Sosyal Medya Fenomenleri Ne Kadar Kazanıyor?

Sosyal medyada çok takipçisi olanlar, sahip olduğu topluluğu etkisi altına alıp, ününü gelire çeviriyor.

Günümüz dünyasında herkes sosyal medyada ünlü olmaya çalışıyor. Yaşamlarıyla, ilgi alanlarıyla ve yaptıklarıyla önce binlerce hatta milyonlarca kişinin dikkatini çekiyor. Sahip olduğu topluluğu etkisi altına alıp, ününü gelire çeviriyor. Peki sosyal medya fenomenleri ne kadar kazanıyor? İşte detaylar…

Bir çok mecrada influencerların yani fenomenlerin ne kadar kazandığı ile ilgili bilgiler yer alıyor. Ancak bu bilgilerin çoğu tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Çünkü doğal olarak çoğu influencer ne kadar kazandığını açıklamıyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi vergi meselesi. İkincisi ise eğer gelirinin düşük olduğunu açıklarsa imajının zarar görecek olması.

Sosyal medyada ünlü olma hayalleri kuran ve sosyal medya fenomenlerinin ne kadar kazandığını merak edenler için bu bilgiye ulaşmak oldukça zor. Moblobi.com olarak influencer gelirlerini birebir onlarla yaptığımız yüzyüze konuşmalardan edindiğimiz tecrübelerle derleyip bir aralık olarak sizlerle isim vermeden paylaşalım.

Sosyal medya fenomenleri heryerde aynı mı kazanıyor?

Öncelikle hemen belirtelim ki; sosyal medya fenomenlerinin gelirleri ülkeden ülkeye büyük değişiklikler gösteriyor. Çünkü ülkelerin para birimlerinin alım gücü influencerlerın gelirlerini etkileyen en önemli faktörlerden biri. Örneğin Türkiye‘de 1 milyon takipçisi olan bir influencer ile ABD’de 1 milyon takipçisi olan bir influencerın geliri hiçbir zaman aynı olmuyor. Aynı şekilde Avrupa Birliği’nde ve diğer alım gücü yüksek ülkelerdeki sosyal medya fenomenlerinin gelirleri de aynı takipçi sayılarına göre gelirleri birbirlerinden önemli ölçüde farklılaşıyor.

Türkiye’de bugün çok yüksek takipçiniz bile olsa sadece sosyal medya mecralarının size ödediği parayla bu işi döndürmek oldukça zor gibi gözüküyor. Bu nedenle bir çok influencer çalıştığı sosyal medya platformunun ödemesine ek olarak markalarla işbirlikleri yapıyor. Zaten gelirlerinin çok büyük bir bölümünü de aslında markalarla yaptıkları çalışmalar oluşturuyor. Takipçi sayısı 1 milyon ve üzeri olan biraz daha büyük influencerların ise en az 3-4 kişilik bir ekibi olduğunu ve bunlara da para ödediklerini de unutmayalım.

Ülkemize baktığımızda iki sosyal medya platformu öne çıkıyor. Instagram ve YoutubeYoutube’u incelediğimizde 1 milyon takipçisi olan bir hesabın aylık 2000 TL ile 5000 TL arasında kazandığını görüyoruz. Tabii bu ödemenin sadece Youtube’un influencera ödediği para olduğunu söylemekte fayda var. Yine 1 milyon takipçili bir Youtube hesabının herhangi bir marka bulundurarak yaptığı pazarlama videosunda ise 10.000 TL ile 30.000 TL arasında fiyat isteyebiliyor. Fakat bu tarz işler çok sık çıkmıyor. Bazen ayda 2-3 tane kadar, bazen de 3-4 ay teklif gelmeyebiliyor.

Tam birebir eşdeğer olmamakla birlikte 1 milyon takipçili bir hesaba bu kadarlık bir gelir yaratıldığında, 100.000 takipçili bir hesaba da buna yakın oranlarda geliri yaratıldığını üç aşağı beş yukarı tahmin edebilirsiniz.

Peki Instagram fenomenleri ne kadar kazanıyor? Instagram’da para kazanmak için ne kadarlık takipçinizin olması gerekiyor? Hangi takipçi sayısı, ne kadar kazandırıyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı