Gece Telefonla İyi Fotoğraf Çekmek için 10 İpucu!

Akıllı telefonlarınızdan özellikle geceleri ışığın az olduğu durumlarda profesyonel fotoğraf çekme ipuçları, haberimizde...

Akıllı telefonlardan gece fotoğraf çekmek özellikle ışık sorunu sebebiyle oldukça zor. Örneğin gece yıldız ya da ay gibi anları belirgin bir şekilde yakalamak neredeyse imkansız olabiliyor. Düşük ışık sebebiyle çok net ve hatta belli olmayan görüntüler elde ediliyor. Bu gibi durumlarda özellikle gece iyi fotoğraf çekme için 10 pratik ipucu, haberimizde…

Akıllı telefondan gece fotoğraf çekme için 10 ipucu nedir?

1- Gece modunu kullanın:

Geceleri akıllı telefonunuzdan güzel fotoğraf çekmek için telefon kameralarında olan gece modu özelliğini kullanabilirsiniz. Böylelikle güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

2- Işığı arttırın:

Sensörü azaltmak için ihtiyacımız ışıktır. Resim cekmek için telefonlarda bulunan LED ışık ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Ya da ışığın direkt olarak görüntüye gelmemesini sağlayabilirsiniz.

3- Destek aksesuar kullanın:

Kimi zaman kameranın titremesi fotoğraftaki netliğin azalmasına sebep olabilir. Bunun için de kamerayı sabit tutmak için bir tripoda ihtiyacınız olacaktır. Taşınabilir aksesuarlarla bunu destekleyebilirsiniz.

4- Uzun pozlama yapın:

Pozlama süresini arttırmak için pro modu ya da manuel modu kullanabilirsiniz. Uzun pozlama süresi 30 saniyedir. Bu saniyede kamerayı oynatmamanız gerekiyor. Bunun için de önceki maddede yazdığımız aksesuarlardan yararlanabilirsiniz.

5- Telefon flaşını kullanın:

Telefonunuzun flaşını kullanabilirsiniz. Bu arada flaşın yarattığı sert ışıktan da korkmanıza gerek yok. Flaşı biraz engellemek için önüne ince bir bez kullanabilirsiniz. Böylelikle flaşı yumuşatmış olursunuz.

6- Destek ışık kaynakları kullanın:

Işığı kontrol etmenize sağlayacak mobil aksesuarları kullanabilirsiniz. Pocket Spotlight ve Smartphone Ring Light bunlardan bazıları. Eğer bu gibi destek cihazlara sahip değilseniz gece lambaları, araba farı gibi çevrede olan ışıklardan yararlanabilirsiniz.

7- Fotoğraf uygulamalarını kullanın:

Telefonunuzdan profesyonel fotoğraf çekmek için bazı fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanabilirsiniz. Gerekli ışık, kontrast, gölge gibi ayarlarla oynayarak fotoğrafınızı aydınlatabilirsiniz. İstediğiniz görüntüyü böylelikle elde edebilirsiniz.

8- Gren sayısı ve siyah-beyaz olarak ayarlama yapın:

İyi fotoğraf çekmek için telefondan fotoğrafı çektikten sonra ayarlarıyla oynayın. Önceki maddede belirttiğimiz gibi fotoğraf uygulamaları arasından siyah beyaz filtre uygulayarak üzerine gren uygulayın. Gren sayısını istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz.

9- Hassasiyeti arttırın:

Görüntü kalitesini arttırmak için sensörün ışığını arttırabilirsiniz. Böylece iyi bir fotoğraf elde edebilirsiniz.

10- Beyaz ayarıyla oynayın:

Ortama uygun olan ayarı seçin. Fotoğrafı aydınlatacak rengi seçmeye çalışın. Sarı tonlu fotoğraf elde etmek istiyorsanız bu renge yakın tonlamalar elde edin. Bunun için telefonunuzda bulunan ışık ayarlarından beyaz ayarını seçin. Ortama uygun ton ve miktarı belirleyebilirsiniz.

Gece iyi bir fotoğraf çekmek için bu ipuçlarını deneyebilirsiniz. Sizin bildiğiniz başka yöntem veya ipucu varsa bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • İyi Fotoğraf Çeken Telefonlarda Olan 5 Özellik!” haberimizi okumak için buraya tıklayın
  • iPhone’da Fotoğrafları Yüze Göre Nasıl Gruplandırırsınız?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En İyi Fotoğraf Çeken 5 Akıllı Telefon!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Rojda Çelik

Rojda Çelik

Merhaba ben Rojda Çelik. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi de içerik yazarlığı yapıyorum. Sizleri köşemi takibe bekliyorum!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı