İnternetin En Gizemli Şarkısı!

Kimin tarafından yazıldığı ve söylendiği belli olmayan, internetin en gizemli şarkısı, haberimizde…

Hepimizin elinin altında bulunan internet için bilinmeyen bir içerik okyanusu diyebiliriz. İnternette her gün farklı yazılar, fotoğraflar ve videolar yayınlanıyor. Yayınlanan içeriklerin büyük bir kısmının kime ait olduğu bilinse de bazı içeriklerin kime ait olduğu hala gizemini koruyor. Bunlardan biri de daha önce internette yayınlanan ancak yazanı ve söyleyeni belli olmayan bir şarkı. Kimin tarafından yazıldığı ve söylendiği belli olmayan, internetin en gizemli şarkısı, haberimizde…

İnternet çağında yaşamamızın bir sonucu olarak artık dünya nüfüsunun yarısından fazlası internet kullanıyor. Son dönemlerde yapılan araştırmalar da gösteriyor ki dünyada internet kullanımı yüzde 56’yı geçmiş durumda. Herkesin internete erişme imkanının kolaylaştığı günümüzde internet üzerinden içerik yayınlamak da oldukça basit. Hatta artık internette içerik yayınlamak birçok insan için bir para kazanma yolu haline geldi. Ancak internette yayınlanan içeriklerden bazılarının anonimliğini koruduğu söylenebilir. Bundan 12 yıl önce yayınlanan şarkı da internetteki gizemli detaylardan biri.

İnternetteki gizemli şarkı nasıl ortaya çıktı?

Bu gizemli şarkının ortaya çıkışı aslında 12 yıl öncesine değil, çok daha eski tarihlere dayanıyor. Gizemli şarkınının hikayesinin tarihi için 1982-1984 yılları söylenebilir. Müziği çok seven Darius S., Wilhelmshaven kasabada yaşadığı sıralarda radyoda dinlediği ve sevdiği şarkıları kayıt altına almaya başlamış. Çeşitli şarkıları kayıt altına alan Darius’un sakladığı şarkılar arasında bu gizemli şarkı da bulunuyor. 35 yıl önce bir Alman radyosunda çalınan bu şarkı; kayda alındığı tarihten yıllar sonra dikkatleri çekebildi.

Yıllar sonra kayda aldığı şarkıları dinleyen Darius S., bu gizemli şarkıyla da karşılaştı. Ancak şarkıyı dinledikten sonra şarkının kimin tarafından söylendiğini hatırlamadığını fark etti. Eskiden olduğu gibi şarkıyı beğenen Darius S, bu şarkının peşine düştü. Yıllarca şarkıyla ilgili çeşitli araştırmalar yaptı ancak bütün çabalarına rağmen şarkıyla ilgili önemli detaylara ulaşamadı. Bu gizemli şarkının bir kısmı 2007 yılında Darius’un kızkardeşi tarafından internette yayınlandı. Böylelikle gizemli şarkı internette hızlı bir şekilde yayılmış oldu.

İnternet şarkı nın birçok kişi tarafından fark edilmesini sağladı. Yıllarca gizemini koruyan şarkının daha fazla insana ulaşması ise geçtiğimiz aylarda gerçekleşti. 2019 yılının Nisan ayında gizemli şarkı, Brezilya’da yaşayan Gabriel da Silva Vieira isimli kişi tarafından kendi YouTube kanalına ve Reddit’e yüklendi. Binlerce insana ulaşan şarkı amatör dedektiflerin ilgisini çekti hatta bir internet belgeselinin bir bölümünde de gizemli şarkıya yer verildi. Şarkıyı merak edenler Youtube’da https://www.youtube.com/watch?v=zPGf4liO-KQ&feature=emb_logo linkinden dinleyebilirler.

Yapılan araştırmaların sonucunda radyoda çalışan şarkıyı çalan kişiye de ulaşıldı. Ancak onun da şarkıyla ilgili detayları hatırlamadığı görüldü. 35 yıl önce kayıt altına alınan bu şarkı gizemini halen korumaya devam ediyor.

Peki sizce internet şarkı gibi başka gizemler de barındırıyor mu? Sizin bildiğiniz örnekler neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • En Çok Dinlenen 5 Popüler Spotify Podcast!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Youtube Akıllı İndirmeler ile Nasıl Müzik İndirilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sevdiğiniz Müzikleri Sosyal Medyada Nasıl Paylaşırsınız?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı