Google My Business Profiliniz için 10 Önemli İpucu!

İşletmeler içi dijital vitrin niteliğinde olan ve müşterilere ulaşmalarını sağlayan Google My Business hakkında bilmeniz gerekenler 10 şey, haberimizde...

İşletmeler sık sık tanınma ve kar elde etmek için müşteri bulma girişiminde bulunurlar. Bunun için sosyal medyayı çoğu zaman kullanırlar. Gerekirse profesyonel destek alıp bir web sitesi oluşturur veya Google reklamlarıyla üst sıralara çıkmanın yollarını ararlar. Ancak bunların yanında Google’ın işletmelerin kullanımına açtığı My Business platformu da oldukça popüler. Google My Business profiliniz için 10 değerli ipucu, haberimizde…

Google My Business nedir? Ne işe yarar?

Google My Business, Google’da yapılan aramalarda işletmenin profilini yansıtan bir platform. İşletme bilgilerinin netliğini ve kolay ulaşılabilirliğini sağlıyor. Aynı zamanda uygulama sayesinde işletmenizin haritalardaki konumunu da aktarıyor. Özetle temel amacı, tek bir Google aramasıyla işletme hakkındaki temel bilgilere ulaşılabilmesini sağlamak olarak ifade edilebilir.

Google My Business İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Google My Business, dijital ortamda işletmenin varlığını sürdürdüğünün bir kanıtı olarak değerlendirilebilir. Platforma kayıtlı olan işletmeler, istedikleri zaman bilgilerini de güncelleyebiliyorlar. Google Business hesabı açmak için yapmanız gerekenleri adım adım aktaralım:

  • Hesap açmak için ilk olarak varsa son kullandığınız Google hesabınızı, yoksa yeni bir Google hesabı açarak bunu Google My Business işletme platformuna giriş olarak tanımlayabilirsiniz.
  • Sonrasında işletmenizin adını sistemde aratıp doğrulama işlemi yapmalısınız. Sistemde şirket ismi yoksa kendiniz ekleyebilir ve doğrulayabilirsiniz.
  • Ardından şirketinizin tüm bilgilerini eksiksiz olarak doldurmalısınız. Ancak bu noktada özellikle belirtelim: Google, işletme bilgilerinizde tutarsızlık olduğunu tespit eden bir algoritmaya sahip olduğu için bu işlemi özenle ve dikkatli yapın. Bilgileri eksik ve yanlış doldurmanız Google puanınızı da olumsuz yönde etkiler ve sizi arama sıralamasında alt sıralara düşürür.

Google My Business hesabını optimize etmenin 10 yolu

1- İşletmenizin amacını ve faaliyet alanını belirtin

İşletme amacı ve faaliyet alanının ne olduğunu kısa ve öz bir şekilde yazılmalı. Faaliyet alanını belirlemek için şirketin ne yaptığına dair net bir kategori de belirlenmelidir. Bu kategorileri belirlerken açık olmakta fayda var. Öncelikle birincil ve ikincil kategorileri belirleyin. Fakat, kategori belirlemek konusunda fazla abartmayın.

2- Konum bilgilerini girin

Müşterilerin sizi kolay bir şekilde bulmasını sağlamak için güncel konum bilgisini sisteme eklemelisiniz. Bu bilgi Google’da arama yapan kişinin yakınında olup olmadığınızı karşı tarafa aktarmak için gereklidir.

3- İletişim bilgilerini girin

İletişim bilgileriniz konusuna özellikle önem verin. Google Benim İşletmem hesabınıza girdiğiniz işletme adresinin internette girdiğiniz diğer işyeri adres bilgileriyle örtüşüyor olması gerekir. Güvenilirlik açısından bu oldukça önemli.

Ayrıca, çalışma saatlerinizi de Google İşletmem hesabınıza mutlaka ekleyin. Böylece sizi ziyarete gelecek olan müşterinin geleceği saat aralığını belirlemiş olursunuz ve olası kötü yorumların önüne geçersiniz.

4- Düzenli olarak görsel paylaşın

Düzenli olarak görsel paylaşmanız ve Google işletmenizi güncel tutmanız müşteri açısından pozitif bir durumdur. Güvenilirliği artıran bu durum sizi müşterilerin gözünde yükseltir. Ayrıca, fotoğraf eklenmiş bir şekilde kendinizi sürekli güncel tutarsanız müşteri katılımını da artırmayı başarabilirsiniz.

Ancak unutmayın: Fotoğraf yükleme alanına siz hariç başkası da fotoğraf yüklediği için kalitenizden ödün vermemek adına işletmeyi en iyi yansıtan fotoğrafları yükleyebilirsiniz. Örneğin işletmenin iç ve dış fotoğraflarını veya ekibinizle çektiğiniz fotoğrafları eklemek size bu konuda başarı sağlayabilir.

5- İşletme hesabınızda paylaşım yapın

Instagram, Facebook gibi sosyal platformlarda olduğu gibi Google Business hesabında da etkinlikler, ürünler ve teklifler gibi paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu müşteri çekmek ve müşterilerinizin işletmenizle sürekli olarak etkileşim halinde kalması adına faydalı olacaktır. Paylaşımlarınızı Google My Business kontrol panelinden yapabilirsiniz.

6- Mesaj ayarlarını yapın

İşletmelerin müşterileriyle en verimli iletişim kurma yollarından biri mesajlaşmadır. Dolayısıyla, bu özelliği etkin hale getirerek müşterilerin sizinle hızlı bir şekilde iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz. Hatta dilerseniz karşılama mesajınızı seçip size mesaj gönderen müşterileri beklemeden karşılayabilmeniz de mümkün. Böylece müşteri ile aranızda iyi bir bağ oluşturabilirsiniz.

Ancak bu noktada önemle belirtelim: Mesajlaşma kurallarını ihlal etmemeniz çok önemli. Yanıtlama süresi, yanlış beyan, uygunsuz içerik bu ihlallerden bazıları. Ayrıca mesajlaşma özelliğini kullanmak istemiyorsanız; kapatmanız da mümkün. Bunun için; “Ayarlar” kısmından “mesajlaşmayı aç” seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz.

7- Profilinizi sürekli güncel tutun

İşetme profilinizi güncel tutmak için fotoğraf ve içerik paylaşmanın yanı sıra şirket bilgilerinin değişmesi durumunda da güncelliği korumalısınız. Örneğin çalışma saatleri, şirket logosu, şirket ismi, konum bilgisi gibi bilgileriniz değişirse bunları hızlı bir şekilde güncellemelisiniz.

8- Müşteri yorumlarına yanıt verin

Müşterilere hassasiyetle yaklaşmanız ve sorunlarına çözüm bulmanız sizi tercih etmesinde etkin bir rol oynayacaktır. Bunun için “Google soru sor ve cevapla” özelliğini kullanabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin sorularına yanıt vererek onları bilgilendirebilirsiniz.

Bunun dışında; işletmeniz için “sık sorulan sorular” listesi hazırlayıp kendiniz cevapladıktan sonra oylayıp müşterilerinize sorabilirsiniz. Bu soruları ve cevapları, anahtar kelimelere uygun oluşturursanız arama sonuçlarındaki sıralamanız da yükselebilir.

Bu noktada şunu da hemen paylaşalım: Burada da sizin dışınızda sorulara cevap veren kullanıcılar olacaktır ve bu cevaplar ile işletme imajınız zedelenebilir. Bu cevapların önünde en yetkin ve doğru cevapları bulundurmak için “ayarlar” kısmından gerekli ayarları yapabilirsiniz.

9- İnceleme yönetimi yapın

İnceleme yönetimi; ürünleriniz ve şirket profiliniz hakkında yapılmış olan değerlendirmeler ve yorumları; incelemenizi, analiz etmenizi ve geri dönüş yapmanızı ifade eder.

Yapılan değerlendirme ve yorumlardan bazıları olumsuz ve şirket imajını zedeleyici hakaretler içerebiliyor. Böyle durumlarda şirket imajını düzeltmek adına itiraz kuralına uygun hamleler yapmanız çok önemli. Gerekirse asılsız haberler için hukuki yollara da başvurulmalı.

Eğer inceleme yönetimi doğru yapılmazsa asılsız haberlerin yayılması ve dolayısıyla şirket imajınızın zedelenmesi söz konusu olabilir.

10- Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ekleyin

Bu kısımda ürün ve hizmet hakkında verdiğiniz bilgileri hem görsel olarak hem de ayrıntılı tanıtımı olarak kullanıcıların hizmetine sunabilirsiniz. Böylece müşterileriniz ne ürünü sattığınızı kolaylıkla görebilir. Ürünlerinizin hangi özelliklere sahip olduğunu o ürünün üzerine tıklayarak öğrenebilir.

Peki siz Google By Business kullanıyor musunuz? Hangi özelliklerinden yararlanıyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Instagram Business Hesabı Nasıl Oluşturulur?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Google Business Nedir, Nasıl Kullanılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İşletmeler İçin Facebook Business Sayfası Nasıl Açılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı