Bitcoin, İsviçre'den Daha Çok Enerji Tüketiyor! - Moblobi.com
Yaşam

Bitcoin, İsviçre’den Daha Çok Enerji Tüketiyor!


Teknolojiile birlikte sanal para birimleri de ortaya çıkmaya başladı. Bunların en popüleri ise Bitcoin. Bitcoin şimdilerde ise tükettiği enerji seviyesi ile gündemde. Çünkü yapılan araştırmalar bunun tehlikeli bir boyuta ulaştığını hatta Bitcoin’in İsviçre’de tüketilen enerjiden çok daha fazlasını tükettiğini gösteriyor. İşte ilginç detaylar…

Bitcoin enerji tüketimi neden endişe veriyor?

Özellikle son yıllarda adından sıkça bahsettiren Bitcoin, şimdilerde ise tükettiği enerji miktarıyla gündeme düştü. Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, sanal para olarak isimlendirilen Bitcoin, günümüz dünyasındaki enerji miktarında hatırı sayılır bir tüketime sahip. Hatta Bitcoin’in yıllık enerji tüketim miktarı 9 milyon nüfusa sahip olan İsviçre’nin enerji tüketiminden çok daha fazla. Bitcoin’in bu büyük enerji tüketimi ise oldukça endişe verici.

Teknolojigeliştikçe kripto paralar ve kripto para birimi çeşitleri artmaya başladı. Pek çok farklı yapı ve kurum hayatımıza yeni para birimleri sokmaya hazırlanıyorlar. Bunlardan en çok konuşulan ve en çok bilineni ise Bitcoin. Bitcoin, diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi herhangi bir merkeze veya bankaya sahip olmayan ve merkezileşmemiş bir sanal para birimi.

Geleneksel paralardaki mevcut kısıtlamalarından ve ayrıca taahhütlerinden bağımsız olarak; tamamen elektronik düzlemde işleyen bir mekanizmaya sahip. Yani elektronik ortamda üretiliyor. Üretimin yapılabilmesi için güçlü ve sürekli açık olan, çalışan sistemlere ihtiyaç var. Bu durum ise yeni bir tehlike yaratmış durumda. Son yılların hayli ilgi toplayan dijital parası Bitcoin, şimdi ise enerji tüketimindeki beklenmedik rakamlarla adından söz ettiriyor.

Peki Bitcoin’in tükettiği enerji miktarı ne kadar? Bu miktar nasıl bir tehdit oluşturuyor? Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırma hangi ilginç sonucu ortaya koyuyor? Peki neler olacak? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı