Çocuklara Kodlama Öğreten 5 Mobil Uygulama!

Çocukların kodlama öğrenebilmeleri için geliştirilen mobil uygulamalar neler? Çocuklar için geliştirilen kodlama uygulamaları listesi haberimizde...

Programlama dillerini öğrenmek isteyen, bilgisayarlarla aynı dili konuşmak isteyen pek çok kişi var. Özellikle yapay zeka teknolojilerine olan ön yargıların kırılmasıyla birlikte küçük büyük herkes bu yeni dünyaya merhaba demeye başladı. Hatta pek çok ebeveyn okul tercih ederken kodlama eğitiminin bulunmasını dikkate aldı. Fakat çocuklar saatlerini geçirdikleri telefon veya tabletler üzerinden de kodlama öğrenebilirler. Çocuklara kodlama öğreten belki de geleceğin yazılımcısı olma yolundaki ilk adımlarını attıracak kodlama uygulamaları neler? Çocukların kodlama öğrenebileceği 5 uygulama, haberimizde…

Çocuklar için geliştirilen kodlama uygulamaları

Günümüz dünyasında yaratıcılığın, bilimin, matematiğin, problem çözme gibi yetkinliklerin dijital ortamda, kodlama ile  kazandırılması hedefleniyor. Dünya genelinde özellikle çocukların kodlama öğrenmelerine yönelik pek çok mobil uygulama geliştirildi. Çocukların kodlama öğrenmesini sağlayan 5 mobil uygulama şöyle:

1- Code.org

Code.org, okullarda öğrencilerin bilgisayar bilimlerini yakından inceleyerek kodlama öğrenmelerini sağlayan bir uygulama. Kodlama dersleri, zorluğu giderek artan seviyeler içeren eğitici videolardan oluşuyor. Ayrıca spor, bilim, kültür ve sanatı ilgilendiren konularda karakterler oluşturulabiliyor.

2- Blockly Games

Blockly Games uygulamasında çocukların eğlenerek öğrenebilmelerine yönelik farklı türlerden içerikler bulunuyor. Kodlama oyunu; bulmaca, eğitim havuzu, gölet, kuş, labirent, film ve daha birçok farklı türe ait bölümlerden oluşuyor. Oyunun öncelikle öğretici ve eğlenceli olması hedeflenmiş. Çocuklar eksik bilgileri tamamlayabilirlerse kod yazabiliyorlar.

3- Kodable

Kodable, dünyada 200’den fazla ülkede ilkokullarda tercih edilen bir kodlama uygulaması. Google Classroom’a benzeyen uygulamada öğretmenler  sanal sınıf açıyor. Öğrencilerin ödevlerini, bu sınıfa yükleyerek ödevini yapanları yapmayanları takip edebiliyorlar.

4- Bitsbox

Bitsbox, çocuklara sunduğu kodlarla onların oyunlar tasarlayarak Javascript ve HTML dillerini öğrenmelerini hedefliyor. Bitsbox, çocuklara web’e dair uygulamaları eğlenceli hale getirerek nasıl kodlama yapıldığını öğretiyor.

5- Scratch

Scratch farklı yaş gruplarından çocuklar için belirlenmiş eğitici uygulamaları içeriyor. Çocukların, animasyonlar, hikayeler, çizgi filmler ve oyunlar kodlayarak arkadaşlarıyla etkileşim içerisinde olmasını hedefliyor. Özellikle uygulama sayesinde çocukların başkalarının yarattığı projelerden haberdar olmasının yaratıcılıklarını geliştirdiği iddia ediliyor.

Peki sizin çocuklara yönelik bildiğiniz başka kodlama uygulamaları var mı? Yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • En Çok Kazanan 3 Çocuk Youtuber!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Çocuklarınız için Tehlike Oluşturabilecek Akıllı Oyuncaklar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Çocuklarda Obeziteyi Önleyen 4 Mobil Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı