İşletmeler İçin Facebook Business Sayfası Nasıl Açılır?

Facebook’ta kişisel hesabınızdan ayrı olarak yönetebileceğiniz işletme sayfası Facebook Business nasıl açılır ve nasıl kullanılır? Haberimizde......

Facebook sosyal paylaşım yapabileceğimiz platformlardan bir tanesi. Facebook’ta kullanıcılar sadece kişisel paylaşım yapmıyorlar. Yaptıkları işleri daha büyük kitlelere tanıtabilmek için de paylaşımlar yapıyorlar. Fakat kişisel hesapları üzerinden hem sosyal hayatlarını hem de iş hayatları yönetmekte zorlanabiliyorlar. Facebook’ta kişisel hesabınızdan ayrı olarak yönetebileceğiniz işletmeler için geliştirilen bir sayfa var. Sayfanın adı Facebook Business. Peki Facebook Business’da işletme hesabı nasıl açabilirsiniz? Facebook işletme sayfasında hangi bilgilerin olmasına dikkat etmelisiniz? İşte detaylar haberimizin devamında…

Facebook Business sayfası nasıl oluşturulur?

Sosyal medya günümüzde sadece insanların gündelik hayatlarını paylaştığı bir mecra değil. Artık yeni kurulan pek çok marka ve işletmenin de sosyal medya hesabı var. İşletmelerin sosyal medya hesaplarının var olması müşterilerine karşı olumlu bir imaj yaratabiliyor. Hatta öyle ki  Facebook’ta kişisel hesaplardan ayrı işletme hesabı kurabileceğiniz bir sayfa var. Facebook Business sayfasından işletmeniz için Facebook işletme hesabı oluşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise adım adım şöyle:

 • İlk adım olarak Facebook profilinize giriş yapın, sol tarafta bulunan menüden“Sayfalar” bağlantısına tıklayın.
 • Sağdaki “Sayfalarınız” menüsünü seçin
 • Daha sonra seçtiğiniz menüden “Sayfa Oluştur” seçeneğine tıklayın.
 • Yapmak istediğiniz faaliyete göre Marka veya İşletme sayfası türünü seçin.
 • Bir sonraki adımda işletme veya markanızın ismini yazın ve işletme kategorisini belirtin.
 • Girmiş olduğunuz bilgileri kaydetmek için “Devam”a tıklayın.
 • Son olarak ise bir sayfa profili ile kapak fotoğrafı yüklemeniz gerekiyor. İsterseniz bu adımı sonra da tamamlayabilirsiniz.

Facebook Business sayfanızda girmeniz gereken ek bilgiler neler?

Böylelikle,  tüm bu adımları uygulayarak yeni bir Facebook Business sayfası oluşturabilirsiniz. Facebook işletme sayfasına sahip olduktan sonra ise yapmanız gereken ilk şey ek bir kurulum oluşturmanız. Sayfanızda herhangi bir paylaşım yapmadan önce işletmeniz hakkında ek bilgiler girmeniz gerekiyor. Facebook’un istediği ek bilgiler ise şunlar;

 • Eylem Çağrısı:

“Düğme Ekle”ye basarak Facebook işletme sayfanıza “Eylem Çağrısı” düğmesini ekleyebilirsiniz. Böylece, mevcut olan eylemleri seçerek sayfanızı ziyaret edenlerin randevu almalarını , sizinle Facebook Messenger aracılığıyla iletişim kurmalarını, uygulamanızı indirmelerini ve daha fazla eylem gerçekleştirmelerini sağlayabilirsiniz.

 • Sayfa Kullanıcı Adı:

Bir kullanıcı adı seçmeniz gerekiyor. Yalnız unutmayın ki seçtiğiniz bu kullanıcı adı Facebook Business sayfanızın web adresi olacaktır.

 • Gerçekleşecek Olan Etkinlikler:

“Etkinlikler” bölümünden yakında gerçekleşecek olan  etkinlikleri paylaşabilirsiniz. Böylece takipçilerinizin işletmenin planlanan etkinlikleri hakkında kolay bir şekilde bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz. Etkinliklerinize katılmak isteyen takipçileriniz ise bir düğmeye basmaları gerekiyor.

 • “Hakkında” Bölümünü Güncelleme:

Herkesin görmesini istediğiniz içerikleri “Hakkında” bölümüne ekleyebilirisiniz. Örneğin, işletme web sitesini veya çalışma saatlerinizi bu bölüme girebilirsiniz. Ayrıca, çalışma personelinize de sayfanızı düzenlemeleri için izin verebilirsiniz.

 • Yayınlama Araçlarını Keşfetme:

Facebook’ta sizin belirlediğiniz programa göre paylaşımlarınızı planlamanıza ve yayınlamanıza izin veren zamanlama araçları var. Bu araçlar paylaşım yayınınızı otomatik hale getiriyor. Ayrıca, gönderilerinizin taslaklarınızı da kaydedebiliyorsunuz.

 • Kişisel Profilin İşletme Profiline Dönüştürülmesi:

Eğer iş için kişisel Facebook sayfanızı kullanıyorsanız bu sayfayı işletme hesabına dönüştürebilirsiniz. Bunun için Facebook dönüşüm sihirbazını kullanmanız gerekiyor. Aslında bu işlem tam olarak bir dönüşüm olmuyor. Bu işlem esnasında kişisel profiliniz bir sayfaya kopyalanıyor .Böylelikle kişisel profiliniz hiçbir değişiklik olmadan aynı şekilde kalıyor. Facebook işletme sayfanız ise bu profile dayanarak oluşturuluyor.

 • Sayfa Görünürlüğü:

Facebook işletme sayfaları oluşturulduğu gibi yayınlanabiliyor. Eğer oluşturmuş olduğunuz işletme sayfanızın herkes tarafından görünür olmasını istemiyorsanız ayarlar menüsünden değiştirebilirsiniz.

Facebook’un geliştirmiş olduğu bu özellik sayesinde kuracağımız işletme veya markamızın herkes tarafından tanınır olmasını kolay bir şekilde sağlayabiliriz.

Peki sizin bir işletmeniz var mı? İşletmeniz için Facebook Business sayfası oluşturdunuz mu? Yorumlarda paylaşınız.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • Facebook Yüz Tanıma Özelliğini Nasıl Kapatabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Üye Olmadan Facebook Canlı Yayınları Nasıl İzlenir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Facebook’da Kimin Sizi Engellediğini Nasıl Anlarsınız?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Songül Dursunova

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı