Google Business Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Benim İşletmem yani Google Business nedir; 5 Adımda nasıl kullanılır? Haberimizde...

Günümüzde markaların pek çoğu dijital mecralar üzerinden müşterilerine ulaşıyor. Google My Business ’ta markaların bu amaçla kullandığı araçlardan biri. Google Business yani Google Benim İşletmem; işletmelerin Google’da görünür olmasını sağlıyor. Peki bu Business Google nedir? Kimler kullanabilir? İşte detaylar haberimizin devamında…

Google Benim İşletmem yani Google Business nedir; 5 Adımda nasıl kullanılır?

1- Google Business nedir ve nasıl kullanılır?

Google Business işletmelerin müşterilerine daha kolay ulaşabilmeleri için geliştirilen Google hizmetlerinden biri. Google Benim İşletmem, yakınındaki işletmeleri arayan kullanıcılara işletmeleri görünür kılıyor. Burada da Google hizmetlerinden bir diğeri olan Google Haritalar kullanılıyor. Google Haritalar sayesinde müşterileriniz size daha kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar.

Business Google hizmetine işletmenizi kayıt ettiğinizde doğal yollardan trafik elde edebilirsiniz. Bu sayede Google aramalarında üstlere çıkıp, yeni müşterilere sahip olabilirsiniz. Google Benim İşletmem ile işletmenizin konumunu, hizmete dair güncel bilgilerini, logolarını, fotoğraflarını, web adreslerini, reklam potansiyellerini ve ziyaretçi istatistiklerini kontrol edebileceksiniz.

2- Google Business ‘i kimler kullanabilir?

Google My Business işletme sahipleri ve kurumsal kimliğe sahip olan kişiler tarafından kullanılıyor. Yani markalar ve işletmeler bu hizmetin daimi müşterisi diyebiliriz. Ve bu işletmelere ulaşmak isteyenlerin de sıkça kullandığı hizmeterden biri.

3- Google My Business ücretlimi?

Google tarafından verilen pek çok hizmet ücretsiz olsa da, “google my business ücretlimi” sorusu elbette ki aklınıza gelebilir. Hemen yanıtlayalım: Google Business tr, 2014 yılından bu yana ülkemizde işletmelere ücretsiz hizmet sunuyor.

4- Google Benim İşletmem ile neler yapabilirsiniz?

İşletmenizle ilgili herhangi bir değişiklik olsa bile bilgileri her zaman güncel tutabilirsiniz.

 • Sizi takip eden sabit ve sadık müşterileriniz olurken, müşterilerinizin sizinle ilgili yorumlarını da Google Benim İşletmem ’de paylaşabilmelerini sağlayabilirsiniz.
 • Panel üzerinden analiz yapabilir, kullanıcılarınızın etkileşimini takip edebilir; buna göre işletmenizi daha da geliştirecek adımlar atabilirsiniz.
 • Google Analytics ve kanalınız sayesinde sizinle ilgili istatistik verileri elde edebilirsiniz.
 • Kullanıcılara hizmet saatleriniz hakkında bilgi verebilirsiniz.
 • Aramalarda üst sıralara çıkabilirsiniz.

5- Google Business nasıl kurulur?

 • Yeni bir Google Hesabı oluşturun.
 • Google.com/business adresine gidin. Ve ‘Şimdi Yönet’i tıklayın.
 • İşletme adınızı girin.
 • İşletmenin bulunduğu yerin adresini girin.
 • Servis alanlarını belirtin.
 • İşletme kategorinizi seçin.
 • Bir kişi telefon numarası ve web sitesi URL’si ekleyin.
 • Google Business doğrulamanızı tamamlayın.
 • Sonraki işlemler daha ayrıntılı ve birbirini takip eden kolay adımlardan oluşmakta.

Bu adımları uyguladıktan sonra hesabınız açılmış olacak. Artık benim işletmem Google tarafından yönetiliyor diyebileceksiniz. Hemen şunu da belirtelim bu hizmetlerden faydalanabilmek için fiziksel bir mağazanızın olması şart değil.

Peki siz işletme sahibi misiniz? Google Business kullanıyor musunuz? Dijitalde görünür olabilmek için başka hangi kanalları kullanıyorsunuz? Yorumlarda paylaşınız.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • İşletmeler İçin Facebook Business Sayfası Nasıl Açılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Google Fi Nedir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Google Classroom Nedir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlkay Miran

İlkay Miran

Grafik tasarım son sınıf öğrenciyim. Sanatsal alana daha yatkın ve yakın olsam da yeniliklere açık biri olduğumdan SEO alanında da kendimi geliştirmek istedim. Bunun sebeplerinden biri hızlı tüketimin sebep olduğu gelişmeler ve bunu kovalayan yeniliklere yakın olmazsak çağın bir adım gerisinde kalmış hissediyoruz. Sizlerde bu yenilikleri merak ediyor ve kısa bir zaman ayırarak gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız sizleri Moblobi.com'daki köşemi takibe bekliyorum: https://moblobi.com/author/ilkay-miran/https://moblobi.com/author/ilkay-miran/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı