Akıllı Üniformalar Öğrencileri İzleyecek!

Şimdilerde okula giden öğrencierin çoğu serbest kıyafet uygulamasına tabiler, dolayısıyla üniforma giymeyen okullarda var. Ancak birçoğunuz bir dönem ilköğretim veya ortaöğretim döneminde üniforma ya da önlük kullanmışızdır. İşte hepimizin bildiği bu üniformalar da artık akıllandı diyebiliriz. Çünkü akıllı teknolojiler ile üretilen bu üniformalar öğrencileri takip ediyor. İşte detaylar…

Çin’de üniformaları akıllı hale getiren bir teknoloji üretildi. Sözkonusu akıllı üniformalar, öğrencilerin hareketlerini takip edebiliyor. Bu okul formaları, üzerindeki çipler sayesinde öğrencilerin okula gelişi ve gidişi sırasında hareketlerini takip edip, öğretmen ve velilerine haber verebiliyorlar. Akıllı üniformalar, Çin‘de faaliyet gösteren Guanyu firması tarafından üretmiş.

Derste uyuduğunda bile sinyal gönderiyor!

Bu akıllı formalar, aynı zamanda yüz tanıma teknolojisini de kullanıyor. Sahip olduğu bir mobil bir uygulama sayesinde de ebeveynlere çocuklarının videolarını da izleme imkanını sunuyor.

Bu akıllı formalar otomatik bir ses alarm sistemine de sahip. Formadaki teknolojik donanım sistemleri sayesinde öğrenci derse girmediğinde veya okulu izinsiz olarak terk etmeye kalkıştığında otomatik bir ses alarm sistemi devreye giriyor; öğretmen ve velisine durumu bildiriyor. Ayrıca öğrenci derste uyuduğu zaman da bir alarm çalıyor ve öğrenci uyandırılıyor. Bu akıllı üniforma ayrıca Gps teknolojisi de kullanılıyor.

Yüzünüzle eşleşiyor ve çıkardığınızda da sinyal gönderiyor!

Kıyafette yer alan sensörler, öğrencinin okula girip çıktığını anlıyor. Dolayısıyla okula giriş çıkış saatlerinizi anlık olarak, okula ve ailenize haber veriyor. Hatta formayı çıkarıp okuldan kaçmaya çalışacak olanlar da düşünülmüş ve eğer izin verilmeden bu akıllı üniformayı üzerinizden çıkarırsanız işte o zaman okuldan kaçtığınız düşünüyor ve hemen yine okula ve ailenize bir alarm gönderiliyor. Yine bir çözüm olarak ben çıkarırım başkasına giydiririm diye düşünürseniz bu da imkansız. Çünkü formadaki yüz tanıma sistemi sizin yüzünüzle formayı eşleştiriyor ve eğer başkası giyerse yine okul ve aileye bir alarm gönderiyor.

Bu akıllı üniforma aynı zamanda ödeme teknolojileriyle de donatılmış. Öğrenciler okulda yapmaları gereken herhangi bir ödeme söz konusu olduğunda bu akıllı üniformalar aracılığıyla ödeme de yapabiliyorlar.

Her ne kadar eğitim ve öğrencilerin güvenliği için bulunmuş faydalı bir icat olarak gözükse de bazı öğrenciler açısından bu durum pek de sevindirici bulunmayabilir. Hatta bazı görüşler öğrenciler, bu buluşun özgürlüklerini kısıtlayıcı bir etkisi de olduğunu da düşünüyor.

Peki bu akıllı üniforma nasıl temizleniyor ve ne kadar dayanıklı? Şu an nelerde kullanılıyor? Bu formalar neden bir tehdit olarak algılanıyor ve tepki topluyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı