Akıllı Aynalar Geliyor!

Artırılmış gerçeklik, dünyada en çok üzerine konuşulan teknoloji trendleri arasında bulunuyor. Birçok alanda kullanıma giren artırılmış gerçeklik teknolojisi, bir süre önce akıllı telefonlarımıza kadar girmişti. Hızlı gelişen bu teknoloji, adımlarını bu sefer biraz daha farklı bir yöne çeviriyor. Akıllı ayna ile çok yakında hem evimizde hem de güzellik salonlarında yerini almayı hedefliyor.

Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak tasarlanan akıllı ayna; evde, güzellik salonlarında ve berberlerde karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bu akıllı ayna, hazırlanma sürecimizi çok daha kolay ve interaktif bir hale getirmeyi amaçlıyor.

Akıllı ayna ne işe yarıyor?

Son birkaç senedir birçok akıllı ayna ya da artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip olan aynalar üzerinde çalışılıyor. Hatta bazı örnekleri karşımıza çıkmaya başlamıştı. Fakat bu projelerin büyük bir kısmı ya prototipi tasarlanmadan ya da piyasaya sürülemeden yok oluyor.

Fransa merkezli firma CareOS’un tasarladığı ve piyasaya sürmeye hazırlandığı akıllı ayna, emsallerinden farklı bazı özellikleri bulunuyor. Bu ayna, artırılmış gerçeklik teknolojisi ve kişisel asistan Artemis bağlantısına sahip. Bu sayede çeşitli saç tasarımlarını ve yapmak istediğiniz makyajı yapmadan önce ayna üzerinden sanal olarak deneyip, karar verebiliyorsunuz.

Akıllı ayna, artırılmış gerçeklik ile birlikte yüzünüzün tüm hatlarını algılıyor. Verdiğiniz sesli emirlerinizle birlikte veri tabanında bulunan çok sayıdaki saç tasarımlarını daha siz yaptırmadan sanal ortamda deneyebilmenizi sağlıyor. Bu sayede daha kolay ve emin olduğunuz bir karar alabiliyorsunuz.

Saç tasarım özelliğinin yanında aynı görevi anlaşmalı firmaların makyaj ürünlerinde de kullanabilen teknoloji, bu ürünleri satın almanızı kolaylaştırıyor ve makyajı nasıl yapmanız gerektiğini de ufak derslerle birlikte size öğretiyor.

Akıllı ayna hangi ilginç özelliklere sahip?

CareOS’un akıllı aynasının tek özelliği kullandığı artırılmış gerçeklik değil elbette. Yüz tanıma sisteminin dışında sesli komut özelliğine de sahip olan ayna, temassız bir ara yüze de sahip. Akıllı aynanızda yapabileceğiniz hemen hemen her şeyi bu temassız arayüz sayesinde aynanıza dokunmadan gerçekleştirebiliyorsunuz.

Dört boyutlu görselleştirme özelliği bulunan aynanın sisteminde çocuklar için çeşitli oyunlar da bulunuyor. Dört boyutlu görselleştirme, artırılmış gerçeklik ve yüz tanıma teknolojilerini bir arada kullanan oyunlarla birlikte çocuklar diş fırçalama gibi eylemleri eğlenceli ve interaktif bir şekilde yerine getirebiliyor. Ayrıca akıllı ayna, Artemis desteği sayesinde cildinizde ve duruşunuzda var olan ve olabilecek sorunları tespit edip doktorunuza haber verebiliyor.

Bunların yanında hava durumu kontrolü, notlar, ışık sensörleri gibi akıllı cihazların birçoğunda bulunan özellikler CareOS’un akıllı aynasında mevcut.

CareOS’un Artemis bağlantılı akıllı aynası şimdilik piyasaya sürülmüş durumda değil, sitesinden ön siparişte bulunabiliyorsunuz. Fakat şirket aynalarının ve kişisel asistan Artemis’in yakın bir zamanda tüm dünyaya yayılıp her eve gireceğine inanıyor. 

Siz evinizde bir akıllı ayna sahibi olmak ister miydiniz? Evimizdeki hemen hemen her eşyanın “akıllı” bir hal alması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Elektronik Cihazlara Zarar Veren 6 Ölümcül Hata!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Telefonunuz Nasıl Akılsız Hale Gelir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kendi Kendini Temizleyen Akıllı Klozet Kapağı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hüseyin Emre Almaz

Hüseyin Emre Almaz

MEF Üniversitesi, İşletme bölümü öğrencisi. Aynı zamanında vokalistlik ve öykü yazarlığı yapmaya çalışıyor. Kısacası, beyaz yaka olmamak için elinden geleni yapan nevi şahsına münhasır biri. Moblobi.com’da da dijital dünyayla ilgili bildiği şeyleri size aktarma gibi bir gayesi var. Köşesini takipte kalın! https://moblobi.com/author/emre-almaz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı