Artırılmış Gerçeklik ile Karşılaşabileceğiniz 6 Yer!

Artırılmış gerçeklik teknolojisi nedir? Hangi alanlarda kullanılmaya başlandı? Haberimizde...

Artırılmış gerçeklik teknolojisi gündelik hayata taşındığı andan itibaren deneyimlerimizin sınırları değiştirmeye de devam ediyor. Günümüz dünyasının popülerliğini sürdüren konularından biri olan sözkonusu teknoloji birçok alanda karşımıza çıkıyor. Peki artırılmış gerçeklik nedir, ne işe yarar? Bu teknoloji ile nerelerde karşılaşabilirsiniz? Haberimizde…

Artırılmış gerçeklik nedir?

Artırılmış gerçeklik kısacası AR; dijital içeriği fiziksel ortama taşıyor. Böylece sanal ve fiziksel dünyayı beraber deneyimleme fırsatı sunuyor. Ses, grafik, video gibi dijital veriler birleştirilerek bu teknolojiden yararlanılabiliyor. Fiziksel ortamda, sanal dünyayı algılamamamızı sağlıyor.

Akıllı cihazlarımızın kamerası üzerinden ses, video gibi dijital içerikleri görüntüleyebiliyoruz. Ancak bunu yapabilmemiz için internet bağlantısına sahip olmamız gerektiğini de hemen belirtlim. AR yani artırılmış gerçeklik, fiziksel alana dijital görüntüler ekleyerek gündelik deneyimleri daha anlamlı hale getiriyor.  Ancak bu teknolojiyi kullanabilmek için; cihazınızda artırılmış gerçeklik uygulamalarından birinin yüklü olması gerekiyor.

AR, akıllı telefon, akıllı tablet, akıllı kulaklık yoluyla kullanılabiliyor. Bunun dışında AR 2 adlı gözlükler de bu teknolojisinin deneyimlenmesi için tasarlanmıştı. AR teknolojisinin kullanımı günümüzde geliştirilmiş akıllı cihazlar sayesinde de destekleniyor.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile karşılaşabileceğiniz 6 yer:

Artırılmış gerçeklik ile gündelik hayatın pek çok anında karşılaşıyoruz. Özellikle sektör bazında bakıldığında; endüstriyel alanda, firmaların ürünleri üzerinde AR teknolojisi kullanılıyor. Bu teknoloji üzerinden pazarlama stratejisi geliştirilerek, satışlar artırılıyor. Hatta artırılmış gerçeklikle tasarlanan afişler ve billboardların reklam, eğitim, oyun gibi birçok alanda kullanılarak potansiyel etkileşimi arttırdığı söyleniyor. AR teknolojisinin kullanım alanlarının arttığı ve ilerleyen zamanlarda çok daha fazla yerde kaşımıza çıkacağı söyleniyor. İşte bu teknoloji ile karşılaşacağınız yerler:

1- Pazarlama

Pazarlama sektöründe AR teknolojisi tercih edilerek markanın etki alanını arttırılıyor. Bu teknoloji sayesinde müşteri deneyimi dijital ortamda gerçekleşmiş oluyor. Birçok ürün ve hizmet sunulurken dijital olarak görülmesi, deneyimlenmesi sağlanıyor.

2- Sinema

AR teknolojisiyle billboardlarda yer alan yeni bir filmin fragmanını akıllı telefonlarımızdan izleyebileceğimizi hatta film için bilet bile ayırtılabileceği iddia ediliyor.

3- Tasarım

AR teknolojisiyle evinize eşya satın almadan nasıl duracağına dair bilgi sahibi olabileceğiz. Bunu yapan şu an bazı uygulamalar mevcut. Örneğin bir koltuğu almadan, salonunuza yerleştirip nasıl durduğunu görebiliyorsunuz.

4- Turizm

Turizm alanında kullanımı ise gezginlerin işine yarayacağa benziyor. Çünkü bir ülkede gezerken tanımadığınız binalar ve yerler hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. AR sayesinde akıllı cihaz binayı tanımlayarak bilgileri size aktarabilecek.

5- Alışveriş

AR sayesinde alışveriş yaparken almayı düşündüğünüz bir kıyafeti kabinde denemeden üzerinizde görebileceksiniz. Hatta şuan bunu çeşitli kozmetik firmaları uygulamaya başladılar bile.

6- Müzeler

AR teknoloji sayesinde sanal olarak müzeleri de gezebileceksiniz. Eserler ve tablolar hakkında detaylı bilgileri bu teknoloji sayesinde öğrenebileceksiniz. Bu uygulama birçok ülkede kullanılmaya başlandı. Ancak şu an sanal video turları şeklinde ilerliyor. Bir sonraki aşama olan AR teknolojisi ile müzelerin gezilmesinde ise müzenin içinde adımlarını atan ve gerçekten oradaymış hissi yaşayan kendiniz olacaksınız.

AR teknolojisinin kullanım alanları hakkındaki düşünceleriniz neler? Daha önce hiç deneyimleme fırsatınız oldu mu? Yorumlardan paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Instagram’a Artırılmış Gerçeklik Filtreleri Eklendi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Koku Alan Bilgisayarlar Geliyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram’da Artırılmış Gerçeklik ile Alışveriş Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı