3 Adımda Giyilebilir Teknoloji!

Giyilebilir teknoloji nedir? Nerelerde kullanılıyor? Gelecekte karşımıza nasıl çıkacak? 3 adımda giyilebilir teknoloji; haberimizde...

Dünyada, giyilebilir teknoloji endüstrisi hızla yükselmeye devam ediyor. Giyilebilir cihaz teknolojisi; sağlık, eğitim, spor, eğlence başta olmak üzere pek çok sektörde karşımıza çıkıyor. Peki giyilebilir teknoloji nedir? Nerelerde kullanılıyor? 3 adımda giyilebilir teknoloji; haberimizde…

1- Giyilebilir teknoloji nedir?

Giyilebilir cihaz teknolojisi, kullanıcı ve cihaz arasında akıllı sensörlerle bağlantı kuruyor. Bu teknolojiyi kullanabilmek için ise Wi-Fi, internet, Bluetooth erişiminizin olması gerekiyor. Kullanıcılar giyilebilir cihazları aracılığıyla gelen bildirimleri görebiliyor, fiziksel aktivite verilerini inceleyebiliyor, sağlık verilerine erişebiliyorlar.

2- Giyilebilir teknoloji ürünleri neler?

​Giyilebilir teknoloji ürünleri kullanıcıların günlük hayatlarını büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Giyilebilir teknoloji ürünleri; sağlık ve yaşam verileri, fitness performansı başta olmak üzere birçok alanda tercih ediliyor.  Bu teknoloji en çok akıllı saat, akıllı bileklik, kablosuz kulaklık ve takip cihazlarında karşımıza çıkıyor. Giyilebilir teknoloji ürünleri arasında kullanımı en yaygın olanları ise şöyle:

  • Akıllı saatler

Akıllı saatler, telefon veya tablete bağlanılarak kullanılıyor. Telefonunuza arama geldiğinde akıllı saatinizden konuşabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekmek, müzik dinlemek başta olmak üzere farklı özellikler de sunuyor.

  • Konum takibi

Konum takibi giyilebilir cihazları, canlı veya cansız cisimlere yerleştirilerek kullanılıyor. Konum takibi dışında saat bilgisi ve sesli arama imkanı da sunuyor. Bu cihazlar özellikle ebeveynler tarafından çocuklar ve evcil hayvanlar üzerine yerleştirilmek amacıyla tercih ediliyor. Daha önce “Akıllı tasmalar köpeklere göz kulak oluyor” yazımızda bu teknolojiyi sizlerle paylaşmıştık.

  • Sağlık, yaşam, fitness performans takip cihazları

Sağlık, yaşam, fitness performans takip cihazlarını; kullanıcılar bileklik veya kemer şeklinde takarak kullanabiliyor. Nabız ölçen, fiziksel aktiviteleri takip eden, beslenme ve uyku düzenine ait verilere erişebilen cihazlar olarak kullanılıyor.

3- Giyilebilir teknolojiler gelecekte nerelerde kullanılacak?

Giyilebilir teknoloji; artırılmış gerçeklik, 5G gibi teknolojilerin bilgiye erişimini kolaylaştırıyor. Önümüzdeki yıllarda günlük hayatı ilgilendiren alanlarda da  kullanılması bekleniyor. Hatta giyilebilir cihazlar yaygınlaştıkça, birçok sektörün işleyişinde de değişimler yaşanabilir. Özellikle; akıllı kıyafetler aracılığıyla üniforma giyen mesleklerin giyilebilir teknolojiden yararlanması planlanıyor .

Günümüzde giyilebilir cihazlar sensör yardımıyla; nabız hızı, fiziksek aktiviteler, vücut sıcaklığı ve yağ oranı gibi kullanıcıya ait sağlık verilerini ölçebiliyor. Ancak hızla ilerleyen giyilebilir teknolojiyle birlikte sensörlerin; kan şekeri, vücuttaki besin değerleri gibi birçok bilgiyi de ölçebileceği iddia ediliyor.

Peki siz giyilebilir cihaz kullanıyor musunuz? Giyilebilir teknolojiler sizce gelecekte nerelerde kullanılacak? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Artırılmış Gerçeklik ile Karşılaşabileceğiniz 6 Yer!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Düşünce Gücü ile Bir Makine Kontrol Edilebilir Mi?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Aynalar Geliyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı