Dijital Para Hakkındaki Gerçekler!

Bugün kullanmakta olduğumuz nakit paranın gelecekte yerini alması beklenen dijital para hakkında bilmeniz gereken ilginç gerçekler, haberimizde...

Gelecek bilimciler ve bilim adamları, dijital parayı gelecekte herkesin kullanacağını ve nakit para kullanımlarının azalacağı söyleniyor. Peki dijital para nedir? Nerede ve nasıl kullanılır? Sanal paralar hakkında bilmediğiniz ilginç gerçekler, haberimizde…

Dijital para nedir?

Sanal paralar; sanal ağ üzerinden ödemelerin yapıldığı ve günümüzde kağıt paranın yerini alan yeni dünyanın paraları olarak görülüyor. Herhangi bir kurum tarafından çıkarılmamış olan; herkesin kullandığı kredi kartları, banka kartları, sanal kartlar da bir nevi dijital paradır. Hatta internet üzerinden yapılan alışverişler yapıyor olmamız da bir nevi sanal para denebilir.

Dijital paralar, normal parayla aynı işlevi görüyor. Fakat gerçek paradan ayrı özellikleri de bulunuyor. Bu paralar, alıcıyla satıcı arasında gerçekleşen bir para çeşidi. Herhangi bir kurum, kuruluş, devlet gibi tarafından kontrol edilmiyor.

En çok öne çıkan kripto paralar arasında en bilineni olarak Bitcoin öne çıkıyor. Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakatomo isimli biri tarafından çıkarıldı. Başlangıçta fazla rağbet görmeyen Bitcoin; son yıllarda en çok duyulan, kullanılmaya başlanan dijital para birimleri arasında yerini alıyor.

Dijital para nerede kullanılır?

Sanal paraya ilginin artışı ile birlikte; dijital paranın kullanım alanları da çeşitlendi. Hayatımızın her alanına yayılan sanal paralar; şirketlerde, reklam ajanslarında, restoran, bar, kafe, internet üzerinde yapılan ihtiyaç alışverişleri gibi birçok yerde kullanılmaya başlandı.

Dijital para hakkındaki 5 ilginç gerçek:

 1. Bazen dalgınlığımıza gelip paramızı düşürebiliyor veya cüzdanlarımızı kaybedebiliyoruz. Ama artık kripto para ile birlikte bu durum ortadan kalkıyor. Çünkü dijital para kullanıcılarının birer dijital cüzdanı oluyor.
 2. Şifreleme özelliği ile dijital cüzdanınızı şifreleyebiliyorsunuz. Fakat yine de dolandırıcıların ağına düşebilirsiniz. Çok dikkatli olmalısınız. Onların ağlarına düşüp düşmediğinizi de anlayabilmeniz mümkün. Örneğin; bilgisayarınız veya telefonunuz yavaşlıyor ya da şarjı hızlı bitiyorsa. O zaman şüphelenebilirsiniz.
 3. Kripto paralar çok güvenip yatırım yapabileceğiniz alanlar olmayabiliyor. Çünkü neler olacağını kestiremeyebiliyorsunuz. Çok sık değişkenlik gösteriyor. Risk göze alabilen insanlardansanız; herşeye hazırlıklı olmalısınız. Bir anda harika yükselip bir anda değer kaybedip kaybolabilirler. Bu sebeple bazı insanlara korkutucu gelebiliyor.
 4. Bazı ülkeler kripto parayı yasaklıyorlar. Bunlardan bazıları; Ekvador, Cezayir, Bangladeş gibi ülkeler. Bazı ülkelerde de düzenlemeye gidiliyor.
 5. Kripto paranın bir kurumu ve merkezi olmadığı için aracılar da yoktur. Bu sebeple e-ticaretin artışına da katkı sağlayabiliyor.

Peki siz dijital para kullanıyor musunuz? Kripto paralar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Kullanabileceğiniz En İyi 5 Bitcoin Cüzdan Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kripto Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bitcoin Sanat Dünyasına Sızdı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Güneş

Fatma Nur Güneş

Merhaba, ben Fatma Nur Güneş. Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik üretiyorum. Köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı