Madde Bağımlılığı için Dijital Rehabilitasyon Yapılacak!

Opioid bağımlılığı nedir? Madde bağımlılığı tedavisi için dijital rehabilitasyon nasıl uygulanıyor? Sonuçları neler? Haberimizde...

Bağımlılık türlerinden opioid bağımlılığı için yeni bir tedavi yöntemi geliştirildi. Bu yeni tedavi yönteminde çevrimiçi rehabilitasyon yani dijital rehabilitasyon ile hastalar tedavi edilebilecek. Peki opioid bağımlılığı nedir? Dijital rehabilitasyon nasıl uygulanıyor? Haberimizde…

Opioid bağımlılığı nedir?

Opiatlar haşhaşdan üretilen ilaçlara verilen bir terim. Bu ilaçlar orta ve yüksek kötüye kullanımı olan ilaçlar olarak biliniyorlar. Hatta ABD’de bu ilaçlar hakkında çıkarılan bir yasa da bulunuyor. Bildiğiniz üzere madde bağımlılığın tedavisi ilaçla yapılıyor. Fakat geliştirilen bir teknoloji sayesinde dijital rehabilitasyon ile de artık tedavi yapılmaya başlandı. Hatta bu tedavi yöntemi Kara Nelson isimli bir kişide de uygulandı.

Dijital rehabilitasyon nasıl uygulanıyor?

Madde bağımlılığından kurtulmak isteyen insanlar için sözkonusu tedavi yöntemini Boulder geliştirimiş. Tedavi hastaneler aracılığyla veriliyor. Doktorlar, bu tedavi sürecinde hastalarına Boulder yazılımının yüklü olduğu bir tablet veriyorlar. İlk oturumlar ise bir video üzerinden yürütüyor. Görüntülü sohbet esnasında doktorlar hastalarının hangi tedaviye uygun olup olmadıklarını belirlemiş oluyorlar.

Uygulama deneme aşamasındayken 100 hastanın yüzde 85’i sekiz aylık tedavi programına bağlı kaldı ve sadece bir hasta nüksetme nedeniyle hastaneye gitmek zorunda kaldı. Bu yöntemde dijital olarak akran desteği modeline de başvurulmuş. Bu arada bilmeyenler için hemen paylaşalım: akran desteği; danışanın kendisiyle aynı yaştaki bir kimseden destek almasına verilen isim. Tedavi sürecinde destek olan akran koçları aynı süreci yaşamış ve aşmış eğitimli hastalardan seçiliyor.

Ayrıca tüm hizmetlerin yanı sıra bir hastaya iş bulabilmek için bakım avukatı ve hastanın çalıştığı süre boyunca duygusal destekte bulunabilecek bir akran koçuna da sahip olabiliyorlar. Şunu da belirtelim; tedavinin belli bir bitiş süresi bulunmuyor .

Peki siz teknolojinin bu tür bağımlılıkların tedavisinde kullanılması konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce başka hangi teknolojiler bu alanda kullanılabilir? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Akıl ve Ruh Sağlığınızı Koruyan 8 Mobil Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İntihar Riskini Belli Eden 4 Kelime ve 1 Emoji!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Stresi Azaltmak için 4 Online Terapi Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı