İnsan Teri Analizi ile Sağlık Tespiti Yapılacak! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

İnsan Teri Analizi ile Sağlık Tespiti Yapılacak!


Sağlıkkontrolü yaptırmak oldukça önemli. Sağlıklıyken hatırlamasak da bir hastalık ile karşılaştığımızda, sağlık kontrolünün önemini tekrar hatırlıyoruz. Bu konuda da genellikle kan ve idrar tahlilleri yaptırarak vücudumuz ile ilgili temel sorunları tespit etmeye çalışıyoruz. İnsan terinin sağlık konusunda derin bilgiler içerdiğini tespit eden bilim insanları, yeni bir sağlık tespiti yöntemi daha geliştirdi. Yakında mevcut yöntemlere yeni bir alternatif olarak insan teri ile bazı analizler de yapılıyor olacak. Nasıl mı? İşte detaylar…

İnsan Teri Analizi Sağlığınız ile İlgili Neler Söylüyor?

Yaptırmak zorunda olduğumuz sağlık kontrolleri bazen yeterince hızlı ve yeterli olmayabiliyor. Bu konuda çözüm bulmak isteyen Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları çok daha farklı bir çözüm üzerinde çalışıyorlar. Kan almak gibi daha uzun sürede sonuçları gözlemlenen testlere bir alternatif olarak, insan teri ile sağlık durumu analizi yapılıyor olabilecek. Geliştirilen giyilebilir sensörler, insan teri aracılığı ile sağlık durumunu öğrenmeyi mümkün kılacak.

Kan ve idrar tahlilleri bazen uzun ve zahmetli süreçler alabiliyor. Bu süreçlerin yerine daha hızlı çözüm üretmenin yollarını arayan bilim insanları, insan terinden yola çıktılar. İnsan terini gözlemleyerek, sağlıkla ilgili bilgiler alabildikleri yeni bir yöntem geliştirdiler. Bu yöntemin diğer tahlil yöntemlerinden daha hızlı sonuç vermesi bekleniyor. İnsan teri analizi sonucunda, vücuttaki susuzluk, yorgunluk gibi bazı temel sorunlar anlık olarak tespit edilebiliyor.

İnsan Teri Analizi Nasıl Yapılıyor?

İnsan teri analizi bazı sensörler yardımı ile yapılıyor. Bu sensörlerin içerisinde mikroskobik tüpler bulunuyor. Sözkonusu tüpler, teri deri yüzeyinden almaya yarıyor. Vücuttan alınan terin, mikroskobik tüpler içindeki hareketleri gözlemleniyor. Böylece, kişinin teroranı hakkında bir çıkarım yapılıyor. Bu özel tüpün dış kısmında bazı farklı özel sensörler de var. Örneğin potasyum ve metabolitleri tespit edilebiliyor. Bu özel sensörler sayesinde de teri alınan kişi hakkında ve sağlık durumuyla ilgili çok daha geniş ve net bazı tespitler de yapılabiliyor.

Peki bu proje sayesinde insanlar ile ilgili hangi bilgi çözülmüş olacak? İnsan teri analizi sayesinde ne tespit edilmiş olacak? Bu yöntemin neyin alternatifi olması bekleniyor? İnsanlar ile ilgili hangi bulgulara bu analiz ile ulaşılabilecek? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı