İnternetten İş Bulma Sürecinizi Hızlandıran 7 İpucu!

İş bulma sitelerinde hangi bilgilerimizi paylaşmalıyız? İş bulma sürecinizi hızlandıracak ipuçları neler? 7 ilginç ipucu, haberimizde...

Günümüz dünyasında iş bulabilmek gitgide zorlaşıyor. Artık iş ilanları tamamen online gerçekleşiyor. Bu yüzden iş arayan kişilerin iş bulma platformlarında aktif olmaları gerekiyor. Peki iş arama siteleri nasıl kullanılıyor? İş arama sitelerine ekleyeceğimiz özgeçmişte neler olmalı? İpuçları, haberimizde….

İş bulma sitelerinde iş ararken dikkat etmeniz gerekenler:

İşszilik günümüzün en büyük problemlerinden biri. Ama artık elimizin altında yeni teknolojiler var. Online platformlar üzerinden iş başvurusunda bulunabiliyoruz. Fakat, binlerce insan arasında şirketlerin sizi seçmesi için profesyonel bir CV’ye ayni özgeçmişe ihtiyacınız var. İş bulma siteleri üzerinden iş bulmak için profilinizin iyi optimize edilmiş olması da gerekiyor. Kariyer platformlarından başvuru yaparken, öne çıkaracak 7 ipucunu sizlere aktaralım:

1- Profil fotoğrafı mutlaka koyun

Profil fotoğrafı olmayan kullanıcılar sanki gerçek değillermiş gibi algılanıyor. Bu yüzden profil fotoğrafı eklemek en önemli ve ilk aşamalardan biri. Fakat profilinize selfie yerine daha iş konseptli bir fotoğraf eklemeniz gerekiyor.

2- Katıldığınız etkinleri, sertifikaları ekleyin

Okuduğunuz okulları buna bağlı olarak yaptığınız etkinlikleri veya katılmış veya görevli olduğunuz seminerleri ekleyebilirsiniz. Bu sayede sizin ilgi alanınıza uygun iş önerileriyle karşılaşacaksınız.

3- İletişim bilgilerinizi güncelleyin

CV’nizi inceleyen kişi size dönüş yapmak isteyebilir. Bu yüzden iletişim bilgilerinizi güncellemelisiniz. Burada önemli bir nokta da e-posta adresiniz. E-posta adresinizin isminiz ve soyadınız şeklinde olması daha profesyonel görünmenizi sağlar.

4- Referans ekleme

Referans kısmı yani bu kısım sizleri iyi tanıyan yaptığınız işin arkasında olabilecek sizi başka şirketlere tavsiye edebilecek insanların numaralarını ve adlarını verdiğiniz kısım. Şirketler sizin referansınızı arayıp, hakkınızda bilgi almak isteyebilirler.  Bu yüzden referansınızı iyi belirlemelisiniz.

5- Başka kullanıcılarla etkileşim kurun

Bağlantı kurmaktan çekinmeyin. Başka kullanıcılara yorum atın. Kariyer sayfalarını takibe alın. Sürekli aktif olmak iş bulma sürecinizi hızlandırabilir.

6- Alakasız içerik paylaşmayın

Sırf etkileşim almak için alakasız içerik paylaşmayın. Bu sizin kişisel markanızın değerini düşürebilir. Bu yüzden alanınızla alakalı kaliteli içerikler düzenleyerek, etkileşim kazanabilirsiniz.

7- Şirketleri takibe alın

Bir işe alınmadım diye üzülmeyin. Yıl içerisinde aynı şirketler pek çok kez alım yapıyorlar. Şirketleri takip ederek, ilanlardan haberdar olabilirsiniz.

Peki siz iş bulma sitelerini kullanıyor musunuz? En çok hangi kariyer platformu üzerinden başvuruda bulunuyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Linkedin Profilinizin Öne Çıkmasını Sağlayacak 5 Taktik! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Linkedin’de İş Bulmak için 4 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Linkedin Platformunda Nasıl İş Bulunur?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Kübra Çetingül

Kübra Çetingül

Gazeteci olmak için yanıp tutuşan, gezmeyi öğrenmeyi fazla seven, meraklılığı konusunda çok kez başı belaya giren ama bir o kadarda bunun ekmeğini yiyen, gelecek hedeflerinde de hayallerinin peşinden giden doğruyu söylemek gerekir ise fazla hiperaktif bir o kadar tatsız biri aa bu arada adımı söylemeyi unutmuş olabilirim merhaba ben Kübra! Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! Moblobi: https://moblobi.com/author/kubra-cetingul/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı