Instagram Business Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Instagram işletme hesabı nedir? instagram işletme profili nasıl oluşturulur? Haberimizde...

Instagram’da kullanıcılar, markalar veya işletmeler için de hesap açabiliyorlar. Bu hesaplara ise instagram business yani instagram işletme hesabı adı veriliyor. Markasını duyurmak ve daha profesyonel gözükmek için işletme sahiplerinin pek çoğu markaları adına instagram işletme profili oluşturuyorlar. Peki instagram işletme hesabı nedir? instagram işletme profili nasıl oluşturulur? Haberimizde…

Instagram Business Hesabı nasıl açılır?

Instagram artık “markaların yeni tanıtım mecrası” haline geldi. Dünya çapında 25 milyondan fazla şirket işini dünyaya tanıtabilmek için aktif bir şekilde Instagram işletme hesabı yönetiyor.

instagram profesyonel hesap sahibi olabilmek için Instagram kullanıcılardan herhangi bir belge veya resmi işlem yapmalarını istemiyor. Yani fiziksel bir mağaza veya ofise sahip olmayan markalarınız için de işletme hesabı instagram da açabiliyorsunuz.

Aslında bir bakıma işletme hesaplarını kullanıcılar marka yaratmak için de bu platformu kullanıyorlar denebilir. Bu arada hemen şu ayrıntıyı da paylaşalım; Instagram kullanan kişiler isterlerse hesaplarını instagram işletme hesabına dönüştürebiliyorlar. Bunun için instagram işletme hesabına geçme işlemini yapmaları gerekiyor.

instagram işletme profili nedir ve instagram business hesabı nasıl oluşturulur; adım adım aktaralım:

1- Instagram Business (işletme) sayfası oluşturun

Eğer markanıza uygun ve sabit bir takipçi sayısına sahip bir kişisel hesabınız varsa bu kişisel hesabınızı işletme hesabına dönüştürebilirsiniz. Fakat eğer kişisel hesabınız yoksa veya kişisel hesabınız işletmenizi doğru bir şekilde temsil etmiyorsa; yeni bir instagram işletme hesabı oluşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle:

 • İlk olarak Android, iOS veya Windows için Instagram uygulamasını indirin .
 • Instagram’a kayıt olun. Eğer zaten bir kişisel hesabınız mevcut ise Instagram hesabınıza giriş yapın.
 • Profil simgesine dokunarak profilinize gidin.
 • Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç satır şeklindeki menüye, ardından da “ayarlar” kısmına dokunun.
 • Karşınıza çıkan seçeneklerden “İşletme Profiline Geç”e tıklayı
 • Sonrasında“devam”a tıklayın. İsteğe göre business manager instagram sayfanızı Facebook işletme hesabınıza bağlayabilirsiniz.
 • İletişim bilgilerinizi girin. Instagram Business hesabınızda bir e-posta adresi, telefon numarası veya işletmenizin bulunduğu adres (veya bu unsurların hepsinin aynı anda) bulunması gerekiyor.
 • Son olarak “tamam”a dokunun.

2- Instagram stratejinizi oluşturun

Instagram business hesabınızı doğru bir şekilde yönetebilmek kitlelere ulaşabilmek için hedef kitlenizi iyi planlamanız gerekiyor. Bunun için gerekli araştırmaları yaparak hedef kitlenizi tanımlamanız ve kitlenizin sizden görmek istediği içerikleri planlamanız gerekiyor. Bunun için hedef kitlenizin; rakipleriniz veya benzer markalarla nasıl etkileşime girdiklerini gözlemleyebilirsiniz.

Kitlenizin ilgisini çekmek ve sizi takibe almalarını sağlamak için düzenli olarak Instagram gönderisi paylaşabilirsiniz. Zaten bir süre sonra yani Instagram’da belli bir takipçiye ulaştığınızda, bu takipçiler sizden düzenli olarak gönderi paylaşmanızı bekliyor olacaklar. Tabi burada Instagram gönderilerinizi hangi saatte paylaşacağınız da önemli. Kitlenizin en aktif olduğu saatte paylaşmanız etkileşimizi arttırabilir. Instagram’da doğru zamanda gönderi paylaşmak için Instagramda ne zaman paylaşım yapılmalı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Önemli olan bir diğer nokta da takipçilerinizin Instagram’da ne zaman çevrimiçi olduklarını bilmeniz. Bunun için de Instagram Insights’ı kullanabilirsiniz.  Instagram Insights takipçilerinizin gün içerisinde ne zaman çevrimiçi olduklarını gösteriyor. Bu Instagram Insights aracılığı ile bu bilgilere erişmek için ise şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Instagram işletme profilinize gidin
 •  Sağ üstteki üç çubuk simgesine tıklayın.
 •  “Analizler”i seçin.
 • Hesabınızın en etkin sürelerini görmek için ise sayfayı aşağı kaydırın.

3- Instagram Business profilinizi optimize edin

 • Bio:

Daha fazla takipçi elde etmek için instagram işletme hesabınızda yer alan “bio” yani profil kısmında işletmenizi tanıtan ilgi çekici bilgilere yer verin. Gireceğiniz bu bilgiler ziyaretçileri etkilemelidir. Daha etkili bir bio’ya sahip olmak için bio’nuzda hashtag yani etiketlere de yer verebilirsiniz. Bu hashtag’ler tıklanabilir olduğu için oluşturmuş olduğunuz içeriği göstermenin en iyi yollarından biridir. Ayrıca biyografinizde emojiler de kullanabilirsiniz.

 • Profil resmi:

Instagram biyografisinin önemli olduğu kadar instagram profil fotoğrafınız da önemlidir. Çoğu işletmeler için en iyi profil resmi genellikle işletmelerinin logosudur. Eğer insanların sizin işletmenizi tanıması için, diğer sosyal medya platformlarında kullandığınız profil resminizi de kullanabilirsiniz.

 • İşletme profili özelindeki özellikler:

Eğer instagram işletme sayfanızın daha da etkili olmasını istiyorsanız Instagram işletme profili özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Instagram’ı iş için kullandığınızda kişisel hesaplarda bulunmayan çeşitli profil özelliklerine erişebilirsiniz. Bu özellikler: iletişim bilgilerinizi içeren bir bölüm (doğrudan arama, e-posta gönderme veya yol tarifi alma gibi özellikleri içerir), kategoriler bölümü (insanlara ne yaptığınız hakkında bilgi verir)  ve harekete geçirici mesaj düğmeleridir (Instagram profilinizden randevu alma, rezervasyon yapma veya satın alma gibi vb. seçenekler sunar).

4- Dikkat çeken içerikler paylaşın

Bir içerik temasına karar verdikten sonra tutarlı bir görsel görünüm elde etmek önemlidir. Yani hesabınız estetik olmalı.  Hesabınıza uyumlu fotoğraflar paylaşmanız için profesyonel olmanıza gerek yok, bunu için birkaç ipucu yeterli olabilir.

Örneğin fotoğraflarınızda doğal ışık kullanmak, sert ışıktan kaçınmak ve farklı açıları denemek başarılı fotoğraflar elde etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca fotoğraflarınızı paylaşmadan önce Canva gibi uygulamalar kullanarak fotoğraf üzerinde oynamalar yapabilirsiniz. Fotoğrafları düzenleyerek business instagram sayfanızda marka estetiğinizi koruyabilir ve tanınır hale getirebilirsiniz.

Ayrıca instagram hikayeler kısmını sık sık kullanarak da aktif olduğunuzu gösterebilirsiniz. Öne Çıkan Hikayeler eklemeniz, kitlenizle soru cevap yapmak onlarla iletişim halinde olduğunuzu gösterir. Bunların yanı sıra daha fazla takipçi elde etmek için gönderilerinizi paylaşırken doğru hashtag yani etiketler kullanabilirsiniz. Hatta Influencerlar ile iş birliği yaparak da daha tanınır hale gelebilirsiniz.

Peki siz instagram business hesabı açtınız mı? İşletmelerin instagramda var olmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda paylaşınız.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • İşletmeler İçin Facebook Business Sayfası Nasıl Açılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Instagram’dan Para Kazanma Yolları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Songül Dursunova

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı