Google’da Arama Yapmanızı Kolaylaştıracak 10 İpucu!

Google’ı daha etkili kullanmanıza ve aradığınız şeye daha kolay ulaşmanızı sağlayacak 10 google arama ipuçları; haberimizde...

Google ne zaman öğrenmek istediğimiz birşey olsa ilk başvurduğumuz kaynak haline geldi. Arama çubuğuna öğrenmek istediğimiz şeyi yazdığımız anda binlerce bilgi sunuyor ve her seferinde kullanıcılarının merakını gidermeyi başarıyor. Ancak bazen karşımıza çıkan binlerce sonuç içerisinde aradığımız şeye ulaşmamız zor olabiliyor. Oysa ki Google da arama yaparken uygulayacağınız birkaç ipucuyla daha kesin sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. İşte Google’ı daha etkili kullanmanıza ve aradığınız şeye daha kolay ulaşmanızı sağlayacak 10 google arama ipuçları

Arama yapmanızı kolaylaştıracak Google arama ipuçları neler?

1- Tırnak işareti (‘’ ’’) ne işe yarar?

Arama çubuğuna yazmak istediğiniz kelimeyi tırnak işaretine alarak daha kesin sonuçlara ulaşabilirsiniz.Diyelim ki bir kişinin adını soyadını yazdınız. Ama o ad veya soyada sahip binlerce kişi google arama sonuçları listesinde karşınıza çıkabilir. Yani Google bizim karşımıza o isimdeki ama başka soyadı olan kişileri de çıkartabilir. Eğer aradığınız isim ve soyadı tırnak içine alarak yazarsanız bu karmaşadan kurtulursunuz. Bu taktiği sadece ad ve soyad için değil Google ’da yapacapınız diğer aramalarda da kullanabilirsiniz.

2- Arama yaparken “related:” ifadesini kullanmak ne işe yarar? 

Arama çubuğuna bir siteyi yazdığınızda benzer ya da rakip olan siteleri görebilirsiniz Ama bunu yapabilmek için arama çubuğuna yazacağınız sitenin önüne related: terimini eklemeniz gerekiyor. Firmalar bunu kullanarak rakip firmaları öğrenebilirler. Diyelim ki arama çubuğuna “related:Yahoo.com” yazarsanız arama sonuçları size benzer arama motorlarını gösterecektir.

3- Tire (-) işareti ile ne yapabilirsiniz?

Arama yaparken tire yani “-” işareti kullanırsanız istemediğiniz sonuçları görmezsiniz. Yani sonuçlarda görmek istemediğiniz, alakasız bulduğunuz şeylerden – işaretiyle kurtulabilirsiniz. Aynı şekilde + işaretini kullanarak da istediğiniz sonuçları öne çıkarabilirsiniz. Mesela bebek ile ilgili birşey arıyorsunuz ama bu google arama sonuçları size “bez” göstersin istemiyorsunuz; o zaman bu kelimeyi tire (-) işareti ile belirtebilirsiniz.

5- Google site içi arama nasıl kullanılır?

Sitelerde arama butonları yer alıyor olsa da google site içi arama da yapabilirsiniz yani Google üzerinden sonuca daha hızlı ulaşabilirsiniz. Örneğin; arama motoruna “site:moblobi.com esmanur yaşar” yazdığınızda bu kişiyi “moblobi.com”da aramış olacaksınız. Ancak üniversite sayfasında arama yapacaksanız arama çubuğuna site:edu yazmalısınız.

6- Paranızın değerini nasıl öğrenilir?

100 dolarınızın kaç Türk Lirasına karşılık geldiğini öğrenmek için; önce döviz kurunu öğrenip, sonrasında hesaplama yapmanıza gerek yok. Bunu Google yapabiliyor zaten. Arama çubuğuna 100 dolar=TL yazarsanız Google, karşılığını hesaplayacaktır. Bunu diğer para birimleri içinde yapabilirsiniz.

7- Google hesap makinesi nasıl kullanılır?

Google arama çubuğuna yapmak istediğiniz işlemi yazarak Google’ı hesap makineniz gibi de kullanabilirsiniz. Google hem sonucu hem de başka işlemler yapabilmeniz için bir hesap makinesi verecektir.

8- Hava durumunu ve saati öğrenmenin kısa yolu ne?

Arama çubuğuna “weather” yazdığınız zaman Google mevcut konumunuzun hava durumunu listeler. Bulunduğunuz konumu değil başka bir yerin hava durumunu öğrenmek isterseniz “weather:Londra” yazarak, Londra’nın hava durumunu öğrenebilirsiniz.Aynı zamanda bir bölgenin saatini de “time:” terimiyle öğrenebilirsiniz.

9- Google’dan istediğiniz dosyalara nasıl ulaşabilirsiniz?

Google’da herhangi bir konuda örneğin yapay zeka konusunda yazılmış PDF şeklindeki bir makaleye ulaşmak isterseniz, yapmanız gereken oldukça kolay.  Arama çubuğuna “yapay zeka makale filetype:PDF” yazın. Böylece yapay zeka konusunda yazılmış olan PDF dosya türündeki belgeler karşınıza çıkacaktır.

10- Google’dan nasıl resimle arama yapabilirsiniz?

Google’da sadece kelime ve kelime grupları ile arama yapmanıza gerek yok. Çünkü google resimden arama da yapabiliriz. Yani görsel arama da yapabilirsiniz. Bunun için “Google Görseller” sekmesine gidin. Resmi cihazınızdan yükleyerek, sürükleyip bırakarak veya URL’sini yapıştırarak görsel arama yapabilirsiniz.

Arama yaptıktan sonra benzer resimler, aradığınız resmin yer aldığı site ve boyutu karşınıza çıkacak. Diyelim ki tarihi bir yer var ve siz nerede olduğunuz çıkaramadınız; Google’da görselle arama yaparak tarihi eserle ilgili diğer resim ve bilgilere ulaşabilirsiniz.

Peki siz Google da arama yaparken başka hangi kısa yollardan yararlanıyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Google’da Aramamanız Gereken 10 Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Google Çeviri İnternet Yokken Nasıl Kullanılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Google Hizmeti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı