Google Classroom Nedir?

Google Classroom nedir? Google Classroom'da öğrenci ve öğretmen nasıl eklenir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yüz yüze eğitimlerin yerini online eğitimler almaya başladı. Öğretmenler dijital platformlar aracılığıyla öğrencilerine bağlanarak eğitimlerini gerçekleştiriyorlar. Eğitimin kesintisiz bir şekilde gerçekleşebilmesi için, öğrencilerin derse adapte olabilmeleri için ise  eğitiminin yapılacağı platform oldukça önemli. Google’ın da bu amaçla geliştirdiği bir eğitim aracı bulunuyor. Google Classroom adı verilen bu eğitim aracı son zamanlarda tercih edilen online eğitim uygulamalarından biri. Peki Google Classroom nedir, nasıl kullanılır? Haberimizde…

Küresel salgın nedeniyle eğitim ve öğretim online platform üzerinden yapılmaya devam ediliyor. Eğitimciler, öğrencileriyle etkileşim halinde kalabilmek adına online eğitim uygulamalarına başvuruyor. Bu süreçte öğrencilerin dersle adapte olabilmeleri için sınıf ortamını hissetmeleri gerekiyor. Google Classroom uygulaması ise öğrencilerin öğretmenleriyle iletişim kurabileceği sanal sınıf uygulaması.

Google Classroom nedir? Nasıl üye olabilirsiniz?

Google Classroom, okuma yazma bilen her yaş kesiminden kişilerin kullanabileceği bir sanal sınıf uygulaması. Android ve IOS cihaz sahipleri için ücretsiz olan online eğitim uygulamasına kişisel bilgisayarlarınızdan da gmail classroom üyeliği ile giriş yapabilirsiniz. Hemen şunu da belirtelim;  Google Classroom giriş için bir Google hesabına sahip olmanız gerekiyor.

Her bir ders ve konu için farklı sınıflar oluşturuluyor. Öğretmenler, öğrencilerin farklı sınıflara erişmesini sağlıyor. Ayrıca her bir sınıf için birden fazla öğretmenin erişimi de mümkün. Google Classroom’da eğitmenler öğrencilere ödev verip, takibini yapabiliyorlar. Bu ödevler ise Google Drive hesaplarında depolanıyor. Kayıt edilen ödevler üzerinde sonrasında değişiklik yapmak da mümkün.

Google Classroom Öğrenci Girişi Nasıl Yapabilirsiniz?

Uygulamada öğrenci girişi yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk adımda https://Classroom.Google.com adresinden Google Classroom uygulamasına girin.
 • Gmail Classroom hesabınıza giriş yapın.
 • Açılan Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan + simgesine tıklayarak yeni bir sınıf oluşturabilir  veya var olan bir sınıfa katılım sağlayabilirsiniz.
 • Başka biri tarafından oluşturulan bir sınıfa Google Classroom öğrenci girişi yapabilmek için “Sınıfa katıl”a tıklayın.
 • Sonrasında sınıf kodunu girerek sanal sınıfınıza eklenmiş olacaksınız.
 • Ancak yeni bir sınıf oluşturulacaksa menüdeki “Sınıf oluştur”u seçin. Oluşturulacak sınıf için bir isim ve isteğe bağlı olarak bölüm ve konu bilgisini belirleyin.

İşlemler tamamlandıktan sonra sınıf oluşturulacaktır. Yeni oluşturulan sınıfın ana sayfası ekranda belirecektir. Sınıfın ana sayfasında sol üst köşede mevcut sınıf, paylaşımları içeren genel akış, Öğrenciler ve Hakkında menüleri bulunuyor. Mevcut sınıf üzerinden öğrencilerle yeni paylaşımlarda bulunmak için sağ alt bölümde bulunan + simgesini seçmeniz yeterli.

Google Classroom’da sınıflara öğrenci nasıl eklenir?

Sanal sınıfa öğrenci eklemek için iki seçeneğiniz var. Birinci seçeneğe göre öğrenciyi öğretmeninin davet etmesi gerekiyor. İkinci seçeneğe göre ise sınıf kodu girilmeli.

Oluşturulan sınıfa öğrenci davet edilecekse; ana sayfada bulunan Öğrenciler menüsüne giriş yapılması gerekiyor. Öğrenciler menüsü sınıf kodunun ve öğrenci davet etme işlemlerinin yer aldığı bölümü oluşturuyor. Öğretmen sınıf kodunu öğrencilere vererek sanal sınıfa katılmaları sağlayabiliyor.

Sınıf kodu verilmeden de öğrencileri davet etmek isteniyorsa Öğrenci Davet Et seçeneği kullanılabiliyor. Davet edilecek öğrencilerin Google hesaplarının girilmesi gerekiyor.

Tüm hesaplar belirlendikten sonra Davet Et seçeneği sayesinde öğrencilere davet isteği gönderilmiş oluyor. Öğrenci daveti kabul ettiği takdirde artık Gmail Classroom’a üyelik gerçekleşiyor.

Google Classroom’da sınıflara öğretmen nasıl eklenir?

App google classroom üzerinden sınıflara öğretmen eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Sınıfa yeni bir öğretmen ekleyecekseniz; elbette öncelikle google classroom giriş yapın ve ardından ana sayfada bulunan Hakkında menüsüne tıklayın.
 • Ekranın sol kısmında bulunan Öğretmenler seçeneği ve Öğretmen Davet Et seçin.
 • Davet edilecek öğretmenin Google hesabını girin.
 • Böylece eğitmene davet isteği gönderilmiş olacak.

Eğitimcilerin ve öğrencilerin dijital çağda sanal bir ortamda buluşmalarına olanak tanıyan app Google Classroom pek çok farklı kurum ve kuruluş tarafından kullanılıyor.

Peki siz online eğitim için hangi platformu kullanıyorsunuz? GoogleClassroom kullandınız mı? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • Google Çeviri İnternet Yokken Nasıl Kullanılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Google’da Arama Yapmanızı Kolaylaştıracak 10 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Google Fi Nedir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı