Az Bilinen 6 Faydalı Youtube Özelliği!

Android ve iOS kullanıcıları için 6 az bilinen YouTube ipucu; haberimizde...

En çok kullanılan uygulamalar arasında bulunan video izleme platformu YouTube’un 2 milyar kullanıcısı bulunuyor. Ayrıca söz konusu platform verilere göre 5 milyardan fazla videoya sahip. YouTube kullanıcılarının büyük çoğunluğu platformdaki birçok özelliğe hakim olsalar da özelliklerden bazıları ise kullanıcılar tarafından bilinmiyor. İşte Android ve iOS kullanıcıları için 5 az bilinen YouTube özelliği; haberimizde…

Az bilinen ve çok faydalı 6 Youtube özelliği:

1- Resim içinde resim modunu kullanmak

Resim içinde resim modu” ilk etapta kulağa biraz garip gelse de birçok YouTube kullanıcısı için oldukça işe yarar bir özellik. Resim içinde resim modu telefonunuzda başka bir şey yaparken YouTube’un küçük pencerede çalışmaya devam etmesini sağlar. Böylelikle sosyal medya hesaplarınızda gezinirken veya mesajlaşırken aynı anda iki işi sürdürerek YouTube’dan müzik dinleyebilirsiniz.

Ancak hemen belirtelim: Söz konusu moddan bütün telefon kullanıcıları yararlanamıyor. Örneğin YouTube Premium aboneleri bu özelliği kullanabiliyorlar. Özelliği kullanmak için yapmanız gerekenler ise şöyle:

 • Söz konusu modu kullanmak için hazırsanız ilk olarak “Ayarlar” kısmından modu etkinleştirin.
 • İzlemek istediğiniz videouyu açın.
 • Açtığınız videoyu küçük bir pencereye küçülterek ana ekranınıza dönebilirsiniz.

2- Bazı kanalları ve videoları görmeyi durdurmak

Bilindiği gibi popüler uygulama YouTube’da milyonlarca içerik bulunuyor. İçerikler çoğu zaman yararlı ve eğlenceli olsa da bazı durumlarda can sıkıcı içeriklerle de karşılaşılabiliyor. Söz konusu platformda rahatsız edici bir videoyla karşılaştığınız durumda yapmanız gerekenler çok basit.

 • Videonun sağında yer alan 3 nokta simgesine tıklamalı ve “İlgilenmiyorum” seçeneğini kullanmalısınız.
 • Görmek istemediğiniz bir kanalsa yine aynı 3 noktayı kullanmalı ve “Kanalı önerme” seçeneğini seçmelisiniz.
 • Böylelikle platformun algoritması engellediğiniz içerikleri size göstermeyecektir.

3- Çalma listeleri oluşturma

Beğendiğiniz videoları bir araya getirmek ve başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız YouTube’da çalma listeleri oluşturabilirsiniz. Çalma listesi oluşturmak için yapmanız gerekenler ise şöyle:

 • İlk olarak YouTube’a girmeli ve sağ alt tarafta bulunan “Kütüphane” seçeneğini seçmelisiniz.
 • Ardından ekranı aşağı kaydırarak “Yeni çalma listesi” seçeneğini kullanmalısınız. Daha önce izlediğiniz videoları çalma listenize ekleyip eklememeyi tercih edebilirsiniz.
 • Çalma listenize bir isim verdikten sonra listenizi herkese açık hale getirebilir veya yalnızca size özel yapabilirsiniz.
 • Beğendiğiniz videoları çalma listenize eklemek için videoya uzun dokunabilir veya sağ üstte yer alan “Oynatma listesine kaydet” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

4- İstatistikleri görmek, limit koymak ve limitlerle ilgili hatırlatmalar almak

Popüler platform YouTube’un bir de istatistikleri kaydeden ve gösteren bir sistemi bulunuyor. Youtube istatistik özelliğini kullanmak isterseniz şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Platformdaki profil resminize tıklayın.
 • Ardından “İzlenme süresi” seçeneğini kullanarak YouTube’da günlük ve haftalık ne kadar vakit geçirdiğinize dair Youtube istatistiklerinize ulaşabilirsiniz.

Söz konusu “İzlenme süresi” yalnızca istatistikleri göstermekle kalmıyor ayrıca kısıtlamalar koymanızı sağlıyor.  Bunun için “Araçlar” bölümüne girmeli ve “Bir mola vermemi hatırlat.” seçeneğini kullanmalısınız. Koyduğunuz kısıtlamalar sayesinde YouTube’da geçirdiğiniz zamanı yönetebilir ve video izlerken mola vermeniz için bildirim alabilirsiniz.

5- Gizli modu etkinleştirmek, video izleme geçmişini silmek

Milyonlarca içeriğin yer aldığı söz konusu platformda akışı değiştirmek oldukça basit bir işlemdir. İzlediğiniz kısa süreli bir TV şovu YouTube ana sayfanızın TV şovu önerileriyle dolmasına sebep olacaktır. Akışınızın değişmesini istemiyorsanız izlediğiniz videoları gizli modu etkinleştirerek izleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle:

 • Uygulamanın sağ üstünde yer alan profil resminize dokunarak “Gizli modu aç” seçeneğini kullanmalısınız. Böylelikle videoları gizli mod ile izlemiş olacaksınız.
 • Daha önce izlediğiniz videolara ihtiyacınız yoksa ve bunları silmek istiyorsanız “Kütüphane” seçeneğini; ardından “Geçmiş” seçeneğini kullanarak istediğiniz videoları video izleme geçmişinizden silebilirsiniz.

6- Youtube’u başka bir cihazdan izlemek

YouTube’da vakit geçirmek istiyorsanız ve telefon ekranını içerik izlemek için küçük buluyorsanız başka cihazlar ile bağlantı kurabilirsiniz. YouTube akışınız ile başka bir cihaz arasında bağlantı kurmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • YouTube uygulamasını açın.
 • Ekranda üstte yer alan “Yayınla” seçeneğini tıklayın.
 • Sol alt köşede yer alan wi-fi sembolünü seçin ve bağlantı kurmak istediğiniz cihazı belirleyin.
 • İzlemek istediğiniz videoyu da seçtikten sonra söz konusu videoyu cihazınızdan izlemeye başlayabilirsiniz.

Peki sizin en çok kullandığınız YouTube özelliği hangisi? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • Youtube Abone Sayacı Ne İşe Yarar?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Youtube Premium Nedir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Youtube’dan Video İndirebileceğiniz 3 Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı