dijital sanat eserlerini sergilemesi olmuştu. Satın alma işlemleri ise en çok tercih edilen kripto para borsalarından biri olan CoinBase tarafından yapılmıştı.

Sanat eserlerinin bitcoin ile satılması eserin korunması ve özgünlüğü açısından da kritik bir önem taşıyor. Çünkü sanal para ile yapılan alışverişlerde her bir esere özel kimlik ve ID oluşturuluyor. Bu sayede blockchain altyapısı ile sanatçı ve eser arasında kırılamaz bir kayıt oluşturulmuş oluyor. Ve eser üzerinden yapılan her bir satış işlemi yine blok zincire kaydedilmeye devam ediyor. Yani sanatçı eserini her zaman takip edebiliyor. Eseri yeni alacak olan alıcılar için de güvenilir bir bilgi kaynağı oluşmuş oluyor. Hem alıcı-satıcı arasında güven oluşurken hem de sanatçı eserinin değerini güncel şekilde takip edebiliyor. Blockchain teknolojisinin sanat piyasasına girmesi ile birlikte eserlerin korsan versiyonlarının satılmasının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Peki siz Bitcoin bu gibi pazarlarda ve hatta günlük hayatta kullanımı konusunda ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • 4 Adımda Bitcoin Nasıl Alınır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kripto Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kullanabileceğiniz 8 Mobil Ödeme Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatmanur Gömbeci

Fatmanur Gömbeci

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor ve gönüllü eğitmenlik yaparak bu inancımı sürdürüyorum. İçerik yazarlığı ise benim için bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ediyorum. Güncel kalmanın motivasyonumu arttırıyor ve dijitalleşen dünya beni heyecanlandırıyor. Bu heyecana ortak olmak isteyen okurlarımı köşeme bekliyor olacağım. https://moblobi.com/author/fatmanur-gombeci/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı