10 Yıl Önce Var Olmayan İlginç Teknolojiler!

Yıllar önce birçoğumuza film sahnesi gibi gelen teknolojiler bugün gerçek oldu. 10 yıl önce var olmayan ilginç teknolojik gelişmeler, haberimizde...

Teknoloji 2010’lu yıllardan günümüze kadar bir hayli yol kat etti. Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz ve çoğu insanın imkansız olarak gördüğü birçok teknolojik ürün hayatımızdaki yerini aldı bile. 2010 yılı ve öncesinde adından söz ettiren teknolojik gelişmeler genelde var olan cihazların iyileştirmeleri üzerineydi. Fakat son 10 yıl içinde daha önce hayatımızda var olmayan ve icat niteliğinde olan teknolojik gelişmeler yaşandı. 10 yıl önce var olmayan bu inanılmaz teknolojiler, haberimizde …

10 yıl önce var olmayan teknolojik gelişmeler:

1- Akıllı Asistanlar

10 sene önce insanlara sizinle konuşan, isteklerinize cevap veren sanal bir asistanınız olacak deseniz “ancak filmlerde olur” cevabını alırdınız. 2011 yılında Apple iPhone 4S model akıllı telefonları ile birlikte akıllı asistan Siri’yi de tanıtmıştı. Bu gelişme ilk modern sanal asistan olarak tarihe geçti diyebiliriz. Şimdi ise birçok şirket sanal asistanlarını piyasaya sürdü. Örneğin Amazon tarafından geliştirilen sanal asistan Alexa birçok insan tarafından tercih ediliyor.

2- Akıllı Saatler

Başlangıçta akıllı telefonlar ile entegre olarak çalışan akıllı saatler oldukça ilgi çekmişti. İnsanların bir saat üzerinden sağlık takibi, iletişim gibi birçok ihtiyacını karşılayabiliyor olması hemen hemen herkesi heyecanlandırmıştı. Günümüzde ise her bütçeye uygun modelleri ile kullanıcı kitlesi genişliyor diyebiliriz. Özellikle son zamanlarda akıllı telefon aksesuarı olmaktan çıkan bu saatler, eklenen özellikleri ile varlığını sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor.

3- Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) teknolojisi her ne kadar birbirinden farklı teknolojiler olsa da son 10 yılda birlikte yükselen teknolojilerin başında geliyor. Sanal gerçeklik ile sanal deneyimler yaşayan insanların kitlesi de günden güne büyüyor ve bu deneyim insanları heyecanlandırıyor. Artırılmış gerçeklik ise sanal gerçekliğin aksine gerçek ortamlar ile sanal grafiklerin birbirine entegre edilmesi temeline dayanıyor.

Akıllı telefonlar ile tanıdığımız bu teknolojiler sanal gerçeklik gözlükleri, AR ve VR uygulamalarının geliştirilmesi ile hayatımıza girmişti. Günümüzdeki kullanım örneklerinden biri ise trendleri takip eden IKEA’nın AR uygulaması olabilir. Bu uygulama müşterilerinin satın almak istedikleri eşyaları evlerindeymiş gibi deneyimlemesine olanak sağlıyor. Bu teknolojiler eğitimden, sağlığa ticaretten, savunma sanayisine kadar birçok alanda kullanılarak popülaritesini arttıracak gibi görünüyor.

4- Parmak İzi Teknolojisi

Teknoloji ile birlikte hayatımız kolaylaştıkça akıllı telefonlara giriş yapmak için parola girmek bile zor gelir oldu. Apple Temmuz 2012’de biyometri şirketi AuthenTec’i satın aldı ve 2013 yılında iPhone 5 model telefonlara parmak izi sensörleri eklendi. Bu sayede akıllı telefonlara giriş yapabilmek için daha güvenli ve hızlı bir çözüm getirilmiş oldu. Parmak izi teknolojisi akıllı telefonlar ile sınırlı kalmayıp tablet bilgisayarlara da uygulanmaya başlandı. Şimdi ise yüz tanıma sistemleri geliştirilerek güvenli giriş işlemleri de boyut değiştirmiş oldu. Bu teknolojiler şuan ödeme ve kimlik kartı işlemleri gibi birçok alanda da kullanılmaya başlandı.

5- Kablosuz Kulaklıklar

Sürekli birbirine karışan kulaklık kablosu birçok insan için can sıkıcı bir durumdu. Apple 2016 yılında tanıttığı kablosuz kulaklık AirPods ile kullanışsız kablolu kulaklık devrini kapatmayı hedeflemişti. O zamanlar birçok insan çok çabuk kaybolacağı için bu teknolojik ürüne karşı ön yargı ile yaklaşmıştı. Fakat günümüzde artan modelleri ile birçok insanın kablosuz kulaklık kullandığını görebilirsiniz.

6- Akıllı Teslimat Robotları

Akıllı teslimat robotları kargo ve lojistik sektörünü baştan aşağı değiştirecek bir teknoloji. 2019 yılının başlarında görmeye başladığımız bu robotlar; tam olarak hayatımıza girdi diyemeyiz fakat bazı ülkelerde kullanılmaya başlandığını hemen belirtelim. Hatta benzer bir uygulama olan drone ile kargo teslimatı 2019 yılında gerçekleşmişti. Dünyaya hızla yayılmaya başlayan bu teknolojik ürünler önümüzdeki yıllarda etkisini büyütecek gibi görünüyor. Birkaç sene sonra kargonuz ya da siparişiniz bir robot tarafından teslim edilirse şaşırmayın diyebiliriz.

7- Otonom Araçlar

Belki de insanların en ihtimal vermediği teknolojik gelişme sürücüsüz araçlardı diyebiliriz. Özellikle güvenlik konusunda önyargı oluşturan bu teknoloji hepimize oldukça uzak geliyordu. Fakat bazı öncü şirketler ile otonom araç sektörü ivme kazandı. Binek araçlardan, endüstriyel araçlara kadar birçok ürün grubunun üreticileri artık otonom araç çalışmaları ile gündeme geliyor. Yakın gelecekte trafikte karşılaşacağımız otonom araçlar ile teknoloji kendi evrimini geçirecek gibi görünüyor.

Bazı toplum bilimciler ve bilim insanlarının, toplumların psikolojik olarak otonom araçlara hazır olmadığını bu sebeple dönüşüm sürecinin zaman alacağını ifade ettiğini belirtmekte fayda var. Gördüğünüz gibi bir zamanlar filmlere, kitaplara konu olan ve kurgu olarak kalacağını sandığımız bu teknolojiler hayatımıza girmeye başladı. Yakın gelecekte bizi neler bekliyor bilinmez ama hayal bile etmediğimiz teknolojik gelişmeler ortaya çıkacak ve hayatımızın birer parçası olacak gibi görünüyor.

Peki sizin 10 yıl önce söyleselerdi inanmazdım dediğiniz teknolojik gelişmeler hangileri? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • 5G Teknolojisi ile 2025 Yılında Neler Olacak?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • 3 Adımda Giyilebilir Teknoloji!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Son 10 Yılda Ölen Teknoloji Şirketleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatmanur Gömbeci

Fatmanur Gömbeci

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor ve gönüllü eğitmenlik yaparak bu inancımı sürdürüyorum. İçerik yazarlığı ise benim için bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ediyorum. Güncel kalmanın motivasyonumu arttırıyor ve dijitalleşen dünya beni heyecanlandırıyor. Bu heyecana ortak olmak isteyen okurlarımı köşeme bekliyor olacağım. https://moblobi.com/author/fatmanur-gombeci/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı