Kullanabileceğiniz 8 Mobil Ödeme Uygulaması!

En çok hangi mobil ödeme uygulamaları kullanılıyor? Kullanabileceğiniz 8 mobil ödeme uygulaması ve pratik ipuçları, haberimizde...

Günümüzde pek çok insan ödeme yaparken kredi veya banka kartlarını kullanmayı tercih ediyor. Özellikle bankaların dijitalleşmesiyle birlikte kart kullanımı da yaygınlaştı. Hatta bu süreç öyle hızlı gelişti ki kredi kartlarının yerini de mobil ödeme uygulamaları almaya başladı. Peki mobil ödeme nedir? En çok hangi mobil ödeme uygulamaları kullanılıyor? Kullanabileceğiniz 8 mobil ödeme uygulaması ve ipuçları, haberimizde…

En iyi 8 mobil ödeme uygulaması:

Şimdilerde işlerinizin birçoğunu halledebilmeniz için akıllı telefon ve internete sahip olmanız yeterli. Akıllı telefonlara indirdiğimiz mobil uygulamalar ile pek çok işimizi saniyeler içerisinde yapabiliyoruz. Her ne kadar güvenilirliği tartışılsa da, özellikle ödeme işlemlerinde mobil uygulamalar büyük ölçüde yardımcı oluyor. Artık insanlar fiziksel kartları tamamen terk ediyor ve cüzdanlarını da dijitalleştiriyorlar. Bunun için mobil ödeme uygulamalarını kullanıyorlar. İşte IOS ve Android kullanıcılarının yararlanabileceği mobil ödeme uygulamaları:

1- PayPal

PayPal, mobil ödeme uygulamaları arasında en eski ödeme yöntemi sayılabilir. PayPal ile arkadaşlarınıza para transferi yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere normalde pek çok banka para transfer işlemi için ücret kesiyor. PayPal’da ise para transfer ücreti bulunmuyor. Ancak, kredi kartından göndermek veya para birimlerini dönüştürmek için bazı ekstra ücretler talep edilebiliyor.

2- Venmo

PayPal’a ait olan Venmo uygulamasından ücretsiz bir şekilde para gönderebiliyorsunuz. Kullanıcılar hem mobil uygulamadan hem de internet üzerinden hesaplarına giriş yapabiliyorlar.

Venmo, birçok işletmedeki ödeme işlemleri için de kullanılabiliyor. Venmo ile oda kirasını paylaşabilir; en küçük fatura tutarını bile eşit bölebilirsiniz.

3- ESquare Cash

Küçük bir hizmet işletmesi yürütüyorsanız, ödeme almak için Square’in “Nakit Uygulaması”nı kullanabilirsiz. Cash App, hem iOS hem de Android cihazlarla uyumlu çalışıyor. Uygulamada bireyler ve işletmeler e posta yoluyla veya nakit etiketi adı verilen bir tanımlayıcı kullanarak para gönderebiliyorlar.

Nakit etiket, $ simgesinden önce gelen bir kelime. Telefon numarası veya e-posta yerine kullanılabilir ve yalnızca bir Cash App kullanıcısını tanımlar. Nakit Kart, ATM’den para çekmek de dahil olmak üzere herhangi bir banka kartı gibi kullanılabilir. Hatta Apple Pay veya Google Pay‘a eklenebilir.

Nakit uygulaması aracılığıyla bir işletme isteği; müşterinin nakit etiketine, telefon numarasına veya e-postaya göndererek ödeme talep edebilir. Bununla birlikte, uygulamada hatırlatma seçeneği bulunmuyor. Eğer bir müşteri ödemeyi unutursa işletme sahibinin hatırlatıcı göndermesi gerekiyor..

4- Apple Pay

Apple Pay mobil ödeme uygulaması tüm Apple cihazlarıyla çalışıyor. Bu uygulama sayesinde mobil ödeme ile alışveriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca arkadaşlarınızdan ve ailenizden para gönderip, alabilirsiniz. Apple kullanıcılarının ödeme yapmak için uygulamayı indirme zorunlulukları yok. Cüzdanda bulunan kartları kullanarak ödemeyi gerçekleştirebilirler.

5- Google Pay

Google Pay ve Gmail kullanarak birisine e-posta yoluyla ücretsiz bir şekilde para gönderebiliyorsunuz. Çoğu Google hizmeti gibi Google Pay de, iyi tasarlanmış ve kullanımı oldukça kolay. Özel Google Pay uygulaması veya diğer entegre Google hizmetleri aracılığıyla çalışıyor.

6- Zelle

Zelle, bankalar ve kredi birlikleri arasında çok popüler hale gelen yaygın bir ödeme sistemi. Bu mobil ödeme üzerinden ABD’de banka hesabı olan kişilere para gönderebiliyorsunuz. Para transferi yapabilmeniz için karşı tarafın Zelle hesabının olması zorunluluğu da bulunmuyor.

Bankanız veya kredi birliğiniz Zelle sunuyorsa, çevrimiçi bankacılık sitesini hem para göndermek hem de almak için kullanabilirsiniz. Ancak bankanız veya kredi birliğiniz Zelle kullanmıyorsa, uygulamaya erişmek için bir akıllı telefonunuz olması gerekiyor. Ayrıca, hesaba bağlı Visa veya MasterCard banka kartını kullanarak uygulamayı bir banka hesabına bağlamalısınız.

Uygulamayı iOS 9.0 veya sonraki sürümleri için App Store’dan indirebilirsiniz. Android 5.0 ve üstü cihazlarınız için uygulamayı Google Play’den indirebilirsiniz.

7- Levelup

Levelup, QR kodlarına dayanan işletmeler için bir mobil ödeme uygulaması hizmeti. Bu hizmeti kullanabilmek için kredi veya banka kartınızı LevelUp koduna ekleyin. Sonrasında, QR kodunuzu diğer kişi tarafından tarıyorsunuz ve para aktarımı gerçekleşiyor.

İnsanları bu platformu daha fazla kullanmaya ikna etmek için, şirket kredi puanını artıran sadakat ve ödül programları sunuyor. Ayrıca, iş yerlerine indirimli teklifleri özel olarak hazırlamalarına yardımcı olabilecek ayrıntılı analizler de yapılıyor.

8- Facebook Messenger

Facebook mümkün olan her yeni teknoloji alanına girmeyi hedefliyor. Bu nedenle, bir mobil ödeme uygulama hizmetini de başlattı. Ancak, diğer popüler hizmetlerin varlığı nedeniyle hizmet yaygın olarak kullanılmıyor.

Facebook Messenger’da  para gönderdiğinizde, alıcının gördüğü tek şey tutar, adınız ve profil fotoğrafınız oluyor. Bir ödeme kabul edildiğinde, beş iş günü içinde banka hesabınıza yansıtılıyor.

Peki siz hangi ödeme yöntemini kullanıyorsunuz? Mobil ödeme uygulamalarından en çok hangisini tercih ediyorsunuz? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Instagram’dan Para Kazanma Yolları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kripto Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “NASA Kendi Kripto Para Birimini mi Çıkarıyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı