Kripto Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey!

Kripto ne demek? Kripto para bir yatırım aracı mı? En ünlü kripto para birimi hangisi? Kripto hakkında bilmeniz gereken 3 şey, haberimizde...

Kripto terimi son zamanlarda epey popüler oldu. Artık pek çok insanın aklına kripto denilince kripto paralar geliyor. Peki kripto ne demek? Kripto ve kripto para aynı şey mi? En ünlü kripto para hangisi? Blockchain ile arasındaki ilişki ne? Kripto hakkında bilmeniz gereken 3 şey, haberimizde…

Kripto ne demek?

Kripto kelimesi gizli, saklı veya şifreli anlamına geliyor ve aslında kriptografiyi ifade ediyor. Kriptografi dijital dünyadaki varlıkların erişebilirliğini engellemek için kullanılan yönteme verilen isim. Bu yöntemle dijital ortamdaki her şey şifrelenebiliyor. Örneğin mesajlar, parolalar veya kişiler. Böylelikle siz hariç hiçkimse bu bilgilere erişim sağlayamıyor.

Günümüzde ise kripto kavramı kripto para ile insanların zihinlerine yerleşti. Bunun nedeni ise kripto para birimi işlemleri esnasında doğrulama ve güvenlik işlemleri için kriptografinin kullanılması.

Kripto hakkında bilmeniz gereken 3 şey nedir?

1- En ünlü kripto para birimi: Bitcoin

Sanal para veya dijital para olarak da bilinen kripto para birimlerinin en ünlüsü ilk çıkmış olan Bitcoin’dir. Bitcoin gibi sanal para birimleri herhangi bir ülkeye bağlı olmadığı için ülkenin ekonomik ve özel durumlarından etkilenmiyorlar.

Ayrıca bu tür dijital paralar üzerinde hiçkimsenin kontrolü bulunmuyor. Bu nedenle insanlar herhangi bir aracı olmadan (örneğin banka gibi) birbirlerine kolayca para gönderebiliyorlar. Bu süreçte para transfer ücreti veya bekleme süresi gibi durumlar da bulunmuyor. Bu tür işlemin gerçekleşebilmesi için gerekli olan tek şey internete bağlanabilmek.

2- Blockchain nedir?

Tüm dijital para birimleri blockchain ağı denilen bir teknolojiyi kullanıyor. Var olan her bir sanal para birimi kendine has bir blockchain ağına sahip. Bahsettiğimiz tüm transfer işlemleri de kimsenin kontrolü altında olmayan bu blockchain ağı üzerinden gerçekleştiriliyor. Özetlemek gerekirse; Blockchain belirli olayların belli bir sıra ile oluştuğunu gösteren bir veri yapısıdır diyebiliriz.

Dijital para birimleri, işlemler, cüzdanlar ve sanal para ile ilgili aklınıza gelebilecek her şey bir blockchain konseptidir. Ancak hemen şu ayrıntıyı da paylaşalım; Blockchain ağı kullanılarak gerçekleştirilmiş herhangi bir işlemin değiştirilmesi veya silinmesi mümkün değil. Blockchain ağı ile oluşturulan blok zinciri asla kırılamaz.

3- Kripto para yatırım aracı mı?

Bu konu hakkında iki farklı yaklaşım mevcut. İlk yaklaşıma göre kripto para bir alışveriş aracı olarak görünüyor. Bitcoin gibi sanal para ile alışveriş yapabileceğimiz yerler henüz az olmakla beraber dünya üzerinde çoğu işletme bu tür sanal para birimini ödeme olarak kabul etmeye başlıyor. Böylece sanal para ile ödeme işlemleri yavaş bir şekilde yaygınlaşıyor. Fakat sanal alışveriş dünyasında kripto para oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor.  Bahis siteleri, hediye kart siteleri, yardım kuruluşları, açık arttırma, video oyunlar, e-ticaret sistemleri gibi pek çok yerde kripto para birimi kullanılıyor.

İkinci yaklaşıma göre ise kripto para altın veya petrol gibi bir yatırım aracı olarak görülüyor. Çünkü; Bitcoin gibi bu tür sanal para birimlerinin değerleri oldukça yüksektir. Piyasa değerine göre büyük kripto para birimlerinden bazıları ise şunlardır: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP, Litecoin (LTC), Stellar (XLM). Tüm en büyük kripto para birimlerinin ekim 2019 itibarıyla olan piyasa değerlerinin toplamı ise 194 Milyar dolar olarak biliniyor.

Peki siz kripto paralar ile ilgileniyor musunuz? Güvenli buluyor musunuz? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • NASA Kendi Kripto Para Birimini Mi Çıkarıyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • 4 Adımda Bitcoin Nasıl Alınır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram’dan Para Kazanma Yolları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Songül Dursunova

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı