Son Yılların En Yenilikçi 5 Ürünü!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza her gün yeni inovatif ürüner giriyor. Geçtiğimiz yıla damga vuran 5 ürün, haberimizde:..

Teknoloji sevenlerin inovatif ürünler deyince birçok kişinin akılına ilk gelenlerden biri CES fuarı olabilir. Her yıl milyonlarca kişi bu fuarı heyecanla bekliyor ve fuarda sergilenen ürün inovasyonu örnekleri çok konuşuluyor. Bilmeyenler için hemen söyleyelim: Consumer Electronics Show yani CES her yıl birçok markanın yeni teknoloji ürünlerini tanıttığı bir teknoloji fuarı. Geçtiğimiz yıl CES 2020’de beş binden fazla şirketin tasarımlarından oluşan on binlerce inovasyon projeleri örnekleri tanıtıma çıkmıştı. O ürünler arasında en çok dikkat çeken geçtiğimiz yılın en yenilikçi 5 ürünü, haberimizde…

Geçtiğimiz yıla damga vuran inovatif ürünler:

1- Katlanabilir tablet ve laptoplar

CES 2019’da Huawei’nin MateX gibi katlanabilir telefonları görücüye çıkmıştı. Geçtiğimiz sene katlanabilir ekran trendi tabletler ve dizüstü bilgisayarlara doğru genişledi. Bu senenin en çok konuşulan inovasyon ürünü katlanabilir ekranıyla Lenovo’nun ‘Thinkpad X1 Fold’ ürünü oldu. Daha çok tablete benzeyen bu cihaz dizüstü bilgisayar olarak kullanılmak üzere takılabilen bir klavyeye ve Windows Ink içeren bir ekran kalemine sahip.

2- Hydraloop su geri dönüşüm cihazı

Önümüzdeki yıllarda su tasarrufunun ve sürdürülebilir teknolojinin önemini vurgulayan Hydraloop su geri dönüşüm cihazı; CES 2020’de sürdürülebilirlik kategorisinde ödül kazandı. Cihaz banyolardan, duşlardan, çamaşır makinelerinden alığı atık suların yüzde 85’ini yeniden kullanım için geri dönüştürebiliyor. Bu cihazla dört kişilik bir aile yılda 20.000 galon su tasarrufu sağlayabilecek.

en yenilikci inovatif urunler moblobi

3- Hareketli yastık

Hareketli yastık, sağlık kategorisinde geliştirilen inovasyon projelerinden biri. Özellikle horlamayı azaltmak için geliştirilmiş bir teknolojiye sahip. Komodininize koyduğunuz bir cihaz siz uyurken sesinizi kaydediyor ve verileri analiz için telefonunuza gönderiyor. Telefonunuzdaki uygulama horlamayı algıladığında yastık çeşitli pozisyonlarda şişiyor ve horlamanız durana kadar başınızı hafifçe döndürüyor. Hareketli yastık, tasarımıyla bu yılki CES’te mühendislik ödülüyle onurlandırıldı.

4- Samsung Ballie

‘Çok yönlü bir yaşam arkadaşı’ olarak tasarlanan Ballie tenis topu boyutunda bir yapay zeka. Kameralar ve sensörlerle donatılmış Ballie, kullanıcıların evlerindeki ihtiyaçları algılayan bir asistan görevi görüyor. Ballie evin içinde gezerek fotoğraf çekebilir, evinizin kirlilik durumunu kontrol edip size evinizle ilgili güncellemeler gönderebilir ve fitness asistanlığınızı yapabilir. Samsung Ballie’nin fiyatı ve piyasaya çıkış tarihiyle ilgili kesin bir açıklama yok.

5- Hibrit akıllı saat

Whiting Scanwatch, CES 2020’de en iyi dijital sağlık ürünü olarak seçildi. Dijital ve analog yapıyı bir araya getiren saat uyku apnesi sorunlarını tespit edip düzensiz kalp ritimlerinizin analizini yapar ve fitness aktivite araçları içerir. Kardiyologlarla geliştirilen ve 30 günlük pil süresine sahip cihazın fiyatı ise 38mm versiyonu için 250 dolar.

Peki sizin geçtiğimiz yılki inovatif ürünler arasında en sevdikleriniz hangileri? Sizce ürün inovasyonları ve inovasyon fikirleri arasında bugüne kadar yapılmış en yenilikçi icat hangisiydi? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 İlginç İnovasyon Örneği!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yeni Normal Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Akıllı Araç!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bilmeniz Gereken 10 İlginç Giyilebilir Cihaz!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İrem Mullaoğlu

İrem Mullaoğlu

Merhaba, ben İrem. Başkent Üniversitesi İletişim Tasarımı bölümünde öğrenciyim. Edebiyat ve dijital medya ile ilgileniyorum. Öğrenmeyi seven, araştırmacı yönümle Moblobi’de içerik üretiyorum. Köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı