Düşünce Gücü ile Bir Makine Kontrol Edilebilir Mi?

Düşünce gücü ile makineler nasıl kontrol edilebilir? Zihin kontrolü sağlayan oyun hangisi? Hangi araba markası düşünce gücünden yararlanıyor? Haberimizde…

Bir makineyi uzaktan kumanda ya da herhangi bir kontrol paneli kullanmadan sadece düşüncelerinizle kontrol edebildiğinizi bir düşünün. Kulağa bilim kurgu filmi senaryosu gibi gelen bu olay gerçek oldu. Boyundan aşağı felçli olan bir hasta beyin sinyalleri ile makine olan kollarını hareket ettirmeyi başardı. Peki düşünce gücü ile makineler nasıl kontrol edilebilir? Zihin kontrolü ve düşünce gücü kullanan markalar hangileri? Haberimizde…

Düşünce gücü ile makineler nasıl kontrol edilebilir?

Felçli hastalar için fizik tedavi gibi bazı tedavi yöntemleri olsa da hastanın tam olarak eski haline dönmesi oldukça zor hatta bazı durumlar için imkansız olabiliyor. Bill Kochevar da yaklaşık 10 yıl önce bir bisiklet kazası sonucu boyundan aşağı felç geçirmiş ve vücudunu hareket ettiremez hale gelmiş biri.

Bazı bilim insanları Kochevar gibi felçli hastaların hayatını kolaylaştıracak bir sistem üzerinde çalışıyordu. BCI yani beyin-bilgisayar arayüzü kullanılarak hastanın beyin sinyalleri ile vücudunu hareket ettirmesini amaçlayan bir cihaz geliştirildi. Bu sayede Bill Kochevar beyin bilgisayar arayüzü kullanarak kollarını hareket ettirmeyi başardı. Bill Kochevar’ın bu yöntemin uygulandığı ilk hastalardan biri olduğunu hemen belirtelim.

Bu arada BCI sistemleri için kullanıcıların beyin sinyalleri yoluyla bilgisayarla iletişime geçmesini sağlayan yapılar diyebiliriz. Bilgisayara iletilen beyin sinyalleri bir nesneyi kontrol altına almak ya da bir düşünceyi ifade etmek için kullanılabilir.

Çalışma kapsamında ilk olarak Bill Kochevar’ın beynine sensörler yerleştirildi. 4 aylık süreçte Kochevar ellerini hareket ettirmek ve bir nesneyi tutmak gibi temel hareketleri düşünerek sistemi beyin sinyalleri ile eğitti. Bu sayede sistem her bir hareket için beynin nasıl reaksiyon gösterdiğini öğrenmiş oldu. Son olarak 36 farklı kas uyarıcı koluna ve eline yerleştirildi.  Bu sayede sadece yapmak istediği hareketi düşünerek kaslarını hareket ettirmeyi başardı.

Zihin kontrolü ve düşünce gücü kullanan markalar hangileri?

BCI çalışmalarının arkasındaki itici güç olarak BCI kullanımında büyük adımlar atılan tıp dünyası gösteriliyor. Bu sistemler farklı sektörlerde de kullanılmaya başladı. Örneğin Nissan, BCI çalışmaları kapsamında sürüş manevraları esnasında beyinde oluşan sinyalleri ölçüyor. Bu veriler daha sonra akıllı otomobillerin topladığı veriler ile ilişkilendirilebilir.

Dünyanın ilk zihin kontrollü oyununun geliştiricisi olan Neurable ise yapay zeka alt yapısı bulunan bir BCI sistemine sahip.  Neurable’ın kurucusu Ramses Alcaide kullanıcının ne yapmak istediğini belirleme konusunda sektörün en iyisi olduklarını iddia ediyor. Bu oyunda zihin okuma işlemi özel olarak geliştirilen VR gözlük ile sağlanıyor. Gözlük üzerinde beyin sinyallerini okumaya olanak sağlayan sensörler bulunduğunu hemen belirtelim. Sistem bir oyuncunun ne zaman harekete geçmek istediğini anlama ya da bir sonraki hamlesini tespit etme prensibine dayanıyor. Oyuncunun düşüncesi ile gerçekleşmesini istediği olay ise ERP olarak bilinen bir dizi beyin dalgası sayesinde tespit ediliyor.

Ramses Alcaide, ERP’ler sayesinde oyuncunun bir oyun nesnesini hareket ettirebileceğine ya da nesnenin özelliği üzerinde değişiklik yapabileceğine değiniyor. Neurable, BCI sistemini eStudiofuture işbirliği ile geliştirilen bir VR oyunu olan Awakening‘de kullanmaya başladı bile. Oyun, Netflix’in sevilen dizilerinden biri olan Stranger Things senaryosuna olan benzerliği ile dikkat çekiyor. Oyun, tıpkı dizide olduğu gibi nesneleri manipüle ederek ve düşmanlarla sadece düşünce ile savaşarak kaçan özel güçleri olan çocukların serüvenini ele alıyor.

Peki siz zihin kontrolü ve düşünce gücü ile neler yapılabileceğini düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Katil Robot Savaşı Düşündüğümüzden Yakın Olabilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Koku Alan Bilgisayarlar Geliyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • UFO Benzeri Araç Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatmanur Gömbeci

Fatmanur Gömbeci

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor ve gönüllü eğitmenlik yaparak bu inancımı sürdürüyorum. İçerik yazarlığı ise benim için bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ediyorum. Güncel kalmanın motivasyonumu arttırıyor ve dijitalleşen dünya beni heyecanlandırıyor. Bu heyecana ortak olmak isteyen okurlarımı köşeme bekliyor olacağım. https://moblobi.com/author/fatmanur-gombeci/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı