Nasıl Youtuber Olunur?

Youtuber nasıl olunur? Youtube’da video içerik üreticisi olmak isteyenler nelere dikkat etmeli? Haberimizde..

Büyüyen dijital dünya, sosyal medya platformlarının hayatımızdaki etkinliğini her geçen gün arttırıyor. Sayıları giderek artan bu platformlar, hayatımızda insanların para kazanmalarını sağlayan yeni alanlar oluşturdu. Fenomen, Youtuber, Instagramer gibi yeni meslekleri yapan insanlar etrafımızda sayıca artmaya başladı. Hatta birçok kişinin hayalini bile bu meslekler süsler oldu.

Özellikle de YouTube, en popüler video paylaşma ve izleme uygulaması olmasıyla uzun zamandır listelerde ilk sırada yer alıyor. Haliyle sosyal medya fenomeni olmak isteyenlerin de hala göz bebeği sayılıyor. YouTube’un hızlı gelişimi de elbette insanlara yeni kariyer fırsatları sunuyor. Bu durum artık YouTube’u yalnızca bir video izleme platformu değil; ayrıca insanların para kazanmasını sağlayan bir platform haline de getirdi. Peki Youtuber nasıl olunur? Youtube’da video içerik üreticisi olmak isteyenler nelere dikkat etmeli? Haberimizde..

Youtuber nasıl olunur?

Dünya’nın en çok arama yapılan siteleri arasında dijital dev Google’dan sonra Youtube yer alıyor. Youtube, içerisinde çeşitli kategorilerden videolar bulunduran bir video izleme ve paylaşma platformu. Akıllı telefon kullanıcılarının saatlerini harcadıkları popüler uygulama, 7’den 70’e herkese hitap edebilecek geniş bir video yelpazesi bulunduruyor.

Geniş kitlelere hitap eden söz konusu platform özellikle son dönemlerde insanlar için bir kariyer fırsatı haline geldi. Youtube’da içerik üreticiliği yapmak anlamına gelen Youtuber olmak da artık meslek gruplarından biri oldu. Haliyle en çok tartışılan konulardan biri de “Youtuber nasıl olunur” konusu olmaya başladı… İnsanların para kazanmalarını sağlayan bu popüler meslek, elbette göründüğü kadar kolay değil. Youtuber olmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. İşte Youtuber olmak isteyenler için 5 ipucu:

Youtuber olmak isteyenler için 5 ipucu:

1- Kendi kanalınızı oluşturun!

Youtube sayesinde popüler olmak ve para kazanmak istiyorsanız işe koyulmadan önce ilk olarak kendi kanalınızı oluşturmalısınız. Youtube’da kanal oluşturabilmek için ilk önce gmail hesabınızla platforma giriş yapmalısınız. Platforma giriş yaptıktan sonra “kanal oluştur” butonunu kullanabilirsiniz

Kanal oluştururken ilk adım olan kanala isim bulmak oldukça önemli. Kanalınız için ilgi çekici, akılda kalıcı ve mümkünse kısa isimler bulmanız gerekiyor. Bu ismi bulurken araştırma yapmalı ve seçmeyi düşündüğünüz kanal isminin daha önce kullanılmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Böylelikle kanalınızın ismi özgün olacaktır ve Youtube kullanıcılarının ilgisini çok daha çabuk çekecektir.

2- Konu seçerken dikkatli olun!

Bir diğer önemli adım ise videolar için konu belirlemek. Youtube’da oyun, eğlence, bilgi, gündem, spor, makyaj, alışveriş, inceleme, müzik, yemek tarifleri gibi çok sayıda video türü bulunuyor. Siz de Youtube’da popüler olmak, abone sayınızı artırmak ve para kazanmak istiyorsanız Youtube’da yayın yaparken ne tür içerikler üreteceğinize karar vermelisiniz. Bunun için kendi ilgi alanlarınıza göz gezdirebilirsiniz.

Nasıl bir kitleye hitap etmek istediğinizi, hedef yaş grubunuzu da düşünerek kendiniz için doğru konuyu bulabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki popüler platformda rakip sayınız da çok olacaktır. Bu yüzden özgün paylaşımlar yaparak büyümeyi hedeflemeniz gerektiğini de not olarak paylaşalım. Ne tür video içeriği üreteceğinizi belirledikten sonra içeriğinize uyumlu kanal kapak fotoğrafı seçebilirsiniz.

3- Rakiplerinize ve kendi takipçilerinize dikkat!

Youtube’da geniş kitlelere hitap etmek ve en çok takipçisi olan youtuber listesinde yer almak istiyorsanız istiyorsanız bol bol araştırma yapmalısınız. Diğer kanalları inceleyerek kendi kanalınız için fikir üretebilirsiniz. Ancak Youtube kullanıcıları özgün içerikleri ve kanalları sever. Bu yüzden diğer youtuberler veya kanalları taklit etmemeli; yalnızca o kanallardan esinlenmelisiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kendi takipçilerinizin sizin hakkınızda ne düşündüğüdür. Videolarınızın like ve dislike sayılarını inceleyin ve videolarınızın altına yapılan yorumları mutlaka dikkate alın. Böylelikle düzeltmeniz gereken noktaları çok daha kolay görebilir ve gelişiminizin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

4- Düzenli paylaşım ve devamlılık çok hassas!

Popüler video platformunda takipçi sayınızı artırmak, videolarınızın tıklanma sayılarını ve beğeni sayılarını artırmak istiyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken devamlılığı sağlamaktır. Bunu yapabilmek için video paylaşma sıklığınıza dikkat etmelisiniz.

Aynı anda birden fazla video yayınlamak yerine her hafta belirli aralıklarla video yayınlamayı tercih edebilirsiniz. Ya da her hafta video yayınlayacağınız gün ve saati belirleyerek bunu abonelerinize bildirebilirsiniz. Böylelikle aboneleriniz takipte kalacaktır.

Ayrıca aktif olarak gelişiminizi rahatlıkla takip edebilirsiniz. Bu sayede Youtube’daki videoların içinde kaybolmamış olursunuz.

5- Para kazanma aşaması!

En önemli aşama ise elbette para kazanmaya başlama aşaması. Youtuber olmak için kaç abone gerekir sorusunun cevabı aslında para kazanmaya başlamak için sahip olduğunuz abone sayısı ile ilişkili. Bunun için birkaç yol var: Youtube aracılığıyla para kazanmak istiyorsanız Adsense programına kayıt olabilirsiniz. Ancak Youtube İş Ortağı Programı için belirli şartlar bulunuyor. Bunlar 1000 takipçiye ulaşmış olmak ve 1 yıl içerisinde 4000 saatlik izlenme süresine ulaşmak. Şartlara uygun olduğunuz takdirde programa başvurarak para kazanabilirsiniz.

1000 takipçiye ulaştıktan sonra Youtube videolarınıza çeşitli reklamlar koyulacaktır. Siz de bu reklamlar karşılığına ödemeler alacaksınız. Ayrıca sponsor ve marka anlaşmaları yaparak bu marka ve sponsorların reklamlarını, tanıtımlarını, isimlerini videolarınızda geçirerek para kazanabilirsiniz.

Peki siz Youtube kanalına sahip misiniz? Kaç aboneniz var? Youtuber olmak ister miydiniz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Türkiye’de En Çok Abonesi Olan 20 Youtuber!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Youtube Abone Sayacı Ne İşe Yarar?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En Çok Kazanan 3 Çocuk Youtuber!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı