Android Cihazınızdaki Zararlı Yazılımlardan Kurtulmak için 4 İpucu!

Android cihazınızı zararlı yazılımlardan nasıl koruyabilirsiniz? Bulaşan kötü yazılımları nasıl kaldırabilirsiniz? 4 basit ipucu, haberimizde...

Android cihaz ve dolayısıyla da Android işletim sistemi kullananlar her geçen gün artıyor. Ancak bu sistemin açık kaynak kodlu olaması bazı zararlı yazılımların da kolayca cihazlara yüklenebilmesine sebep oluyor. Android cihazınızı bu zararlı yazılımlardan nasıl koruyabilirsiniz? Bulaşan kötü yazılımları nasıl kaldırabilirsiniz? Haberimizde…

En popüler işletim sistemlerinden biri olan Android, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. Bilmeyenler için açık hemen belirtelim: Açık kaynak kodlar; gizli tutulmayıp, okunabilir halde kamuyla paylaşılan kodlardır. Bu da demek oluyor ki kodlar üzerinde oynayarak kendi yazılımınızı geliştirebilirsiniz.

Android’in açık kaynak kodlu olması avantaj olarak görünse de zaman zaman kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilebiliyor. Kişiler zararlı yazılımlarını piyasaya sürerek kullanıcıların güvenliğini tehdit ediyorlar. Bu durumun önüne geçmek ve zararlı yazılımları ortadan kaldırmak çok zor. Fakat alacağınız önlemlerle cihazınıza dolayısıyla verilerinize erişen zararlı yazılımları tespit edebilir; böylece cihazınızdan uzaklaştırabilirsiniz. İşte zararlı yazılımları cihazınızdan uzaklaştırmak için 4 ipucu:

Kötü yazılımları Android cihazınızdan uzaklaştırmak için 4 ipucu:

Kötü niyetli kişiler tarafından geliştirilen zararlı yazılımlardan kurtulmak için yapmanız gerekenlerden bazıları şunlar:

1- Cihazızı kapatıp, vakit kazanın

O an cihazınıza bulaşan zararlı yazılımı bilmediğiniz için cihazınızı kapatmak tek çareniz olabilir. Hem böylece sizde internetten araştırma yaparak cihazınızda karşılaştığınız sorun hakkında bilgi edinebilirsiniz. Böyle bir durum yaşayan kullanıcıların ilk yaptıkları şey genellikle virüs engelleyici güvenlik uygulamaları veya programları yüklemek oluyor. Fakat uygulamayı yüklerken internete bağlanacağınız için yeni bir tehlikeyle daha karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple dikkatli olun.

2- Cihazı güvenli moda geçirin

Cihazınızı tekrar açın ve açar açmaz acil veya güvenli modu etkinleştirin. Bu her cihazda farklı yerden yapılsa da genellikle güvenli mod etkinleştirmek için, güç düğmesi kullanılıyor. Cihazınızı açtıktan sonra güç tuşuna uzunca bir süre basın. Eğer cihazınızda yer alan bu özelliği o an ki telaşla bulamadıysanız uçak modunu etkinleştirebilirsiniz.

3- Tehdit saçan uygulamayı bulun

Cihazınızda “Ayarlar”a gidip, “Uygulama Yöneticisi”ni açın. Sorunlu çalışan, şüpheli bulduğunuz uygulamaları tespit edin. “Kaldır” seçeneğine tıklayarak uygulamayı cihazınızdan silebilirsiniz.

4- Cihazınıza Antivirüs programı yükleyin

Zararlı yazılımlar her an her yerde karşınıza çıkabilir. Hatta tıkladığınız bir bağlantıdan da virüs bulaşabilir. Aslında internete bağlandığımız andan itibaren her an siber zorbalar tarafından mağdur edilebiliriz. O yüzden önlem almak şart. Bunun için ilk olarak cihazınıza antivirüs programı yükleyin. Sonrasında “hızlı tarama” özelliğini kullanarak cihazınızda tehdit oluşturan uygulama ve programları görün. Cihazınızda yapılması gereken güncellemeleri ertelemeyin. Çünkü kötü niyetli saldırganlara öncelikle saldırılarını güncellemesi yapılmamış cihazlarda yapıyorlar, unutmayın.

Peki siz Android cihaz kullanıyor musunuz? Cihazınıza hiç zararlı yazılımlar yüklendi mi? Hangi önlemleri alıyorsunuz? Deneyimlerinizi ve  önerilerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Android Telefonunuzda Olması Gereken Uygulamalar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • 2020’nin En İyi 5 Android Telefonu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Cihazınızdan Silmeniz Gereken 4 Mobil Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı